Otvorenie ihrisko v Parku pod Pamatnikom SNP, Banská Bystrica, 19.11.2013Netradičné ihrisko nielen pre deti ale aj dospelých obsahujúce rôzne netradičné prvky, slávnostne otvorili primátor Peter Gogola a viceprimátorka Katarína Čižmárová v utorok dopoludnia.

Nové centrálne ihrisko je svojimi prvkami a atrakciami prispôsobené všetkým vekovým kategóriám detí a taktiež deťom s hendikepom. V hre im tak poslúži špeciálny sedák na hojdačke v tvare medvedíka alebo stolík pri pieskovisku, kde je možné prísť s invalidným vozíkom. Stolík je umiestnený v tesnej blízkosti krytého pieskoviska, aby sa deti mohli hrať spolu. Na ihrisku sú aj lanovka, trampolína, netradičná hojdačka pre viac detí.

V rámci partnerskej spolupráce mesta Banská Bystrica a Občianskej cykloiniciatívy je pri ihrisku umiestnený discgolfový kôš na hru frisbee. Pri ihrisku bude aj cyklostojan, čo v budúcnosti prispeje k väčšej atraktivite cyklotrasy, ktorá bude viesť práve popri novom detskom ihrisku.

Peniaze na výstavbu ihriska schválili mestskí poslanci ešte v marci, a to presunom  prostriedkov v návrhu rozpočtu. Konkrétne ubrali z priority vedenia mesta – cestovného ruchu. Pôvodným zámerom bola rekonštrukcia starého ihriska, čo sa však ukázalo ako neekonomické riešenie. „Rekonštrukcia ihriska podporí cestovný ruch, lebo pod Pamätník chodia mnohé delegácie a chodia tam deti na zmrzlinu,“ povedal vtedy predkladateľ návrhu Pavol Katreniak z Banskobystrickej alternatívy. Ihrisko stálo mestský rozpočet 30-tisíc eur.

Znečistenie vzduchu v lokalite je stále vysoké

Otvorenie ihrisko v Parku pod Pamatnikom SNP, Banská Bystrica, 19.11.2013„Pobyt na čerstvom vzduchu, v prírode a taktiež zručnosti a schopnosti nadobudnuté prostredníctvom hry, majú pre deti veľmi veľký význam,“ uviedol k otvoreniu ihriska v tesnej blízkosti najfrekventovanejšej cestnej komunikácie mesta primátor Peter Gogola.

Kritické hlasy proti novému ihrisku, respektíve obnove pôvodného na tomto mieste, sa objavili už po schválení prostriedkov na jeho stavbu v Mestskom zastupiteľstve. Poukazovali na jeho umiestnenie v jednej z lokalít s najvyšším znečistením vzduchu v rámci mesta.

Počet prekročení limitných hodnôt znečistenia ovzdušia v lokalite klesol minulý rok oproti roku 2011 zhruba o polovicu. Podpísalo sa pod to najmä spustenie severného obchvatu mesta. Napriek tomu zaznamenala meracia stanica, umiestnená len niekoľko desiatok metrov od nového ihriska,  v roku 2012 presne 62 prekročení limitných hodnôt prachových častíc v ovzduší. Podľa u nás platnej vyhlášky by sa tieto limity nemali prekročiť viac, než 35-krát do roka. Ešte v roku 2009 patrilo toto miesto medzi tri celoročne prachovými časticami najznečistenejšie lokality  na Slovensku.

Ako v jednej zo svojich starších správ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR, zvýšená prašnosť v ovzduší všeobecne pôsobí dráždivo na dýchacie cesty. Z odborných zdravotníckych štúdií vyplynulo, že v lokalitách s vysokým a dlhodobým výskytom zvýšených koncentrácií malých prachových častíc v ovzduší sa zisťuje zvýšená úmrtnosť obyvateľov na ochorenia dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy. Za citlivé skupiny populácie sa považujú astmatici, osoby s ochoreniami dýchacej sústavy a srdcovo-cievnej sústavy, veľmi malé deti a starí ľudia.