Cestujúcich v banskobystrickej hromadnej doprave čaká viacero zmien. Väčšina z nich nepoteší. Primátor mesta Peter Gogola podpísal tunajším dopravcom, spoločnostiam SAD Zvolen a Dopravnému podniku mesta, úpravy tarify ešte v októbri.

mhd-autobus-trolejbusZásadnou zmenou od stredy 1. januára 2014 bude, že všetky zľavnené typy cestovných lístkov zakúpime už len prostredníctvom čipovej karty (karty dopravcu alebo ISIC karty). V praxi to znamená, že študenti alebo dôchodcovia, ktorí nemajú čipovú kartu, zaplatia v hotovosti za cestu plnú sumu 0,70 €.

Zmeny sa ale dotknú aj samotných čipových kariet. Tie sa ponovom budú dať dobíjať len za najmenej 5 eur. Doteraz to boli dve eurá. Zvyšuje sa zľavnené cestovné platné pre žiakov, študentov a dôchodcov nad 60, respektíve od nového roku už len nad 62 rokov, zo súčasných 0,25 € na 0,30 €. K zmene cestovného došlo naposledy v septembri 2012.

Od roka 2014 bude zavedený aj nový 90-dňový časový lístok. Dosiaľ bol v ponuke len 30-dňový. Nový 90-dňový lístok bude stáť 55 €, zľavený 33 €. Zľavený lístok zdražie pri 30-dňovom z desiatich na 12 €, celý zostáva v sume 20 €.

„Vzhľadom na vzrastajúce výdavky mesta na MHD a v záujme zvýšenia počtu pravidelne cestujúcich, pristúpilo mesto k úprave tarifných podmienok. Táto zmena smeruje k zrýchleniu prepravy vďaka dopravným kartám, zamedzeniu zneužívania zliav, ako aj k zvýšeniu počtu cestujúcich, čo prispieva aj k dlhodobej snahe mesta o zníženie individuálneho motorizmu,“ uviedla pre BBonline.sk hovorkyňa Banskej Bystrice Martina Kanisová.

Už od nedele 15. decembra dochádza k zmene cestovných poriadkov na linkách č.20, 24, 25, 27, 29, 33, 34, 41, 42, 80, 100.  Presný popis zmien nájdete tu…

Špeciálny režim čaká MHD počas sviatkov. Osobitný režim bude platiť v utorok 24. a v stredu 25. decembra. Opäť potom na Silvestra a v stredu 1. januára. Inak budú vo sviatočné dni autobusy jazdiť, v režime nedieľ a sviatkov. Týkať sa to bude napríklad aj piatka 27. decembra, ktorý inak nie je sviatkom. V ostatné pracovné dni bude MHD jazdiť v štandardnom režime, avšak s ohľadom na školské prázdniny, čo ovplyvňuje len niektoré linky.