Ako sme na BBonline.sk informovali už v ranných hodinách, hladina Hrona v centre Banskej Bystrice stúpla za 24 hodín o viac než meter. Podľa modelovej predpovede SHMÚ by sa jeho stúpanie, s ohľadom na pokračujúce zrážky, malo zastaviť tesne pred úrovňou 3. stupňa povodňovej aktivity.

Hron stúpol z utorňajších ranných 170 centimetrov, na stredajšiu hodnotu na výške 275 centimetrov pri násobne zvýšenom prietoku. V ranných hodinách jeho výška v centre Banskej Bystrice mierne klesla, popoludní sa však očakáva jej nárast v súvislosti s ďalšími intenzívnymi dažďovými zrážkami.

Druhý stupeň povodňovej aktivity má Hron v Banskej Bystrici po dosiahnutí výšky 270 centimetrov, tretí stupeň je potom určený na výške 310 centimetrov, čo už môže spôsobiť hranicu jeho potenciálneho vyliatia v niektorých častiach mesta, respektíve po ďalšom zvýšení narazí na problematické mosty v centre.

Podľa aktuálnej modelovej predpovede vodného stavu SHMÚ by sa v nočných hodinách mohla výška rieky v centre mesta zastaviť na výške 291 centimetrov.

Výška hladiny do troch metrov ešte v meste spravidla nespôsobuje problémy. S ohľadom na prebiehajúcu výstavbu protipovodňovej ochrany mesta a súvisiace stavebné práce, sú však v súčasnosti ochranné múry vo viacerých úsekoch na Huštáku a pri Radvani demontované, respektíve úseky rozkopané a vo výstavbe. Aj preto aktuálne delia Hron od vyliatia v niektorých úsekoch len malé desiatky centimetrov.

V Banskej Bystrici sú od ranných hodín v nasadení príslušníci Hasičského a záchranného zboru, ktorí monitorujú situáciu. Na Huštáku, v práve rekonštruovanom úseku nábrežia, pristúpili k inštalácii protipovodňových zábran. Rovnako sa pracuje na ochrane areálu zimného štadióna.

„Od rána sme v intenzívnom kontakte so Slovenským vodohospodárskym podnikom a hasičmi, ktorí nám podávajú aktuálne informácie o stave rieky na jednotlivých úsekoch, a tiež o realizácii nevyhnutných opatrení. Súčinné sú aj naše dobrovoľné hasičské zbory,“ uviedol primátor Ján Nosko na sociálnej sieti.

Ešte horšia situácia, ako v Banskej Bystrici, je však v ďalších blízkych regiónoch. Problémy robí napríklad Slatina pri Zvolene, kde už bol dosiahnutý aj tretí stupeň povodňovej aktivity. Ako informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici, polícia v kraji monitoruje zjazdnosť jednotlivých úsekov ciest, ktoré sú v prípade vyliatia tokov uzatvárané.

Situácia v regióne by sa mala dočasne upokojiť vo štvrtok, kedy zrážky počas dňa očakávané nie sú. Menej výdatný dážď sa však opäť prihlási o slovo vo večerných hodinách a vytrvať má až do víkendu.