Celoplošné testovanie sa uskutoční v sobotu 31. októbra a v nedeľu 1. novembra aj v Banskej Bystrici. Kľúčovými pre jeho realizáciu sú zdravotní, ale aj administratívni pracovníci.

V Banskej Bystrici má byť celkovo 68 odberných miest, aj keď mesto zatiaľ s určitosťou nevie povedať, či budú otvorené všetky. V ankete sme zisťovali motiváciu tých, ktorí sa na zdravotnícke a administratívne pozície prihlásili. Napriek tomu, že za prácu majú podľa predbežných informácií dostať odmenu, financie sú pre nich spravidla druhoradé.

Študent medicíny: Najlepšia obrana je útok

Študent medicíny Martin sa na pozíciu zdravotníka prihlásil z vlastného presvedčenia. Na základe rozhovoru so zástupkyňou Ministerstva obrany, by mal pravdepodobne robiť výtery. Zatiaľ to však nie je úplne isté. S ďalšími informáciami sa mu ministerstvo má ešte ozvať.

Martin si praje, aby bolo ochorenie konečne porazené. Obmedzuje totiž nielen spoločnosť, ale aj jeho kariérny rast. „To platí nielen pre mňa, ale aj pre všetkých medikov, pretože niektoré veci sa nedajú naučiť online. Rušia sa hodiny, pričom dištančné vyučovanie častokrát nie je ich adekvátnou náhradou,“ odôvodňuje svoje rozhodnutie. Navyše riešením tejto situácie, podľa neho, nie je pasívne čakanie. „Najlepšia obrana je útok,“ dodáva.

Nákazy sa obáva len do určitej miery, pretože predpokladá, že ako zdravotník sa bude s infekčnými chorobami stretávať pravidelne. Spolužiakom z medicíny, ktorí sa na testovanie ako zdravotný personál neprihlásili, rozumie: „Ich rodičia sa pravdepodobne boja, že by sa mohli nakaziť, a potom by to doniesli domov. Moji rodičia sa síce boja, ale nie až tak, takže tam mi dovolia ísť.“

Učiteľka: Odmenu plánujem dať tým, ktorí ju potrebujú

Súčasťou celoplošného testovania by chcela byť aj učiteľka Janka. Ak ju spomedzi uchádzačov vyberú, bude vykonávať prácu administratívnej pracovníčky.

Janka si myslí, že v tejto dobe by si mali ľudia navzájom pomáhať. Okrem pomoci s testovaním, sa plánuje zrieknuť svojej odmeny v prospech rodiny, ktorá v týchto chvíľach potrebuje peniaze viac ako ona.

Podľa Janky, na nás koronavírus číha z každej strany. Pozíciu administratívneho pracovníka na testovaní preto nepokladá za rizikovejšiu ako iné typy prác. „V infekčnom prostredí sa teraz môže nachádzať každý, kto pracuje s ľuďmi,“ uvádza.

Ilustračná snímka z oficiálneho odberného miesta Rooseveltovej nemocnice na Mičinskej.

Čerstvá absolventka: Chcem si vyskúšať, aké je to stáť v prvej línii

Na pozíciu administratívnej pracovníčky sa prihlásila aj absolventka univerzity Eva.

Myslí si, že na takýto projekt treba hlavne mladých ľudí. „Obzvlášť mladých, ktorí sú zdraví a vydržia tam sedieť od ôsmej ráno do ôsmej večer. Keďže som mladá, práceschopná a v tom čase mám voľno, povedala som si, že sa prihlásim,“ hovorí o svojej motivácii.

„Do istej miery je dobré vyskúšať si, aké je to stáť v prvej línii v boji s pandémiou. Myslím si, že človek to naozaj nepochopí, až dokým si to nevyskúša. Viem, že sa to nedá porovnať s tým čo zažíva zdravotný personál, ale keď počúvam ako sa trápia v nemocniciach, chcem pomôcť najviac ako sa dá,“ dodáva.

S tým, že príde do styku s ľuďmi, ktorí budú na ochorenie pozitívni, počíta. „Ako bolo avizované, pracovníci by mali mať dostatok ochranných prostriedkov. Preto verím, že to bude v poriadku,“ neprestáva myslieť pozitívne.

Učiteľka na Strednej zdravotníckej škole: Jedná sa o trochu nešpecifickú a neprirodzenú prácu

Miroslava, učiteľka na Strednej zdravotníckej škole, je ochotná zúčastniť sa na testovaní ako zdravotná sila. Reagovala tak na podnet zo školy.

Pomoc pri testovaní vyplýva z jej vnútorného presvedčenia. „Je to moja povinnosť,“ tvrdí.

Pre Miroslavu je takýto typ práce rutinnou záležitosťou, aj keď priznáva, že v tomto prípade je trochu nešpecifický a neprirodzený. Avšak, ak má slúžiť pre dobro veci, je potrebné ju vykonať.

Vraví, že sa bojí, tak ako jej známi, ktorí sa ako zdravotníci zúčastnili na pilotnom testovaní v dňoch 23. až 25. októbra. „Je to nová situácia, niečo s čím sme sa doteraz nestretli a dovolím si povedať, že sme sa na to ani veľmi nepripravili,“ Miroslava má z akcie zmiešané pocity.

Študentka ošetrovateľstva: Aj v nemocnici budem pracovať s infekčnými pacientmi

Študentku ošetrovateľstva Katarínu univerzita kontaktovala až potom, ako sa z vlastnej iniciatívy prihlásila na pozíciu zdravotníčky pri testovaní. Predpokladá, že jej úlohou bude asistencia pri výteroch.

Katarína chce pomáhať ľuďom, o čom vypovedá aj to, že študuje ošetrovateľstvo. Tvrdí, že práve teraz všetci potrebujú pomoc viac ako kedykoľvek predtým. Jej motiváciou je aj nedostatok lekárov a zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach. „Ak ochorejú tí, nebude sa mať kto starať o pacientov, ktorí majú aj iné ťažkosti ako Covid-19, a to bude veľký problém. Keďže ako študentka ošetrovateľstva mám školu online, môžem týmto spôsobom pomôcť,“ vysvetľuje.

Rizika vlastného ochorenia sa Katarína nebojí: „Verím že štát je schopný dodať potrebné ochranné pomôcky, v ktorých je riziko nákazy minimálne. Aj v nemocnici budem pracovať s infekčnými pacientmi, čiže v tom nevidím rozdiel.“