Prekvapujúci výsledok 2. kola volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) zaujal aj zahraničné médiá. Nového župana Mariána Kotlebu označujú ako neonacistu.

kotleba tb„Marián Kotleba, od sobotného večera nový župan Banskobystrického kraja, je čistokrvný neonacista,“ píše v komentári český denník Mladá Fronta Dnes. Jej redaktor Luboš Palata si vysvetľuje podporu Kotlebu ako reakciu na jeho výroky o Rómoch. „Je výstrahou i pre nás Čechov, pretože iba slepý nevidí, že dôvody, ktoré otvorili neonacistovi cestu k moci na strednom Slovensku, je možné nájsť na mnohých miestach českého pohraničia. Recepty neonacistov sú zlé. Ale keď sú jediní, ktorí ich predkladajú, tak sa potom nemožno čudovať, že im časť ľudí uverí,“ dodáva v komentári Palata.

S titulkom „Neonacista vyhral regionálne voľby na Slovensku“ prišiel na svojom portáli  americký denník Washington Post. Ten podobne ako ostatné americké médiá prevzal agentúrnu správu Associated Press. V nej upozorňujú na Kotlebove vyjadrenia ohľadom NATO a sympatie k vojnovému Slovenskému štátu.

Nemecký týždenník Die Zeit oznamuje, že „Pravicový extrémista vyhral krajské voľby.“ Píše o Kotlebovej minulosti, kedy bol niekoľkokrát zatknutý, podotýka ale, že nikdy nebol odsúdený. Taktiež týždenník spomína, že v rozpustenej Slovenskej Pospolitosti sa nechal Kotleba oslovovať „vodca“.

O voľbách informujú aj maďarské médiá, ktoré prirovnávajú Kotlebovu stranu k maďarskému Jobbiku.