V polčasovej prestávke futbalového stretnutia došlo ku konfliktu medzi priaznivcami hostí a políciou. Došlo aj na streľbu, jeden z fanúšikov skončil v nemocnici. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu útoku na verejného činiteľa.

Dukla_Trnava_futbal_ 12Na prvý pohľad mal sobotňajší futbalový zápas Dukly Banská Bystrica a Spartaka Trnava pokojný priebeh, v ktorom sa obidva fanúšikovské tábory starali o vynikajúcu atmosféru na Štiavničkách. Počas polčasovej prestávky sa však za sektorom hostí strhol konflikt, ktorý bude mať ešte ďalšiu dohru.

Časť priaznivcov z približne 400-člennej skupiny Spartaka chcela cez polčas zájsť do bufetu, keďže banskobystrický sektor hostí ním nedisponuje. Tomu chceli zabrániť príslušníci policajného zboru a konflikt sa vyostril natoľko, že skončil použitím gumových projektilov.

Jeden z nich sa zavŕtal fanúšikovi Spartaka pod kožu a musel byť odvezený do nemocnice.

„Ich agresivita sa vystupňovala tak, že do policatov hádzali betónové časti stavebného materiálu, fľaše a rôznu pyrotechniku a taktiež kovové tyče, ktoré vytrhali z oplotenia areálu futbalového štadióna. Na opakované výzvy polície, aby od protipráveneho konania upustili, a aby prestali ničiť majetok usporiadateľa, sa ich agresivita stupňovala a začali do policajtov hádzať skaly, kusy betónu, ako aj delobuchy. Na zasahujúcich policajtov sa snažili prevaliť aj prenosnú toaletu. Pri týchto útokoch bol zranený aj jeden policajt,“ píše sa v stanovisku Krajského riaditeľstva Policajného zboru.

 „Zo strany polície boli po opakovaných, márnych výzvach k fanúšikom hostí použité donucovacie prostriedky. Nakoľko sa ich správanie ani napriek použitiu miernejších donucovacích prostriedkov neupokojilo, polícia použila niekoľko varovných výstrelov do vzduchu. Keďže napriek všetkému útok naďalej trval, polícia použila voči útočiacim fanúšikom strelnú zbraň, pričom jeden z nich bol zasiahnutý gumeným projektilom,“ dodáva sa v tlačovej správe.

Fanúšik Spartaka Trnava: Varovania neboli, policajti ihneď začali všetkých biť

gumoliecbaJeden z prítomných priaznivcov Spartaka Trnava videl situáciu inak. Potom, čo policajti nechceli pustiť skupinu Trnavčanov von do bufetu, sa strhol menší konflikt a policajti mali okamžite nabehnúť s obuškami a biť cez plot fanúšikov. „Žiadne varovania neboli. Potom použili slzný plyn a nakoniec si doniesli tie brokovnice. Taktiež neboli žiadne výstrely do vzduchu,“ povedal pre BBonline.sk fanúšik Spartaka Trnava.

Policajti použili gumové projektily. Podľa informácií jedného z fanúšikov mali vystreliť trikrát, z toho dvakrát sa im podarilo trafiť Trnavčanov. Jeden z nich dostal zásah do stehna, druhý pod rebrá a vzhľadom k tomu, že mu projektil ostal pod kožou musel byť prevezený do nemocnice.

Dianie v polčasovej prestávke bude mať ďalšiu dohru. „V súvislosti s udalosťami, ktoré sa odohrali na futbalovom zápase už začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci prečinu útoku na verejného činiteľa a taktiež vo veci prečinu výtržníctva. V obidvoch prípadoch v súčasnosti prebiehajú procesné úkony,“ píše sa v tlačovej správe KR PZ Banská Bystrica. V súvislosti s prečinom výtržníctva už bolo vznesené obvinenie 20-ročnému mužovi. Do opatrení bolo začlenených celkom 86 policajtov.