Záver roka je vždy časom bilancovania a návratov k najdôležitejším udalostiam, ktoré sa počas neho odohrali. Portál BBonline.sk vám v rámci nasledujúcich dní priblíži, aké udalosti ovplyvňovali banskobystrické dianie v roku 2013. Pokračujeme posledným štvrťrokom.

Tip: Tretí štvrťrok 2013 v Bystrici v znamení Stanley Cupu, leteckých dní i jarmoku

Október 2013

Október v Banskej Bystrici už bol naplno predvolebný. Dovtedajší predseda kraja Vladimír Maňka sa dočkal mien svojich desiatich protikandidátov. O kreslo v krajskom parlamente sa uchádzalo 62 kandidátov z banskobystrického okresu. Ich kampane zaplnili ulice mesta. Portál demagog.sk ale zistil, že ešte v septembrovom dueli hlavní rivali zavádzali.

Jesen v meste, Banská Bystrica, 24.10.2013Rooseveltova nemocnica otvorila svoje zrekonštruované priestory. V Podlaviciach našli mŕtvolu muža v Tajovskom potoku. Dve mŕtve telá sa našli aj v centre mesta v areáli bývalého dopravného ihriska. Mesto zjednosmernilo Slnečnú ulicu a zelenú dostal participatívny rozpočet. Štát začal znovu zvažovať výhodnosť dostavby rýchlostnej cesty R1 cez Hiadeľské sedlo. Prokuratúra spochybnila zákonnosť výberu parkovného súkromnou spoločnosťou. Následne sa objavili obvinenia, že v systéme sa majú strácať stovky tisíc eur. Vodičov v Sásovej nepotešilo spoplatnenie parkoviska pred tamojším supermarketom.

Uskutočnil sa ďalší ročník multižánrového umeleckého, hudobného a filmového festivalu Barbakan. V Záhrade vystúpil Dan Bárta. V Sásovej Zatvárali Banoš hodmi domácich produktov a potravín. V športovej hale sa uskutočnila výstava mačiek. Zrekonštruovaná budova krajského súdu v Banskej Bystrici bola ocenená cenou CE.ZA.AR.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. Voľby do VÚC: Zoznam kandidátov na poslancov… (28 775 zobrazení)
2. Uprostred Sásovej trápi obyvateľov podnapitá mládež (6 050 zobrazení)
3. Voľby do VÚC: Župan Maňka má desiatich protikandidátov (5 975 zobrazení)
4. Štát opäť zvažuje pokračovanie R1 cez Hiadeľské sedlo (4 050 zobrazení)
5. VIDEO: V Sásovej vo štvrtok večer horeli autá (3 675 zobrazení)

November 2013

Bežne nezaujímavé voľby do orgánov samosprávnych krajov dostali razom Banskobystrický kraj na titulky svetových médií. Ani v regióne sa po skončení prvého kola volieb nehovorilo o inom, než prekvapivom výsledku kontroverzného Mariana Kotlebu. Ten vysoko predbehol favorizovaného účastníka druhého kola Ľudovíta Kaníka a v druhom kole ešte nečakanejšie porazil aj suverénneho víťaza prvého kola Vladimíra Maňku. Všetky príspevky k téme volieb nájdete tu…

_DSC7244Fanúšikom Dukly zničili ich graffiti v areáli štadióna na Štiavničkách žilinskí ultras. Modelári ukázali svoje umenie na Vertigo cup-e. Mesto začalo hľadať nájomcu pre amfiteáter v súťaži. Námestie SNP malo po zotmení zaujímavejšiu tvár vďaka podujatiu LIGHT EXPO BB: svetlo&design.

Na November ’89 sme na portáli BBonline.sk spomínali pohľadom do archívov ŠtB, na Námestí SNP sa protestovalo. Na Fončorde otvorili Malý les vo veľkom meste a v parku pod Pamätníkom SNP nové detské ihrisko. Investor parkovacieho domu pri mestskom úrade zverejnil nové podrobnosti svojho projektu. Zámer komplexnej rekonštrukcie oznámili majitelia Hotela Lux. Skončila sa rekonštrukcia ZŠ Moskovská. Študenti Športového gymnázia svoje tablo umiestnili na autobus MHD. Rozlúčili sme sa so zakladateľom folklórneho súboru Urpín Jánom Husárikom. Na Štiavničkách sa počas posledného zápasu jesene strieľalo gumovými projektilmi.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. Voľby do VÚC online: Je rozhodnuté, prekvapením Kotleba (26 916 zobrazení)
2. Prehľad: Ako sme volili poslancov do VÚC (19 808 zobrazení)
3.  Novembrová romantika: Nočné Námestie SNP zmenia svetlá (17 436 zobrazení)
4. Voľby do VÚC online: Koho sme si zvolili za predsedu kraja? (16 840 zobrazení)
5. VIDEO: Šialene búchali po stoloch, v Europe sa ľudia pokojne nenajedli (12 110 zobrazení)

December 2013

Marian Kotleba, predseda BBSKAni v decembri neutíchli dozvuky výsledku volieb do VÚC. Marian Kotleba obvinil dosluhujúce vedenie kraja zo skartácie dokumentov. V prvú noc po tom, ako sa pred Vianocami ujal svojej funkcie, vyhorelo auto jeho spolupracovníka Miroslava Beličku.

V Misijnom dome sa uskutočnil Blší trh, v Záhrade zas Zóna bez peňazí. ZŠ SSV na Skuteckého ulici bola vyhodnotená ako najlepšia na Slovensku. Na Námestí SNP začali Vianočné trhy, do mnohých častí mesta zavítal Mikuláš a na Námestí SNP zahrala napríklad česká kapela Buty. V Klube 77 sa uskutočnil zimný Festival z lásky. Vo viacerých častiach mesta zostali počas posledných mesiacov roka bez vody kvôli popraskaným potrubiam. Najviac to počas jedného z víkendov ovplyvnilo život na Tatranskej ulici.

Banskobystrickí dopravcovia oznámili viaceré zmeny, ktoré ovplyvnia od nového roka cestujúcich. Linkový autobus vezúci Stredoslovákov z Brna mal nehodu. V rámci podujatia mobilného operátora vytvorili ľudia na Námestí SNP živý vianočný stromček. V klube Ministry of Fun oceňovali najlepších armádnych športovcov roka. Známe futbalové tváre sa bavili na Štefan Cupe. Tradičná plavecká 24-hodinovka len tesne neprekonala vlaňajší rekord v účasti.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. FOTO: Kotlebovmu najbližšiemu spolupracovníkovi… (29 674 zobrazení)
2. Zmeny v MHD od nového roka: Drahšie pre študentov… (12 111 zobrazení)
3. FOTO: Linkový autobus vezúci Stredoslovákov z Brna mal nehodu (5 542 zobrazení)
4. FOTO: Ľudia na Námestí SNP vytvorili živý vianočný stromček (4 430 zobrazení)
5. FOTO: Známe futbalové tváre sa bavili na Štefan Cupe… (4 090 zobrazení)