Pripomeňte si banskobystrický rok 2020 prostredníctvom súhrnu najčítanejších článkov a najzaujímavejších fotografií z dielne redakcie BBonline.sk. 

Rok 2020 už tradične odštartoval novoročný ohňostroj, z ktorého sme vám priniesli aj fotogalériu. Program na Námestí SNP v Banskej Bystrici otvoril 1. januára po 16-tej hodine koncert filmových melódií v netradičnom prevedení Cimbal Brothers. Nasledoval príhovor primátora Jána Noska a následne už očakávaný ohňostroj.

Na začiatku roka sme si ešte užívali život v normále. V meste pod Urpínom sa bez obmedzení konali koncerty a iné kultúrne podujatia. Priniesli sme vám fotoreport zo špeciálneho koncertu pri príležitosti oslavy 15. výročia banskobystrickej kapely Sto múch, či spoločnej show skupín Medial Banana a Polemic v zaplnenom Urban Spote.

Jednou z celoslovenských udalostí roka boli parlamentné voľby, ktoré sa konali vo februári. V okrese Banská Bystrica prišlo voliť 71,07% oprávnených voličov. Išlo o najvyššiu volebnú účasť na parlamentných voľbách od roku 2002. Čitateľov BBonline.sk zaujímalo aj, ako volila ich ulica, či okolité dediny.

Na jar nás zasiahla prvá vlna koronavírusu

Banskobystrická Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v piatok, 13. marca oznámila, že u prvého jej hospitalizovaného pacienta bola laboratórnymi testami potvrdená prítomnosť nového typu koronavírusu.

Behom niekoľkých dní sa život na Slovensku zastavil. Koronavírus vyhnal Banskobystričanov z ulíc.

Vôbec najčítanejším článkom v roku 2020 bol na BBonline.sk rozhovor s Banskobystričankou nakazenou koronavírusom. Ten vyšiel ešte v čase, keď bolo v okrese potvrdených len 9 prípadov na výskyt ochorenia Covid-19.

Množstvo čitateľov zaujímal aj náš druhý rozhovor s Banskobystričanom nakazeným koronavírusom. Počas nasledujúcich jarných týždňov sme sa spojili s Bystričanmi žijúcimi v zahraničí, ktorí sa s čitateľmi podelili o to, ako ovplyvnila pandémia život v krajine, v ktorej žijú.

Študentka UMB sa prihovorila zo španielskej Girony. V ďalšom článku opísali Slováci priebeh pandémie v Prahe, Paríži či kanadskom Ontáriu. Priniesli sme vám aj príbehy Slovákov z Talianska, Austrálie, Rakúska, či Luxemburska.

Bystričania si otestovali vedomosti

Počas obdobia, kedy sme vám nemohli prinášať fotoreporty zo športových a kultúrnych podujatí, sme sa snažili zaplniť prázdne miesto veľkou sériou kvízov o Banskej Bystrici. Kvízy sa tešili veľkej popularite a niektoré z nich patrili k najčítanejším článkom na našom portáli v roku 2020.

Uvoľnené letné mesiace

S príchodom leta sme si po prvej vlne pandémie začali užívať viac voľnosti. Deti a tínedžeri sa aspoň v júni vrátili do škôl.

Opäť sa rozbehli kultúrne podujatia, terasy na banskobystrickom námestí sa zaplnili a schladiť sme sa mohli na okolitých kúpaliskách a vodných plochách. Bystričania si našli cestu aj na amfiteáter, a to nie len za účelom sledovania filmových projekcii. Banskobystrický folklórny festival Folklórna Bystrica bol tentokrát jedným z mála podujatí tohto druhu, ktoré sa počas leta konali. Atmosféru tohto festivalu sme vám priblížili prostredníctvom fotoreportu.

Vašej veľkej pozornosti sa tešil aj rozhovor s I. vicemiss Slovensko, Viktóriou Podmanickou, ktorá zvíťazila v diváckom hlasovaní.

V júni svietila nad mestom pod Urpínom jedna z najjasnejších komét za dlhé roky.

Napriek opatreniam sa aj v roku 2020 športovalo

Na BBonline.sk sme vám už tradične približovali atmosféru športových podujatí prostredníctvom našich fotoreportov. Okrem nich sme vám v roku 2020 priniesli aj dve spomienkové série článkov, ktoré sa tešili veľkej popularite.

V sérii História pohronského derby sme si zaspomínali na najvýznamnejšie míľniky hokejovej rivality medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Séria Dukla v Európe zas patrila dnes už legendárnym zápasom banskobystrických futbalistov v pohárovej Európe.

Medzi najčítanejšie patrili aj články mapujúce rekonštrukciu bystrických športovísk. V roku 2020 sa začalo s rekonštrukciou Štiavničiek, Zimného štadióna, ale aj s výstavbou mládežníckeho futbalového štadióna v Radvani.

Bystrický športový rok 2020 sme prostredníctvom najlepších záberov z dielne našich fotografov zmapovali v samostatnom článku.

Na jeseň nás vystrašil Hron

V polovici novembra celé mesto spozornelo. Hladina rieky Hron stúpla v dôsledku výdatných dažďových zrážok takmer na tri metre. V súvislosti s výstavbou protipovodňovej ochrany mesta a súvisiacimi stavebnými prácami boli ochranné múry vo viacerých úsekoch pri zimnom štadióne, na Huštáku a pri Radvani demontované, respektíve úseky rozkopané a vo výstavbe. Hron tak na niektorých miestach delilo od vyliatia len niekoľko desiatok centimetrov.

Koronavírus udrel po druhýkrát

Po voľnejších letných mesiacoch nás opäť zasiahla pandémia koronavírusu. Korzujúcich vystriedali holuby, Bystrica bola počas lockdownu opäť mestom duchov.

K udalostiam roka patrilo celoplošné testovanie. Ešte pred samotným testovaním sme v ankete zisťovali motiváciu tých, ktorí sa na zdravotnícke a administratívne pozície prihlásili.

Po prvom kole celoplošného testovania sme oslovili mladú študentku medicíny, ktorá priblížila čitateľom jej dojmy z účasti na celoplošnom testovaní. Bystričania sa následne zúčastnili aj druhého kola testovania.

Banská Bystrica po celoplošnom testovaní ožila a ľudia sa vrátili opäť do ulíc.

Na nové podmienky sa museli adaptovať aj školy či reštaurácie

Okrem športu a kultúry patrili medzi pandémiou najviac zasiahnuté oblasti aj školstvo a gastropriemysel. Práve ľudí z tejto oblasti sme sa pýtali, ako sprísnené podmienky zvládajú.

Školy boli nútené presunúť výuku do online priestoru. Ako študenti takúto formu vzdelávacieho procesu zvládajú, sme sa pýtali riaditeľky Gymnázia Andreja Sládkoviča. Absencia praktického vyučovania bola veľkým problémom pre odborné školy.

Neľahký rok majú za sebou prevádzkovatelia reštaurácií a kaviarní, ktorých sme oslovili, aby nám prezradili, ako sa vysporiadajú so situáciou počas jesenného lockdownu. Svetlo nádeje im priniesla možnosť otvorených terás aj počas zimných mesiacov.

Vianoce inak

Vianočné obdobie odštartovalo osádzanie vianočného stromčeka na Námestí SNP.

Špeciálny sprievod jeepov prešiel na Mikuláša aj bystrickým námestím.

Čarovnú predvianočnú atmosféru vyzdobeného Námestia SNP v Banskej Bystrici si počas decembrových dní nenechalo ujsť množstvo Banskobystričanov. Aj keď na ňom chýbali vianočné trhy, aspoň čiastočne ich nahradili otvorené terasy podnikov. Aj tie sa však pred sviatkami museli zatvoriť.