Ako zdravotnícky personál pôsobí na celoplošnom testovaní v Banskej Bystrici aj študentka medicíny, ktorú sme v sobotu oslovili. Dvadsaťštyri ročná Janka pomáha na odbernom mieste v budove bývalej ZŠ Tatranská. Testovanie ju na jednej strane vyčerpáva, no na druhej nabíja energiou.

Aký bol váš dnešný deň?

Vyčerpávajúci, ale aj povzbudzujúci. Bolo pekné, že sme bojovali za spoločnú vec. Svojím spôsobom ma to aj nabilo energiou. Kolegovia a vojaci boli úžasní. Nikto nebol lenivý, strašne sme makali, no hodnotím to ako dobré vyčerpanie.

Za tú polhodinu, čo som vás dnes videla, ste sa zastavili asi len na pár sekúnd, aby ste sa ponaťahovali, inak ste stále niečo robili.

Dnes sme tam boli od 5.15 h do 22.00 h, ale mali sme pauzy, čo bolo fajn. V ochrannom obleku však nemôžete ísť ani na toaletu, a dokonca sa ani napiť. Inak si ho musíte celý vyzliecť. Tým pádom sa človek musel vyzbrojiť istou odolnosťou. Napriek tomu to bolo veľmi povzbudzujúce. Mám z toho veľmi dobrý pocit a som veľmi rada, že som tam bola.

celoplošné testovanie

Ako prebiehal váš deň? Začnime ránom.

Ráno sme dostali pokyny a ochranné pomôcky, ktoré sme si nachystali a všetkých nás otestovali. Potom sme čakali na vyhodnotenie a boli nám pridelené úlohy. Veľmi sa mi páčilo to, že všetci boli pripravení. Na stránke, ktorú nám poslali, boli videá ako to prebieha, ako sa robí test, ale aj ako sa má navliekať a vyzliekať ochranný odev. Páčil sa mi aj prístup vojakov, ktorí boli veľmi pokorní, ochotní a starali sa o nás. A čo ma úplne zarazilo bol príbeh mojej vedúcej, ktorá robila odbery, pričom je matka mesačného dieťaťa. Zrazu hovorí, že si musí dať pauzu, lebo si musí odsať mlieko. Bola som užasnutá, že má doma malé dieťa, a predsa bola ochotná prísť.

Nebála sa o svoje zdravie?

Ona je povolaním záchranárka a povedala si, že tam chce byť, pretože to berie ako svoju povinnosť.

Akú motiváciu ste mali vy?

Nechcem teraz riešiť témy ako účinnosť testov či politiku. Bolo jednoducho povedané, že treba prísť. Preto to aj robím, preto to študujem. Mojou motiváciou je, že môžem pridať ruku k dielu. Sme vo výnimočnej situácii, preto som rada, že som si vybrala profesiu, vďaka ktorej teraz pomáham.

Čiže vám opäť ukázalo, prečo chcete byť lekárkou?

Áno.

Aký ste mali pocit z ľudí, ktorých ste dnes testovali?

Majorita bola zlatá a disciplinovaná. Neviem, či na tom nemala svoj podiel aj armáda. Vojaci jednoducho vzbudzujú rešpekt. Okrem toho, že ľudia boli disciplinovaní, nám mnohí popriali veľa šťastia a vraveli, že sú na nás hrdí. To, že aj s ľuďmi sme ťahali za jeden povraz, nám dodávalo veľa energie. Len jediná pani bola trochu nepríjemná. Hovorila niečo v tom zmysle, že celoplošné testovanie je protizákonné.

Koľkých ľudí ste mali pozitívnych?

Za našu odberovú jednotku môžem povedať, že veľmi málo. Otestovali sme 571 ľudí a iba štyria z toho boli pozitívni. Z toho sme boli sami prekvapení.

Aké pocity ste mali z toho, keď niekomu vyšiel pozitívny výsledok? Nebáli ste sa o vlastné zdravie?

Vôbec, my sme boli veľmi dobre zabezpečení.

celoplošné testovanie

Vy ste jedna z mála bystrických odberových jednotiek, ktorá je v interiéri. Toho sa nebojíte?

Priznám sa, že nad tým som sa zamýšľala, ale podľa mňa všetko má svoje pre a proti. Napríklad, byť v tomto ročnom období von po západe slnka, asi tiež nie je nič príjemné. Mali sme stále otvorené dvere, čiže sa tam konštantne vetralo.

Kedy sa vám ozvali vojaci ohľadom vašej účasti na testovaní?

Volali mi v piatok na obed. Viem, že ešte jeden zoznam ľudí dostali v piatok o polnoci. Pri tých už nebola šanca, aby sa tam dostavili v sobotu o piatej ráno. Piatok na obed bol už hraničný aj pre mňa. Okrem toho, niektorí moji spolužiaci nedostali žiadnu spätnú väzbu. Tie maily sa k nim asi nedostali. Avšak na to, ako málo času mali, to bolo zorganizované nad moje očakávania.

Boli ste sa na odberné miesto pozrieť  aj vopred v rámci zaškolenia?

Áno, volal mi vojak, ktorý mi všetko ukázal a vysvetlil. Chcel sa aj uistiť, či prídem a či to beriem seriózne.

celoplošné testovanie

Vy študujete mimo Bystrice, vrátili ste sa domov len kvôli testovaniu?

Majoritne áno, ale dobre sa mi to skĺbilo aj s týždenným voľnom, ktoré budem mať potom. Prišla by som však, aj keby som ho nemala. V tom prípade by som sa na testovaní zúčastnila len na jeden deň.

Ak sa bude testovať aj o týždeň, prídete opäť?

Mám pred štátnicou a od pondelka mám zase školu, takže to už asi nie.

Čo očakávate od nedele?

V podstate sa teším, lebo spolupracujem so skvelými ľuďmi. Viem, že ešte raz dám do toho všetko a bude to za mnou. Okrem toho budem mať dobrý pocit, že sme to zvládli.