volby vuc 2013 manka kotlebaPo dvoch týždňoch sa opäť zišli okrskové volebné komisie, aby otvorili brány volebných miestností pre voličov v druhom kole volieb predsedu BBSK.

Favoritovi volieb Vladimírovi Maňkovi, chýbalo v prvom kole len niečo vyše pol percenta hlasov k tomu, aby sa už 23. novembra volebné miestnosti neotvárali. Zlyhanie tradičných pravicových strán a nečakane vysoká podpora pre Mariana Kotlebu znamenali ďalšie dva týždne zaujímavého mediálneho boja a tiež pozornosti zo strany celého Slovenska i zahraničia.

——————————————————————————————————————————
Pre aktualizáciu je potrebné znovuobnovenie stránky. Správy sú radené od najnovšej po najstaršiu.

0.52 – Portál BBonline.sk prinesie ešte v dopoludňajších hodinách podrobnejšie výsledky voľby. Budeme tiež pre vás sledovať reakcie politikov na tento výsledok. Náš prenos v tejto chvíli končí. Prajeme dobrú noc.

0.47 – Definitívne výsledky volieb budú známe v nedeľu dopoludnia.

0.46 – Marian Kotleba priblížil svoje priority na nedávnej tlačovej konferencii.

0.43 – V diskusiách sa už objavujú aj názory na organizáciu protestov proti novozvolenému županovi. Pravdou však v tejto chvíli je, že Marian Kotleba, označovaný za svoju minulosť aj pojmom extrémista, sa stal víťazom demokratickej voľby obyvateľov BBSK, pričom získal o 14-tisíc hlasov viac, než jeho protikandidát.

0.38 – Marian Kotleba sa úradu ujme, podobne ako poslanci, po ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva 29. novembra (zmena termínu). V súvislosti so zložením zastupiteľstva bude zaujímavé, kto sa stane podpredsedom kraja, v minulosti dokonca bývalí vicežupani viacerí. Kotleba ale predbežne nemá v zastupiteľstve podporu a do tejto funkcie môže byť menovaný len niektorý zo zvolených poslancov.

0.33 – Sčítanie aj v našom kraji je ukončené. Marian Kotleba získal podporu 71 397 voličov (55,54 %) a Vladimír Maňka 57 164 voličov (44,46 %). Volebná účasť dosiahla 24,61%, a teda obálky si prevzalo 130 490 voličov v kraji.

0.28 – „Politici na náš kraj doteraz zabúdali a teraz sa čudujú výsledku, nech sa čudujú ďalej. My sme potrebovali zmenu,“ píše sa v jednom z komentárov na sociálnej sieti, ktorý vystihuje ladenie desiatok ďalších, ktoré začínajú zaplavovať internet. Kotleba bol kandidátom zmeny. Úloha reálne ju priniesť a nesklamať svojich voličov, bude pri novom zložení zastupiteľstva BBSK skutočne náročná.

0.26 – Ako sme už písali v úvode online prenosu. Zvolením Mariana Kotlebu za predsedu kraja sa posilnia rady koalície Smer-SD, KDH v zastupiteľstve, keď Kotlebu vystrieda Ján Šabo.

0.21 – Okrem už spomenutých výsledkov v ostatných krajoch je už jasný aj víťaz tesného súboja v Košickom kraji, kde zvíťazil Zdenko Trebuľa. V našom kraji čakáme na dopočítanie posledných okrskov.

0.17 – Hlas ľudu rozhodol. Napriek odporu politických strán i viacerých médií získal Marian Kotleba do týchto chvíľ už viac ako 70-tisíc hlasov. To je v našom kraji dosiaľ najvýraznejšia podpora pre kandidáta na predsedu BBSK v celej doterajšej histórii týchto volieb.

0.14 – Marian Kotleba prekvapil aj v druhom kole. Po prvýkrát sa tento kontroverzne vnímaný učiteľ, informatik ale aj inžinier ekonómie, postaví do vysokej politickej funkcie.

0.09 – Politické strany, a teraz už naprieč politickým spektrom, dostali jasný odkaz od obyvateľov Banskobystrického kraja. Ľudia si zažiadali zmenu. Volebná účasť v druhom kole voľby v BBSK bola výrazne najvyššia oproti ostatným krajom.

0.07 – Čo sa teraz ide diať na regionálnej politickej scéne, bude veľmi netradičným politickým divadlom. Ako sme už zdôraznili, tento scenár si nepripúšťali predstavitelia väčšiny politických strán. Kotleba, ako predseda kraja, bude mať navyše bez podpory zastupiteľstva ťažkú úlohu. Na druhej strane, to isté platí aj pre zastupiteľstvo, ktoré bez priamej podpory predsedu bude mať sťaženú úlohu pretláčať svoje rozhodnutia, aj keď trojpätinovou väčšinou vždy prípadné veto predsedu kraja môže prelomiť.

0.03 – Sčítaných je 97% okrskov. Už je isté, že novým predsedom BBSK sa stane Marian Kotleba.

0.01 – Prechádzame do nedele a s najväčšou pravdepodobnosťou tá prináša Banskobystrickému kraju nového župana. Pripomeňme, že v prvom kole, získal Vladimír Maňka 60 960 hlasov a Marian Kotleba 26 251. Kotleba svoju voličskú podporu oproti prvému kolu už pomaly strojnásobil.

23.56 – Šance Vladimíra Maňku sa neustále vzďaľujú, pretože ani veľké okrsky neprinášajú výraznejšiu zmenu v percentuálnom rozložení. Spočítaných je viac ako 83% okrskov a Kotleba stále vedie so ziskom 56% hlasov voličov.

23.49 – Po sčítaní viac než 90% hlasov je isté, že v Bratislavskom kraji zvíťazí Pavol Frešo, v Trnavskom Tibor Mikuš, v Nitrianskom Milan Belica. Tesné je to ale v Košickom kraji, kde proti sebe bojujú Zdenko Trebuľa a Rudolf Bauer.

volby do vuc23.45 – Tri štvrtiny všetkých okrskov už má svoje dnešné hlasy započítané v systéme a Marian Kotleba vedie v pomere 56 ku 44%.

23.40 – Začína byť čoraz jasnejšie, že po facke pravicovým stranám, môže dostať facku i najsilnejšia politická frakcia Slovenska. Premiér Róbert Fico si bol pred dvomi týždňami istý tým, že kandidát strany Smer-SD vo voľbách v Banskobystrickom kraji v druhom kole zvíťazí. Po sčítaní viac ako 50% okrskov, ale táto pravdepodobnosť klesá.

23.34 – Spracovanie výsledkov v Banskobystrickom kraji zaostáva za ostatnými regiónmi Slovenska. Zrejme kvôli vyššej účasti. V Bratislavskom kraji je víťazstvo Pavla Freša už isté, keďže po sčítaní takmer 90% hlasov má skoro 75-tnú podporu.

23.28 – Podľa dosial spracovaných okrskov možno konštatovať, že volebná účasť je veľmi podobná tej v prvom kole. Podľa aktuálnych údajov dokonca mierne vyššia (25,5%).

23.25 – Pribúdajú započítané okrsky, aktuálne ich je spracovaných už skoro 34%, ale rozdiel sa takmer nemení.

23.20 – Očakávania sa stupňujú. Takýto vývoj totiž neočakával nikto z politických predstaviteľov, či už kraja alebo mesta. V prípade zvolenia Kotlebu za predsedu BBSK by nastala skutočne zaujímavá situácia v súvislosti s rozložením síl v župnom parlamente. Proti Marianovi Kotlebovi sa totiž doslova vytesnila väčšina súčasných politických subjektov. Na svojej pondelňajšej tlačovej konferencii ale kandidát ĽS-NS prejavil vieru v možnú spoluprácu s kýmkoľvek.

23.17 – Po sčítaní štvrtiny hlasov sa rozdiel znížil o jedno percento.

23.10 – V ostatných krajoch, kde dnes druhé kolo prebiehalo, je zatiaľ situácia prehľadnejšia len v Bratislavskom kraji, kde vedie výraznejšie Pavol Frešo, a v Trnavskom kraji, kde má k výhre našliapnuté Tibor Mikuš. Obaja aj súčasní župani. V Nitrianskom a Košickom kraji sú priebežné výsledky tesnejšie.

23.05 – Väčšie okrsky síce ešte len prídu, no pri sčítaní takmer 17% okrskov získal zatiaľ Vladimír Maňka len 8 262 hlasov, v prvom kole získal celkom 60 960 hlasov. Dosiahne dnes na toto číslo?

23.03 – Výsledky začínajú byť čoraz smerodajnejšie a Marian Kotleba stále zvyšuje náskok. Spočítaných je takmer 17%  okrskov a kandidát Ľudovej strany Naše Slovensko má priebežne podporu 56% voličov.

22.57 – Zastupiteľstvo BBSK v novom zložení sa zíde už 29. novembra (zmena termínu). Súčasný predseda kraja Vladimír Maňka ho na tento pomerne skorý termín po voľbách zvolal z dôvodu potreby schválenia budúcoročného rozpočtu.

22.53 – Spočítaných je takmer 9% hlasov a rozdiel sa zväčšuje v prospech Kotlebu. Aktuálne má 55.41% podporu voličov.

22.49 – Sociálne siete neradno mať v týchto chvíľach zapnuté. Búrlivé diskusie o možnom výsledku volieb naberajú na obrátkach. Vladimír Maňka v druhom kole volieb kandidoval už aj s podporou väčšiny pravicových strán. Marian Kotleba čelil výraznej kritike zo strany nielen politikov ale aj médií a osobností regiónu. O niekoľko desiatok minút bude jasnejšie, ako toto na obyvateľov kraja vplývalo.

22.47 – Pri tomto podieli spracovaných okrskov sa volebná účasť pohybuje zhruba na úrovni z prvého kola. Vo všetkých ostatných krajoch je výrazne nižšia, v priemere sa pohybuje okolo 14%.

22.45 – Spočítaných je takmer 5% okrskov a Marian Kotleba vedie pred Vladimírom Maňkom.

22.40 – Počas dnešného dňa neboli v našom kraji hlásené žiadne mimoriadne udalosti v našom kraji v súvislosti s konaním volieb.

22.38 – Štatistický úrad Slovenskej republiky má do týchto chvíľ spočítaných 1,5 % okrskov z Banskobystrického kraja, je to zatiaľ takmer 50 na 50.

22.35 – Kontaktovali nás ďalší zástupcovia okrskových volebných komisií, ktorí už sčítali hlasy vo svojich komisiách. Ide o dvojicu okrskov v Sásovej, kde mali byť výsledky vyrovnané, mierne v prospech Kotlebu.

kotleba_web22.30 – Marian Kotleba – Narodil sa 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici. Vyštudoval Fakultu prírodných vied Univerzity Mateja Bela. V auguste tohto roku získal aj titul inžinier ekonómie na Ekonomickej fakulte UMB. Od roku 2001 učil informatiku na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici, z pozície pedagóga bol v roku 2006 odvolaný, ďalej pôsobil ako správca informačných sietí. V roku 2003 sa stal vodcom Slovenskej pospolitosti (v súčasnosti zrušená strana, funguje ako občianske združenie). Funkciu zastával do roku 2007. Vo voľbách v roku 2009 Marian Kotleba kandidoval na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako nezávislý kandidát získal štvrté miesto s 13 629 hlasmi (10,03%). Do druhého kola vtedy nepostúpil.

predseda22.30 – Vladimír Maňka – Narodil sa 19. septembra 1959 v Lučenci, ale už 40 rokov býva vo Zvolene. Vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave. V rokoch 1998 – 2002 bo poslancom Národnej rady SR, kde zastával parlamentnú funkciu podpredsedu Výboru pre financie, rozpočet a menu. Neskôr, v rokoch 1999 až 2005, bol primátorom mesta Zvolen. Od roku 2005 pôsobí Vladimír Maňka v Európskom parlamente, ako člen rozpočtového výboru a náhradník viacerých výborov. Je členom Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente. V roku 2009 kandidoval Vladimír Maňka vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov za koalíciu ĽS-HZDS, SMER. V druhom kole voľby predsedu kraja získal 53,70% hlasov, jeho protikandidát Jozef Mikuš 46,29%. Sľub predsedu BBSK zložil 29. decembra 2009.

22.29 – Pozreli sme sa bližšie na jednotlivých kandidátov, medzi ktorými sme dnes rozhodovali, vyššie vám prinášame ich krátke profily.

22.26 – Prvý z menších okrskov nášho obvodu už zverejnil výsledky. Do polnoci by mali byť známe čísla z väčšiny okrskov.

22.25 – Porovnali sme volebné výsledky z prvého kola volieb pri dvojici postupujúcich kandidátov do druhého kola voľby predsedu BBSK v jednom meste a 41 obciach banskobystrického okresu. Tabuľku výsledkov z obcí nájdete tu…

22.22 – Dnešné spracovanie výsledkov volieb je pre jednotlivé komisie výrazne jednoduchšie. Aj z tohto dôvodu už v tomto čase vo väčšine komisií končí sčítanie výsledkov. Kompletné spracovanie by malo byť hotové do asi jednej hodiny ráno.

22.19 – Banskú Bystricu bude v zastupiteľstve zastupovať osmička poslancov. Výhra Mariana Kotlebu v druhom kole volieb predsedu BBSK by azda potešila len jedného z kandidátov koalície SMER-SD, KDH a banskobystrického mestského poslanca Jána Šaba. Ten by totiž v prípade Kotlebovho zvolenia za predsedu kraja zasadol na jeho poslanecké kreslo.

22.15 – Napriek, na prvý pohľad tesnej väčšine víťaznej koalície, sa v zastupiteľstve očakáva pre ňu aj viac či menej priznaná podpora poslancov SMK, Strany zelených, ĽS-HZDS, SNS i niektorých nezávislých poslancov. Uvedené strany vo voľbách predsedu kraja podporujú Vladimíra Maňku.

zastupitelstvo bbsk22.12 – Aj keď sa pozornosť teraz sústreďuje na voľbu predsedu BBSK. O budúcom smerovaní kraja sme rozhodli pred dvomi týždňami, kedy sme zvolili nové zloženie Zastupiteľstva BBSK, ktoré má v rámci kraja najväčšie kompetencie. Celkovo bude mať v 49-člennom zastupiteľstve kraja koalícia SMER-SD, KDH väčšinu 25 poslancov, 13 poslancov bolo zvolených s prívlastkom nezávislý kandidát, SMK bude mať piatich poslancov, koalícia SDKÚ-DS, SaS, NOVA má do zastupiteľstva dvoch zvolených poslancov a po jednom zástupcovi by mali mať Strana zelených, koalícia ĽS-HZDS a HZD, SNS a ĽSNS.

22.09 – Zaujímavosťou z celoslovenského pohľadu je, že predsedu už v prvom kole si zvolili kraje zo severu Slovenska. V Trenčianskom vyhral Jaroslav Baška, v Žilinskom svoje kreslo obhájil Juraj Blanár a v Prešovskom kraji zvíťazil Peter Chudík. Všetko kandidáti vládnej strany Smer-SD. Druhé kolo prebieha v piatich južných krajoch Slovenska.

22.06 – Keďže spracovanie výsledkov pri druhom kole voľby je výrazne rýchlejšie, meno nového alebo staronového predsedu kraja spoznáme zrejme už pred polnocou. Jednoznačným favoritom je Vladimír Maňka, kandidujúci s podporou strán SMER – SD, KDH, SMK-MKP, SModS, ĽS-HZDS, HZD a SZ. Keby bývalý zvolenský primátor a europoslanec získal pred dvomi týždňami len o niečo cez pol percenta hlasov viac, druhé kolo volieb by sa v našom kraji nekonalo. Marian Kotleba, kandidát ĽS-NS bol ale prekvapením prvého kola volieb, oproti svojmu výsledku spred štyroch rokov získal približne dvojnásobnú podporu.

22.03 – Členovia volebných okrskových komisií v meste, ktorých portál BBonline.sk počas dňa oslovil, sa zhodli, že do volebných miestností prišli mladší voliči vo väčšej miere, ako pred dvomi týždňami.

22.01 – Aj keď vo všeobecnosti druhé kolá voľby prinášajú nižšiu voličskú účasť, v Banskobystrickom kraji sa pre výraznú voličskú mobilizáciu podporovateľov oboch kandidátov očakával zvrat tejto štatistiky. Podľa informácií, ktoré máme priamo z okrskov v Banskej Bystrici, minimálne v meste sa toto očakávanie nepotvrdí. Podvečer bola v niektorých okrskoch v Sásovej a na Fončorde rovnaká alebo skôr nižšia, než v prvom kole.

22.00 – Druhé kolo volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja skončilo. V tejto chvíli sa zatvárajú dvere volebných miestností a členovia okrskových volebných komisií pristúpia k sčítaniu hlasov. Rovnako ako pri prvom kole, aj tentokrát bude portál BBonline.sk sledovať spracovanie priebežných výsledkov volieb.