Svetlo nádeje svitá gastronomickým podnikom nielen na banskobystrickom námestí. Prevádzky v mestskej pamiatkovej rezervácii môžu terasy využívať aj v zimnom období. Návrh schválilo mestské zastupiteľstvo 10. novembra. Premiér Igor Matovič hovorí aj o možnom návrate občanov do interiérov kaviarní a reštaurácií.

Poslanci mestského zastupiteľstva hlasovali za povolenie využívania terás v centre mesta v období od 1. novembra 2020 do 31. marca 2021. „Chceli sme vyjsť v nepriaznivej situácii požiadavkám zástupcov Cechu Hostinských, ktoré sa týkajú možnosti ponechať umiestnené terasy aj v období, ktoré doteraz nebolo možné,“ uvádza predkladateľ návrhu zástupca prednostky mesta Juraj Džmura.

Ilustračný obrázok z archívu BBonline

Ľuboš Končok, majiteľ jednej z prevádzok na Námestí SNP Leroy, tvrdí, že bez povolenia na prevádzkovanie terasy, by túto zimu museli zavrieť. „Okienkový predaj pokrýva iba zlomok nákladov. Pokiaľ by sme nemohli mať terasy, bolo by lacnejšie mať zavreté a neprodukovať stratu.“

Pilsner Restaurant sa vďaka otvorenej terase darí držať na úrovni približne päťdesiat percentného zisku. „Pokryjeme tak aspoň fixné náklady,“ hovorí majiteľ Pilsner Restaurant a predseda Cechu Hostinských, Martin Repaský.

Do ďalších mesiacov však už ani terasa nemusí byť pre reštauráciu riešením. „Dnes je síce pekne, ľudia sedia na slnku, ale keď príde škaredé počasie nevieme, čo ich do mesta pritiahne. Avšak robíme všetko preto, aby sme na to boli čo najlepšie pripravení,“ dodáva Repaský.

Ilustračný obrázok z archívu BBonline

Napriek tomu, že návrh povolenia terás bol v konečnom dôsledku schválený, viacerí členovia zastupiteľstva voči nemu prezentovali výhrady. Skupina poslancov na čele s Hanou Kasovou (BBA) zastáva názor, že zastrešovanie terás je aj z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie neprijateľné, čo niektoré prevádzky nerešpektujú. Kasová preto navrhla, aby možnosť využívania terás v zimnom období mali len tie podniky, ktoré dodržiavajú platné nariadenia. Medzi tie sa radí aj využívanie terás bez akýchkoľvek prístreškov.

„Aj takáto maličkosť dokáže pomôcť aspoň vybranej skupine podnikateľov v centre nášho mesta. Aj keď len malou mierou, ale dokážeme zachovať prevádzku niektorých podnikov, ktoré sú skúšané koronakrízou,“ s návrhom súhlasil poslanec Martin Turčnan (Srdcom Bystričania).

Druhý zástupca primátora Milan Lichý (BBA) súhlasí so spolupatričnosťou mesta s podnikateľmi, no zároveň aj s reštrikciami voči zastrešeným terasám. „Dôležité je dodržanie pravidiel sezónnych vonkajších obslužných zariadení, ale aj opatrení, ktoré vydáva hlavný hygienik a regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ uvádza Lichý. Upozorňuje aj na fakt, že igelitové stany nevznikajú len na námestí, ale aj na sídliskách: „Vznikajú terasy, ktoré nie sú regulované žiadnymi zásadami. To môže spôsobiť väčšie problémy.“

Ilustračný obrázok z archívu BBonline

Premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) zvolal na utorok 10. novembra o 14.00 h diskusiu s podnikateľmi v reštauračnom biznise, prevádzkovateľmi kín, divadiel, posilňovní, športových klubov a cirkví, ktorej témou má byť slobodnejší režim ich ďalšieho fungovania. Zachovanie stabilnej epidemiologickej situácie premiér vidí v pravidelnom testovaní na ochorenie Covid-19. „Pravidelné používanie antigénových testov na korigovanie krivky, nám môže pomôcť k tomu, aby sme prevádzky postupne otvárali,“ uvádza.

Niektorí majitelia podnikov na Námestí SNP si vedia predstaviť, že terasy nechajú otvorené bez ohľadu na to, či budú môcť hostí vítať v interiéri alebo nie. „Vieme si predstaviť, že terasa ostane otvorená do Vianoc, keďže ľudia sú zvyknutí chodiť do mesta na vianočné trhy. V januári a februári by to už nebolo ekonomicky výhodné,“ tvrdí Končok.

Terasu si v každom prípade ponechá aj Pilsner Restaurant: „Terasy sú bežným štandardom napríklad aj v zimných lyžiarskych strediskách či vo väčších metropolách. Chceme to vyskúšať a uvidíme,“ dodáva Repaský.