Po skúsenostiach z minulého týždňa už Banskobystričania nestáli vo frontách od sobotňajších skorých ranných hodín. Navyše, aj samotné odberné miesta sa tentokrát otvorili bez problémov, viaceré aj skôr.

„Všetky odberné miesta v Banskej Bystrici sa otvorili načas, niektoré dokonca skôr. Zo žiadneho odberného miesta nám nehlásia problémy,“ informovala ráno hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

Ľudia čakajúci pri ZŠ Spojová pred ranným otvorením odberných miest.

Kratšie rady sa na niektorých miestach vytvorili v sobotu ráno len pred ranným spustením testovania. Rady zhruba na pol hodinu hlásili aj neskôr napríklad z odberného miesta na ZŠ Moskovská na Fončorde, ale napríklad aj z Podlavíc, kde sa testuje pri ZŠ J. G. Tajovského.

Na ostatných odberných miestach bola situácia pokojná a bez väčších front čakajúcich, ktoré odberné tímy vybavovali priebežne. Týkalo sa to aj odberných miest v centre mesta a tiež v Sásovej, kde pred týždňom ľudia čakali v radách neraz aj vyše dvoch hodín.

Ľudia čakajúci na odbery v Podlaviciach.

Mesto vyzýva, aby si ľudia návštevu odberných miest rozložili a prichádzali v odporučených časoch podľa priezvisk. Testovanie prebieha kratšie než pred týždňom. Odberné miesta sú otvorené v sobotu aj nedeľu len od 8.00 do 20.00 h, pričom posledné odbery vykonajú o 19.30 h. V čase od 12.00 do 12.45 h a od 17.00 do 17.30 h je potrebné počítať s prestávkami odberných tímov.

Nový certifikát o negatívnom výsledku antigénového testu z druhého kola plošného testovania, prípadne aktuálne potvrdenie o vykonaní PCR testu, sú podmienkou pri ktorej sa na ľudí od pondelka nebude vzťahovať vládou nariadené obmedzenie pohybu zákazom vychádzania. Platnosť certifikátov z minulotýždňového testovania končí v okrese Banská Bystrica v nedeľu.