Členovia strany SaS hovoria, že súčasný stav vyberania parkovného v meste je pre samosprávu nevýhodný. Mestská akciová spoločnosť MBB zvažuje žalobu na súd a ich tvrdenia považuje za klamstvá a súčasť predvolebnej kampane.

Parkovisko-pod-baštou-3Podľa členov strany Sloboda a Solidarita stráca mesto na výbere poplatkov za parkovanie okolo 800-tisíc eur. Samospráva v roku 2010 prenajala parkovacie plochy mestskej akciovke MBB za 40-tisíc eur ročne. Tá následne podpísala zmluvu o spolupráci so súkromnou spoločnosťou EEI. Kľúčové sumy o prenájme sú verejnosti prístupné vo výročnej správe MBB, podľa ktorej bol výnos zo zmluvy za rok 2012 vo výške 217-tisíc eur.

„Pri veľmi pesimistickom odhade vyberie súkromný subjekt milión eur za parkovné v meste. Na jednej strane má mesto príjem 40-tisíc eur, MBB má 217-tisíc a vyše 800-tisíc tečie do vrecka súkromného subjektu,“ tvrdí Radovan Sloboda, regionálny predseda SaS.

MBB oponuje, že má vyššie zisky z parkovného ako keď v rokoch 2007-2010 prevádzkovala systém sama. Výber sa mal v tom období pohybovať na úrovni 300-tisíc eur, po odrátaní nákladov na údržbu bol zisk približne 200-tisíc eur.

Zmluva so súkromnou spoločnosť je podľa MBB výhodnejšia. „V zmluve s mestom sme sa zaviazali do 15 rokov zaplatiť investíciu vo výške 2,5 milióna eur. Súkromná spoločnosť, okrem platenia nájmu, preinvestuje túto sumu už v priebehu prvých piatich rokov. Následne tento parkovací dom odovzdá mestu,“ dodáva riaditeľ MBB Ľubomír Bobák.

Parkovisko pri dome kultury Banska BystricaMBB označuje vyjadrenia Radovana Slobodu za lži aj v prípade sumy, ktorá sa ročne vyberie za parkovné v meste. Tá by mala byť  na úrovni 500-tisíc eur, pričom veľkú časť pohltia náklady na prenájom, investíciu do výstavby parkovacieho domu a údržbu. Po zaplatení nájmu MBB, zarátaní zmluvnej investície 2,5 mil. eur, zaplatení zamestnancov a letnej a zimnej údržby plôch sa náklady približujú k sume pol milióna eur. Preto o státisícových ušlých ziskoch nemôže byť podľa MBB ani reč.  K tomu treba pripočítať aj nájomné, ktoré musí spoločnosť EEI platiť za pozemky, na ktorých im mesto síce prenajalo parkoviská, ale nie sú mestské.

„Odmietame zaťahovanie do predvolebnej kampane. Vždy, keď kandidujú členovia SaS, tak prídu s klamlivými útokmi na MBB,“ píše sa v stanovisku spoločnosti. V súvislosti s výrokmi Radovana Slobodu zvažuje právne kroky voči jeho osobe.

Podľa regionálneho predsedu SaS sú za údajný nevýhodný stav zodpovední štatutári MBB. „V čase, keď v meste nemáme peniaze a zápasíme o každé euro, takto nakladáme s výberom parkovného. Vyzývame primátora mesta, aby okamžite konal. Doteraz to bolo maslo na hlave poslancov strany SMER-SD. Ak primátor nebude konať, bude to aj jeho maslo,“ dodal Sloboda.

Ladislav Topoľský (SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS), ktorý je v predstavenstve MBB a zároveň predsedá väčšinovému poslaneckému klubu v mestskom zastupiteľstve, taktiež odmieta tvrdenia politických oponentov. V prípade, že sú podozrenia, mali by si podľa neho sadnúť orgány spoločnosti a rozhodnúť o ďalšom postupe. „Stopercentným akcionárom MBB je mesto, ak na základe výsledkov navrhne iné riešenie, sme povinný tak konať. Treba si pozrieť zmluvu a nech akcionár povie, či je to efektívne alebo nie je,“ dodáva Topoľský.

Primátor si počká na vyjadrenie mestskej rady

Stanovisko primátora je zatiaľ zdržanlivé. Chce si počkať na výsledok rokovania orgánov mestského zastupiteľstva. V mestskej rade by mali poslanci prerokovať protest okresného prokurátora. Následne by sa nim malo zaoberať aj mestské zastupiteľstvo.