Po tom, čo platia od minulého týždňa prísne podmienky pri prevencii voči šíreniu nového koronavírusu, ulice vo všetkých slovenských mestách sa vyprázdnili. Ľudia rešpektujú nariadenia a do ulíc vychádzajú v menšom počte.

Výnimkou nie je ani Banská Bystrica. V pondelok, 16. marca sme sa vybrali do centra mesta v čase zvyčajne najväčšieho ruchu a premávky, o štvrtej hodine popoludní. Miesta, ktoré boli ešte pred týždňom preplnené ľuďmi a autami, dnes zívajú prázdnotou.

Na Slovensku zatiaľ, na rozdiel od susednej Českej republiky, oficiálne nebolo oznámené obmedzenie voľného pohybu obyvateľstva. Uzatvorené sú však maloobchodné prevádzky a prevádzky služieb s výnimkou tých, ktoré zaisťujú základné potreby pre život. Úrady výrazne obmedzili svoju prevádzku, prípadne sa úplne uzatvorili pre verejnosť. Kvôli zatvoreným školám zostali doma nielen deti, ale vo veľkom počte aj ich rodičia. Viaceré firmy umožňujú mimoriadne prácu z domova. Mesto napríklad v pondelok pristúpilo aj k uzatváraniu detských ihrísk. Vláda a Ústredný krízový štáb či Krízový štáb mesta Banská Bystrica navyše priebežne rozširujú rozsah preventívnych opatrení.