Tento rok si Slovensko už po dvadsiaty piaty raz zvolí svoju miss. Jubilejný ročník súťaže krásy Miss Slovensko 2020 sa uskutoční 14. augusta na obrazovkách TV JOJ a o titul najkrajšej Slovenky zabojujú aj dve Banskobystričanky.

Jednou z dvanástich finalistiek súťaže Miss Slovensko 2020 je osemnásťročná Viktória Podmanická. Je naozaj krásna, o to viac, že krása vyžaruje aj z jej vnútra. Viktória je študentkou banskobystrického Gymnázia J.G. Tajovského. Po prázdninách ju čaká posledný, štvrtý ročník, no čo bude potom, to zatiaľ ešte nevie. Jej srdcovou záležitosťou je práca s hendikepovanými deťmi a mladými ľuďmi.

Počas príprav na súťaž jej dievčatá dali prezývku Betka. „Raz ma tak nazvali na jednom fotení a už mi to ostalo. A vlastne je to aj dobre, lebo sme tam dve Viktórie a takto vieme, ktorá je ktorá,“ hovorí s úsmevom.

V rozhovore sme sa o Viktórii Podmanickej, ktorá na Miss Slovensko 2020 súťaží s číslom 12, dozvedeli aj to, že nepatrí medzi tých, čo niečo očakávajú. Nechá sa len viezť a vychutnáva si tak každý moment.

Ste jednou z finalistiek Miss Slovensko 2020. Aký je to pocit?

Ja sa stále cítim ako normálne dievča. Avšak je pravda, že odrazu sa sem-tam na mňa pozerá viac ľudí. Beriem to ako pozitívum, vďaka ktorému som dostala možnosť nazrieť do pre mňa nového prostredia. Byť finalistkou Miss Slovensko je pre mňa jednou z ciest, ako môžem vyjadriť svoj názor, ako sa môžem prezentovať, ako môžem niečo dokázať.

Čo alebo kto vás inšpiroval, aby ste sa prihlásili do tejto súťaže?

Už dlhšie som sledovala či už súťaž Miss Slovensko alebo aj súťaž Miss Horehronie. Raz som sa rozhodla, že sa chcem prihlásiť aj ja do súťaže. Neviem prečo, ale bol to práve tento ročník, kedy sa Miss Horehronie nekonalo, a tak teda, že skúsim Slovensko. A vyšlo. (Úsmev.)

Ako na vaše rozhodnutie zapojiť sa do súťaže miss reagovali rodičia, priatelia.

Priznám sa, že o tomto mojom „nápade“ vedelo len pár ľudí. Povedala som to mame a štyrom mojim najbližším kamarátom s tým, aby to nikomu nehovorili, že to idem len skúsiť.

Ako prebiehal kasting?

Kasting bol online formou. Na webovej stránke Miss Slovensko bola prihláška, ktorú stačilo vyplniť, pridať fotky, natočiť minútové video o sebe a všetko poslať.

Spomedzi finalistiek ste najnižšia. Ale nevadí to, však?

V tohtoročnej finálovej dvanástke som, áno, ja tá najnižšia. A vlastne aj vďaka tomu je moje číslo 12. Kritérium výšky bolo totiž nedávno zrušené.

Čas na prípravu na finále, ktoré sa koná o necelý mesiac, ste mali tento rok, „vďaka korone“, výnimočne dlhý. Ako ste sa teda pripravovali, čo všetko ste absolvovali a čo vás ešte pred finále čaká?

Počas spomínaného voľna som sa snažila si poriadne oddýchnuť. Neskôr som si vymýšľala rôzne aktivity, aby som len tak nepremárnila deň. Chodila som na prechádzky, skúšala som rôzne cvičenia z internetu, začala som sa čoraz viac spoznávať s make-upom, s líčením. Vďaka Miss som mávala hodiny angličtiny. Pred finále budeme mať ešte jedno osemdňové sústredenie, na ktorom budeme skúšať šaty, nacvičovať choreografie a pripravovať celý náš finálový večer. Teším sa na to už teraz!

Čoho ste sa kvôli príprave na miss museli vzdať?

Ničoho. Keďže som chcela, našla som si cestu, ako to všetko zorganizovať.

Čo od tejto súťaže očakávate, čo by ste vďaka nej chceli dosiahnuť?

Musím povedať, že ja nie som ten typ, ktorý niečo očakáva. Nechám sa len viezť a vychutnávam si tak každý moment. Už doteraz mi súťaž dala neskutočne veľa. Či už nové kamarátky, možnosť nahliadnuť do tejto brandže, nové myšlienky, názory a postoje a rôzne ďalšie skúsenosti, ktoré dennodenne využívam. A o tieto moje novinky by som sa chcela podeliť. Rada by som ukázala, že každý dostal a má rovnakú šancu. Nech už sa to týka hocičoho, človek do toho musí ísť sám za seba a naplno!

Čím, podľa vás, by ste mohli najviac zaujať porotu i divákov?

Možno práve tým, že na to že mám „len“ osemnásť rokov, venujem charite… Alebo to možno bude moja bezprostrednosť. Naozaj neviem.(Úsmev.)

Už niekoľko rokov sa ako dobrovoľníčka venujete postihnutým deťom a mladým ľuďom. Čo vás doviedlo k tejto peknej práci?

Pre mňa je to skôr záľuba ako práca. Dobrovoľníčkou v občianskom združení PONS (Pomoc Osobám Neschopným Samostatnosti)som sa stala zo dňa na deň. Inšpirovala ma moja triedna učiteľka zo základnej školy, ktorá v POONS pôsobí ako vedúca. Stačilo naozaj málo a hneď som vedela, že to chcem zažiť.

Ako asistentka chodievate s PONSáčikmi aj do letných táborov. Tieto prázdniny, kvôli miss, nepôjdete. Nebude vám to chýbať? Vy im iste chýbať budete.

Keď som sa dozvedela, že moje termíny z Miss neladia s termínmi táborov, nebola som vôbec šťastná. Nevedela som si predstaviť, že toto leto idem stráviť bez PONSákov. Avšak, vždy sa dá nájsť riešenie, a tak ich prídem aspoň jeden deň pozrieť. A potom v septembri sa so všetkými uvidím na spoločnej opekačke. (Úsmev.)

Budete sa dobrovoľníctvu venovať aj po skončení miss, bez ohľadu na to, ako v súťaži obstojíte?

Jednoznačne áno!

Ste dobrá aj v športe, hráte na klavír. Aký šport preferujete?

Môj úplne najobľúbenejší šport je plávanie. Je to asi vďaka tomu, že som sa mu päť rokov aktívne venovala. Ale môžem o sebe povedať, že som dosť športový typ a viem sa tešiť z každej pohybovej aktivity.

Rada si sadáte za klavír?

Veľmi rada. Mám obdobia, kedy sa tak stáva častejšie a práve vtedy sa zvyknem naučiť aj nejakú novú skladbu. Na klavíri najradšej hrávam vážnu hudbu, ale keď si len tak niečo zapnem, tak je to skôr v pop štýle.

A čo ešte rada robíte, s kým sa rada stretávate?

Milujem spoločnosť a tú skutočnosť byť s ľuďmi. Takže nech sa robí, čo sa robí, ak sú tam ľudia, tak to mi bohato stačí.

Ste Banskobystričanka. Ktoré miesta v meste či jeho okolí sú vaše obľúbené?

Aj keď možno na prvý pohľad nevyzerám vôbec ako Slovenka, som dokonca rodená Banskobystričanka. Najradšej trávim čas na našom námestí. Či už na prechádzke alebo na teraske. Tiež rada chodím do okolitej prírody. V Banskej Bystrici máme podľa mňa všetko!

Banskobystričania vám iste fandia a budú fandiť aj počas finálového večera. Chcete im niečo odkázať?

Chcela by som odkázať každému fanúšikovi aj nefanúšikovi, že im ďakujem za podporu! Či už sa poznáme, alebo aj nie, každého jedného si neskutočne vážim! Budem sa snažiť našu krásnu Banskú Bystricu zviditeľniť v tom najlepšom. Ďakujem!

Kedy bude finále Miss Slovensko 2020: