Ako sme na portáli BBonline.sk už informovali, volebná účasť v okrese Banská Bystrica dosiahla v rámci parlamentných volieb najvyšší výsledok od roku 2002. Vysoká však bola aj účasť v samotnom meste. Zo 62 763 oprávnených voličov v meste Banská Bystrica sa volieb zúčastnilo 44 254 z nich.

Celková účasť voličov v meste tak dosiahla 70,50%. Najvyššiu účasť mal okrsok číslo 1, ktorý zahŕňa Graniar, Belveder, ale tiež Rooseveltovu nemocnicu, a tak pod tento okrsok spadajú aj hlasy ľudí, ktorí odvolili v nemocnici. Oproti zapísanému počtu voličov tu tak účasť dosiahla až 90,17%. Až 85,21% oprávnených voličov sa zúčastnilo volieb v Iliaši. Vysokú účasť – až 84,56 mal tiež okrsok č. 11 v centre mesta.

Naopak najnižšiu účasť v Banskej Bystrici zaznamenal okrsok č. 7 – len 26,62%. Tento okrsok na Triede SNP 20 však zahŕňa aj všetkých ľudí bez domova, respektíve s trvalým pobytom vedeným len na mesto Banská Bystrica. Podpriemernú účasť 56,55% mal okrsok na Senickej ceste, ale napríklad aj okrsok č. 12 v Majeri (62,09%).

Ak si nespomínate na presné číslo vášho okrsku, ich zoznam nájdete tu…

V obciach okresu stále silný SMER-SD

V okrese Banská Bystrica, ako celku za všetky obce, prišlo voliť 71,07% oprávnených voličov. Ide o najvyššiu volebnú účasť na parlamentných voľbách od roku 2002, kedy v okrese volilo 73,57% voličov. Pred štyrmi rokmi prišlo k volebným urnám 64,63% obyvateľov okresu.

Najvyššiu volebnú účasť zaznamenali, ako zvyčajne v zimnom období, v obciach s vyšším výskytom turistov a lyžiarov. Na Donovaloch tak deklarujú účasť až 94,61% oproti zapísanému počtu voličov. Vysokú účasť z podobných dôvodov mali aj ďalšie obce s lyžiarskymi svahmi či po ceste k nim, kde ľudia volili s voličskými preukazmi. Naopak najnižšiu volebnú účasť zaznamenali v rámci okresu v Môlči, kde prišlo voliť len 53,29% oprávnených voličov.

Osem poslancov z Bystrice

V novej Národnej rade Slovenskej republiky budú Banskú Bystricu zastupovať ôsmi poslanci. Z toho dvaja zo strán potenciálnej novej koalície, štyria vo farbách dosiaľ vládnucej strany SMER-SD a dvaja Banskobystričania na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko.

Spomedzi strán, ktorých poslanci s najväčšou pravdepodobnosťou budú podporovať novú vládu, to sú Martin Klus z SaS, ktorý získal medzi voličmi strany 29 979 preferenčných hlasov a tiež Igor Kašper z hnutia SME RODINA. Ten získal medzi podporovateľmi hnutia Borisa Kollára 5309 preferenčných hlasov.

Až štvornásobné zastúpenie bude mať Banská Bystrica medzi poslancami strany SMER-SD, ktorá sa po rokoch vládnutia pripravuje na opozičné pôsobenie. Medzi zvolenými poslancami nechýba volebný líder strany a doterajší premiér Peter Pellegrini. Ten medzi voličmi strany na Slovensku získal 413 555 krúžkov. V parlamentne zasadne aj doterajšia ministerka kultúry Ľubica Laššáková (získala celkom 10 781 preferenčných hlasov), ale aj Ľubomír Vážny (4500) a Vladimír Baláž (2296). Osmičku zvolených Banskobystričanov uzatvárajú kandidáti Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. Marian Kotleba získal na Slovensku od voličov strany 170 006 preferenčných hlasov. Doplní ho aj Marek Kotleba, ktorý si vyslúžil 10 141 preferečných krúžkov.