Banskobystrické hudobné zoskupenie Sto múch sa za 15 rokov svojej histórie nezmazateľne zapísalo do sŕdc mnohých Banskobystričanov. Tí mali možnosť osláviť toto výročie s predstaviteľmi terapeutického popu na špeciálnom koncerte, ktorý sa nedávno konal v Červenom raku.

Množstvo priateľov a fanúšikov tejto kapely zaplnilo podzemné priestory reštaurácie, aby sa zabavilo a spoločne so svojimi miláčikmi oslávili pätnáste narodeniny. Show, ktorá trvala aj s prestávkou takmer tri hodiny, priniesla okrem hudobného prierezu všetkých štyroch albumov aj zaujímavé vsuvky v podobe prerozprávania rôznych príbehov, ktoré stáli za jednotlivými skladbami. Nechýbali ani extravagantné kostýmy, nacvičené choreografie, pri čom bicie stáli na autíčkovom koberci. Jedným z najkrajších momentov večera bolo úspešné požiadanie o ruku a zasnúbenie sa zamilovaného fanúšikovského páru, ktorého lásku spája aj hudba Sto múch.

Pri príležitosti tejto udalosti vám prinášame aj krátky rozhovor s Jurajom Haškom, ktorý má v kapele Sto múch na starosti klávesy.

Ako by ste zhodnotili Váš koncert v Červenom raku?

Ja som si to užil. Ako som na začiatku koncertu povedal, bude to iný koncert, možno koncert, kde som si ja i kapela dovolili trochu bilancovať obdobie pätnástich rokov, obdobie nahrávania štyroch albumov, krásnych aj problematických chvíľ. Na koncerte sme si dovolili pozastaviť sa nad viacerými piesňami, hlavne dôvodmi, prečo a za akých okolností vznikli. Nesmierne sa teším, že pozvanie prijali aj bývalí členovia kapely, kmeňoví textári a naši známi. Dokonca si jeden z nich s nami  zahral aj úvodnú pieseň. Čerešničkou na torte boli naozajstné zásnuby počas druhej časti koncertu, ktoré tiež nie sú zvykom klasických vystúpení.

Keby sa ohliadnete o 15 rokov naspäť, aké boli vtedy vaše predstavy? Líšili sa s tým, čo ste za tých 15 rokov dosiahli a ako by ste zhodnotili 15 rokov kapely Sto múch?

Keď sa vrátim do tých adolescentných rokov, spomínam, že sme snívali o tom, že raz sa budeme živiť muzikou, jedinou našou povinnosťou bude tvoriť nové piesne, koncertovať a vydávať nové albumy a k nim robiť klipy. Ako hovorí naša speváčka Lucia: „Slovensko ešte nie je pripravené na našu hudbu“. Neprestávame veriť, že sa to raz podarí. Máme i ďalší sen, ktorým je koncertovať na dôchodku v kreslách a hojdacích sieťach. Samozrejme asi pomalšie, tichšie, s rozvahou? A možno ani nie. Hor sa k novým zajtrajškom! Vpred!

Kapela má 15 rokov, takže minulú sobotu dostala pomyselný občiansky preukaz. O tri roky čaká Sto múch 18-ka a s tým spojená dospelosť. Na aké ďalšie míľniky si do budúcna trúfate a aj keď je váš najnovší album stále čerstvý, na čo sa môžu fanúšikovia Múch tešiť v budúcnosti?

Toto naozaj neviem teraz zodpovedať.  Životná skúsenosť mi hovorí, že plánovať veci u mňa netreba. Vo väčšine prípadov to skončilo inak, čím nechcem povedať, že to tak nemalo byť. Míľniky teda nie sú. Sú iba sny, sú nové texty, je nálada tvoriť, nálada sa stretávať, nálada  baviť sa, nálada baviť vás, nálada sa ľúbiť a mať rád život, so všetkým, čo prináša a dávať to von.

Sto múch sa chystá oslavovať aj na východe Slovenska, konkrétne v Prešove, kde sa bude koncert k 15. výročiu konať v sobotu, 21. marca o 20.00 h v pube Stromoradie.