Podobne ako minulý rok, aj tohtoročnú spomienku na 17. november 1989 v Banskej Bystrici sprevádzal protest pod názvom „Berieme si späť svoju krajinu“. Niekoľko desiatok ľudí sa s ampliónom v ruke sťažovalo na súčasnú situáciu na Slovensku, ale aj slabý výber kandidátov vo voľbách.

Berieme si spat svoju krajinu, Banská Bystrica, 17.11.2013Minuloročný protest sa uskutočnil napriek tomu, že jeho organizáciu mesto nepovolilo kvôli ďalším skôr ohláseným podujatiam. Tentokrát organizátor Ján Filipča podujatie mestu oficiálne neohlásil vôbec, na facebook stránke podujatia dokonca označil vlaňajšie konanie mesta za klamstvo. V nedeľu v ranných hodinách, ale napriek tomu, zaslal azda všetkým zamestnancom Mestského úradu, ako aj ďalším adresátom, chaotický e-mail. V tom opätovne úradníkov obviňuje zo snahy oklamať ho, zároveň im vyčíta, že nepracujú aj v nedeľu. Napriek chýbajúcemu oficiálnemu ohláseniu podujatia situáciu na Námestí SNP monitorovala Mestská polícia, ktorá ale pre pokojný priebeh nepristúpila k ukončeniu zhromaždenia.

Vlani organizátori žiadali rozpustenie parlamentu, vlády a odstúpenie prezidenta, zastavenie reforiem proti ľuďom či zabezpečenie potravinovej a ekonomickej sebestačnosti. K týmto myšlienkam sa podľa facebook stránky podujatia síce hlásia dodnes, no téma nedeľňajšieho zhromaždenia na Námestí SNP bola voľnejšia. Zúčastnených vyzývali, aby povedali svoj názor na aktuálnu politickú situáciu. Podobne ako vlani, aj tentokrát na proteste vystúpil napríklad mestský poslanec a podnikateľ Jaroslav Kuracina.

Podobný protest sa mal v nedeľu popoludní uskutočniť aj v Bratislave.