Od soboty, 24. októbra platí na Slovensku zákaz vychádzania alebo inak povedané, čiastočný lockdown. Jeho cieľom je obmedziť pohyb obyvateľov pred celoplošným testovaním, ktoré sa uskutoční nasledujúci víkend (30. októbra – 1. novembra). Na ochorenie Covid-19 sa budú ľudia testovať  aj v našom meste.

Tak ako iné mestá, tak aj to naše pocítilo zavedenie zákazu vychádzania. Bežne rušné sobotné námestie nahradili zložené terasy. Napriek tomu stále platí, že kaviarne a reštaurácie môžu fungovať formou výdajných okienok a donáškových služieb. Obmedzenia sa v najmenšej miere dotkli obchodov s potravinami. Upravené sú vyhradené otváracie hodiny pre seniorov, keď medzi 9 a 11 hodinou môžu nakupovať len ľudia nad 65 rokov. Návšteva obchodov s oblečením či elektroniky síce nie je zakázaná, avšak podľa platných pravidiel ich možno navštevovať len s platným negatívnym testom na Covid-19.

Obedové menu, pivo alebo koláč na vyhrievanej terase tiež musí pár týždňov počkať. Aj keď si možno na pár týždňov nemôžeme vychutnať kávu v obľúbenej kaviarni alebo jedlo v reštaurácii, kam ste boli zvyknutí vybehnúť, stále ich môžeme podporiť svojou objednávkou. Nech sa máme kam vracať, keď sa opatrenia opäť uvoľnia.

Pozrite si v našej fotogalérii, ako v prvý deň lockdownu vyzerali ulice Banskej Bystrice.

Takto vyzeralo banskobystrické námestie v prvý deň lockdownu.

Návštevníkov terás vystriedali holuby…

Občas sa mihli ľudia so psami.

Ľudí na Námestí SNP by ste spočítali na prstoch jednej ruky.

Rušné terasy nahradili zložené stoličky.

Niektoré podniky zatvorili úplne…

…a niektoré sa snažia svoje straty kompenzovať alternatívnymi riešeniami.

V bežnú sobotu by o takomto čase v Kapitulskej ulici začínal nočný život.

O parkovacie miesta nie je núdza…

Prázdnotou zívajú aj obľúbené športové lokality napriek tomu, že opatrenia amatérsky šport nezakazujú.

Turistov na námestí by ste hľadali márne, občas stretnete niekoho na ceste do obchodu.

Prechádzka prázdnym mestom má však svoje čaro aj počas pandémie.

Napriek peknému počasiu zostalo túto sobotu námestie prázdne.

Na Huštáku tiež nebolo ani nohy.

Premávka v meste sa zredukovala na minimum.

Víkendové nákupy sú obmedzené. Obchody síce zostali otvorené. Všetky mimo potravín, drogérií či lekární, však možno oficiálne navštíviť len s negatívnym testom na Covid-19.

Pri súčasnom trende šírenia epidémie ma obmedzenie sociálnych kontaktov zmysel. Ak nikam nemusíte, zodpovednosť má zmysel.