Po vzore Ružomberka a Bratislavy budú môcť aj občania Banskej Bystrice rozhodnúť, na čo sa použije časť mestského rozpočtu.

mestská-rada
Sumu 20-tisíc eur pre participatívny rozpočet schválila aj mestská rada. Ilustračné foto: BBonline.sk

Participatívny rozpočet dostal predbežnú zelenú na rokovaní finančnej komisie a mestskej rady. Definitívne ho musí schváliť mestské zastupiteľstvo. Návrh hovorí, že občania budú priamo prerozdeľovať 20-tisíc eur v rámci celého mesta. Tie sa vyčlenia na úkor peňazí pre volebné obvody, ktoré dostávajú 1,5 eura na obyvateľa. Pokiaľ nedôjde k dohode medzi občanmi a nevyčerpajú sa pridelené financie do polovice roka, vrátia sa peniaze do volebných obvodov.

Práve krátenie rozpočtov pre mestské časti sa nepozdávalo niektorým poslancom. “Podľa mňa u nás, v najmenšom volebnom obvode, funguje participatívny rozpočet od začiatku volebného obdobia. Máme pridelených len niečo cez 6-tisíc eur pre päť mestských častí a všetky peniaze využijeme na akcie, o ktorých rozhoduje občan,” povedal Igor Kašper.

Nezávislý poslanec za volebný obvod č.4 (Iliaš, Kremnička, Rakytovce, Kráľová, Podháj) nevidí význam v predloženom návrhu. “U nás ide všetko na výdavky ako Mikuláš, ktorý organizujeme v každej mestskej časti, a ktorý nás vyjde viac ako polovicu rozpočtu,” upozorňuje Kašper na to, že súčasný rozpočet jeho volebného obvodu je napnutý.

Aj napriek pochybnostiam návrh nakoniec prešiel. “Schválenie samotných Zásad rozpočtového hospodárenia je iba prvým krokom k zavedeniu participatívneho rozpočtu v meste. Čakajú nás ešte dve ďalšie výzvy:  dopracovať presnejšiu metodiku, ako sa suma 20-tisíc eur bude prerozdeľovať. Ale najmä – vzbudiť v ľuďoch záujem o participovanie,” povedal predkladateľ návrhu Vladimír Pirošík (BBA).

Participatívny rozpočet úspešne funguje v Bratislave a v Ružomberku. O prerozdelení vyčlenenej sumy rozhodujú občania v niekoľkých kolách verejnej diskusie, počas ktorých si určujú priority a hľadajú zhodu pri riešení problémov mesta.