Obyvatelia Spojovej ulice a okolitej časti Fončordy si určite už dávnejšie všimli vysadenie množstva ihličnatých i listnatých stromčekov v ich okolí. Pred časom k nim pribudli aj tabuľky s ich názvami a popisom. Projekt miestneho občianskeho združenia sa teraz dostal do finále.

Otvorenie Maly les vo velkom meste, Foncorda, Banská Bystrica, 19.11.2013V utorok dopoludnia Občianske združenie Zelená Fončorda oficiálne otvorilo svoj dvojročný projekt Malý les vo veľkom meste. Na sídlisku v okolí Základnej školy Spojová pribudli desiatky stromčekov, informačných tabúľ i ďalších atrakcií, pri ktorých sa môžu deti s rodičmi pozastaviť a dozvedieť sa čo to o prírode, geografii i astronómii.

„Vysadených bolo 25 stromov a ku nim bolo osadených 19 informačných tabuliek. Každý strom vysadila jedna trieda zo základnej školy Spojová. Tá trieda je ich rodičom, stará sa o tento stromček, robí si herbár. Osadených bolo tiež šesť smerovníkov na tematiku slovenskej a svetovej geografie. Jeden je venovaný astronómii,“ povedala pre BBonline.sk Hana Kasová, podpredsedníčka občianskeho združenia Zelená Fončorda.

Projekt bol podporený z programov Zelené oázy a Ľudia pre stromy nadácie Ekopolis. Napriek tomu ho miestni obyvatelia, často rodičia detí z tamojšej školy, postupne zreálňovali svojpomocne. Aj preto jeho finalizácia trvala dlhší čas. Len nedávno došlo k poškodeniu niektorých častí vandalmi: „To čo sa stalo pred dvomi týždňami, neurobili tunajší občania, tí k tomu majú vzťah. Pokiaľ máme zdroje z 2% z daní, tak sme schopní zafinancovať aj opravu,“ dodala Kasová.