Portál Demagog.SK overil pravdivosť výrokov kandidátov na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. V dueli z 26. septembra sa obidvaja dopustili zavádzaní a neprávd.

duel kanik manka upraveneAnalytici overovali úvodnú časť diskusie, v ktorej prišli kandidáti s vopred pripravenými rečami. V nich padlo viac ako tridsať faktických výrokov. Ľudovít Kaník (kandidát SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd) napríklad nesprávne uvádzal celkovú zadlženosť kraja a taktiež sa mýlil v tom, že všetky kraje založili oblastné organizácie cestovného ruchu. Vladimír Maňka (kandidát SMER-SD, KDH, SMK, Strana moderného Slovenska, HZDS-ĽS, Strana zelených, HZD) si zase prikrášľoval čísla o finančnom zdraví župy a výšku sumy z vyhraného súdneho sporu.

„Úvodné reči boli plné faktov, ktoré politici mali mať pripravené. Dalo by sa očakávať, že budú pravdivé, opak je však pravdou. Podľa nás, chyby na tomto mieste sú naozaj na pováženie – politici si alebo veci skutočne nezistili, alebo zámerne klamali. V zápale diskusie sa skôr dá omyl prepáčiť, ale v tomto prípade je to skutočne vážne,“ vysvetľuje Richard Turcsányi z Demagog.SK, prečo overovali iba úvodné reči.

Kontroverzné výroky zazneli aj v ďalšej časti, k ich hodnoteniu nedošlo. „Viac sme jednoducho kapacitne nestíhali, a rozhodli sme sa, že najférovejšie bude overiť práve tieto časti, ktoré sú absolútne rovnomerné. Ak by sme naopak overili individuálne tvrdenia z iných častí, bez toho aby sme ich prechádzali celé, práve to by bol väčší zásah do debaty,“ dodáva analytik portálu Demagog.SK.

Turcsányi hovorí, že duel sa od tých na národnej úrovni odlišoval najmä v tom, že išlo o vyhrotený stret. Na celoslovenskej úrovni sa debaty konajú pravidelne a často chýba atraktívna téma a diskusie sú bez faktov. „Čo sa týka pravdivosti, bohužiaľ sa debata nelíšila od národnej úrovne, a to aj napriek našim očakávaniam a faktu, že politici mohli mať úvodné reči pripravené. O čom to napovedá, to nech si odpovedia ľudia sami,“ hovorí analytik.

Kompletná analýza výrokov a zdôvodnenia hodnotení sú na stránkach portálu Demagog.SK. Videozáznam z diskusie nájdete na stránkach TV ESO.

Projekt Demagog.SK vznikol v marci 2010 ako dobrovoľná a nezávislá iniciatíva, ktorá bola neskôr zastrešená Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). „V slovenských politických diskusiách zlyhávajú ako politici, tak moderátori. Politici operujú informáciami, ktoré sú skreslené, účelovo vytrhávané z pôvodných kontextov, neúplné alebo priamo klamlivé. Moderátori o tom často nevedia, pretože im chýbajú informácie a nedokážu efektívne, jednoznačne a v krátkom čase oponovať. Cieľom tohto projektu je v istom zmysle doplniť túto chýbajúcu prácu moderátorov, ako aj upozorňovať na manipulatívne narábanie s faktami zo strany politikov,“ predstavujú ciele portálu jeho tvorcovia. Výroky sú hodnotené v štyroch kategóriách – pravda, nepravda, zavádzanie a neoveriteľné.