Katarína Nedelková je mladá Slovenka, ktorá momentálne študuje v Španielsku na vysokej škole v meste Girona, kde je momentálne viac než 70 ľudí nakazených koronavírusom. Región spadá pod Katalásko, ktoré aktuálne hlási 3 270 ľudí nakazených a už 82 obetí. Situácia v krajine sa zo dňa na deň zhoršuje. 

Katka pochádza z Nitry, ale študuje na Univerzite Mateja Bella v Banskej Bystrici. Momentálne je však prostredníctvom programu Erazmus v Španielsku. Našej redakcii poskytla rozhovor o svojich pocitoch z pandémie a o tom, ako to vyzerá v štáte kde je takmer 30-tisíc ľudí nakazených novým koronavírusom a prečo sa zatiaľ rozhodla prečkať pandémiu mimo svojho domova.

Ako si sama vnímala situáciu okolokoronavírusu, keď prepukol v Číne? Očakávala si, že sa dostane aj do Európy?

Ak mám povedať pravdu nebrala som to vôbec vážne, celá spoločnosť si robila z toho takmer posmech a hlavne aj tu v Španielsku. Vraveli sme si, že to určite bude len obyčajná chrípka.  No teraz sme sa už všetci dosmiali. Nečakala som, že to zájde tak ďaleko a hlavne nie v takom množstve a tak rýchlo.

Ako reagovali Španieli, keď sa objavili prví infikovaní?

Španieli nerobili doslova nič. Celkovo ich národ je podobný Talianom, takže to bolo úplne rovnaké. Ľudia sa zabávali, chodili von, robili stotisícové protesty. Nikto si neuvedomoval, ako sa to rýchlo a ľahko šíri. A vôbec nie, že by to mohlo tak postihnúť Španielsko. Obmedzenia prišli znovu neskoro, ako pri Taliansku. Nebrali si príklad z ich scenáru, každý si robil čo chcel. A aj keď prišli už prvé opatrenia a narastali čísla, ľudia sa stále zhlukovali. A nič si z toho nerobili až doteraz.

Mesto Girona v Španielsku

Ako to momentálne vyzerá v meste v ktorom sa nachádzaš? Aké sú tam opatrenia?

Španieli a aj ja sme boli zvyknutí na to, že sme boli skoro stále vonku v meste. Išla som zo školy do mesta na kávu alebo obed. A teraz naozaj nemôžeme robiť nič. Prvé dni boli pre každého určite veľký šok. Mám pocit, že táto pandémia mi zobrala desať rokov života.  Opatrenia sú rovnaké ako v Taliansku, nemôžeme vôbec chodiť von. Ľudia čo majú psa môžu ísť von na 30 minút. Do obchodu môže ísť len jeden člen domácnosti. Ak by náhodou niekoho prichytili, že sa prechádza, ide za kamarátom alebo je v skupine dvoch a viac ľudí, tak môže dostať pokutu tisíc eur.

Ako vyzerá tvoj bežný deň počas tejto karantény?

Snažím sa veľmi na túto pandémiu nemyslieť a mať ten deň čo najlepšie využitý. Sem tam si zacvičím, raz za päť dní idem nakúpiť. Čo sa týka školy, tam sa veľa nezmenilo. Mám online hodiny cez skype, väčšinou doobeda, potom trávim čas volaním s kamarátmi, rodinou alebo priateľom, ktorý sa momentálne nenachádza v Girone ale v Belgicku. V úplnej karanténe som už viac ako týždeň a každý deň vyzerá rovnako.

Čo vravia na tvoju izoláciu v Španielsku rodičia?

Moji rodičia sú samozrejme  v strese a chcú, aby som prišla domov: Ale zas na to netlačia keď teraz vedia, že situácia je katastrofálna a hlavne  odo mňa chcú, aby som  dodržiavala hygienu a pravidlá a keď bude možnosť bezpečného presunu, tak išla domov. Teraz je najrizikovejšie ísť späť, pretože sú všetci v panike a utekajú domov a je im jedno či sú vôbec nakazení alebo, že majú veľkú šancu sa nakaziť a doniesť to domov.

Tiež máte problém s tovarom v obchodoch?

S týmto problém nemám. Bývam v centre a obchod je kúsok za rohom a tam mali vždy všetko. Nestalo sa mi, že by tam chýbal toaletný papier alebo hocičo iné. Je pravda, že ľudia panikárili a bol preplnený obchod, ale tovaru bolo vždy dosť. Kamaráti, ktorí chodia do iného reťazca však vraveli, že tam už bol problém s potravinami. No môj prípad to našťastie nie je.

Čo by si odporučila svojej rodnej krajine v čase pandémie?

Zachovať pokoj a byť disciplinovaný. Sledujem dianie aj čo sa deje na Slovensku aj tu, takže môžem povedať, že Slovensko sa toho ujalo hneď lepšie ako Španielsko. Ľudia majú tendenciu porušovať pravidlá aj tam aj tu.  V Španielsku nie sú ľudia veľmi disciplinovaní aj napriek tomu, aké padajú denne čísla o nakazených a aká je realita. V obchode vidím stále bohužiaľ ľudí bez rúšok alebo hygienických rukavíc.