Záver roka je vždy časom bilancovania a návratov k najdôležitejším udalostiam, ktoré sa počas neho odohrali. Portál BBonline.sk vám v rámci nasledujúcich dní priblíži, aké udalosti ovplyvňovali banskobystrické dianie v roku 2013. Pokračujeme tretím štvrťrokom.

Tip: Druhý štvrťrok 2013 v Bystrici: Rozprávka o stavaní májov, pobúrila belgická reportáž

Júl 2013

V Sásovej, v bývalej základnej škole na Tatranskej ulici, otvorili skúšobne pre mladé kapely. V meste tiež pribudli nové pracovné miesta v IT oblasti. Vedenie mesta sa pochválilo novým zeleným asfaltom na námestí, no už menej sa mu chcelo chváliť so správou oficiálneho facebooku mesta.

serm007Banskobystričania zostali zhrození z prípadu úmrtia len 19-ročnej Daniely, ktorej sa stala osudná nočná jazda s kamarátom na štvorkolke. V mestskom parku našli telo mŕtvej bezdomovkyne. Tunajšia cestovná kancelária A-TOUR v úvode letnej sezóny vyhlásila  úpadok.

V meste sa stretli parkouristi, v uliciach sme mali zvieratá z rastlín. Po niekoľkoročnej odmlke sa uskutočnil festival historického šermu Barbakan. V Tureckej varili halušky a na záver mesiaca Bystrica cisárskych princov  i najlepších hip-hop tanečníkov privítala.

Plážové kúpalisko lákalo v lete napríklad aj na rybolov. Futbalová Dukla v rámci úsporných opatrení zrušila svoj juniorský tím. Mestskí poslanci sa k rekonštrukcii Štiavničiek stavali opatrne.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. Pozor! Pri Bystričke sa zmení prednosť v jazde (21 376 zobrazení)
2. Po nočnej jazde na štvorkolke zahynula pri Novom Svete mladá Daniela (4 652 zobrazení)
3. Areál Gymnázia J. G. Tajovského sa stane letným kinom (4 148 zobrazení)
4. Banskobystrická cestovná kancelária A-TOUR vyhlásila úpadok (3 936 zobrazení)
5. Spravovanie FB stránky so 600 fanúšikmi vyšlo mesto 3900 eur (3 245 zobrazení)

August 2013

Do mesiaca sme vstúpili tragicky, keď sme sa najskôr rozlúčili s jedným so zakladateľov banskobystrickej Akadémie umení – hercom Jozefom Adamovičom. Akcia motorkárov prechádzajúca cez Banskú Bystricu sa skončila smrteľnou haváriou pri zjazde z R1 v lokalite nad amfiteátrom

Michal Handzus a Stanley Cup, Banská Bystrica, 8.8.2013Potešilo znovuotvorenie kúpaliska v Kováčovej, ktoré sa po čiastočnej rekonštrukcii zmenilo na menší akvapark. Udalosťou číslo jedna bol jednoznačne príchod Stanley Cupu, ktorého výhru v hokejovej NHL oslávil Michal Handzuš s celým mestom. Na Námestí bol aj koncert za! amfiteáter, a už o pár dní sa tadiaľ mohli preháňať aj cyklisti. Na Hornej ulici si 33-ročná vodička pomýlila pedále a lekáreň skončila bez okenného výkladu. V Stredoslovenskom múzeu otvorili unikátnu výstavu stavebnice Lego a z kociek bol napríklad aj Barbakan.

Banská Bystrica si pripomenula 69. výročie Slovenského národného povstania a na Letisku Sliač opäť svoju vysokú latku potvrdili Medzinárodné letecké dni SIAF. Tie v tomto roku hostili napríklad slávnu leteckú skupinu španielskych vzdušných síl Patrulla Aguila.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. Kolónu motoriek na R1-tke zastavila tragédia, dvaja mŕtvi  (11 902 zobrazení)
2. Zelený asfalt na Námestí SNP poškodený (8 243 zobrazení)
3. FOTO: V Kováčovej sa budeme od pondelka opäť kúpať (6 817 zobrazení)
4. FOTO+VIDEO: Handzuš priviedol Stanley Cup na plné námestie (4 590 zobrazení)
5. Lekáreň na Hornej skončila bez výkladu, nabúralo doň auto (3 309 zobrazení)

September 2013

September sa už niesol v duchu predvolebných kampaní. Svoju kandidatúru ohlásil neskorší víťaz Marian Kotleba. Vladimír Maňka a Ľudovít Kaník sa stretli v dueli.

Radvanský jarmok 2013, piatok, Banska Bystrica, 13.9.2013Mestu sa podarilo dotiahnuť odpredaj budov bývalej ZŠ na Okružnej ulici a poslanci potvrdili zrušenie PKO. Samospráva po čase priznala, že facebook stránky mesta spravuje Gogolov spolukapelník. Do mestskej hromadnej dopravy sa vrátila možnosť využívať študenstké ISIC karty. Banskobystričanov pobúrilo osadenie zábran na zjazdoch na R1 z Radvane. Po protestoch obyvateľov boli už o niekoľko dní preč.

Mesiac ale patril aj príjemnejším udalostiam. Do banskobystrickej MHD prišli ovečky. Po druhýkrát sa uskutočnil Banskobystrický maratón. Uskutočnil sa  už 356. Radvanský jarmok, na ktorom vystúpila napríklad česká kapela Čechomor. Na námestí SNP sa ako sprievodné podujatie výstavy v Stredoslovenskom múzeu, uskutočnil pokus o vytvorenie rekordu v najväčšom počte detí stavajúcich stavebnicu lego. Celkom ho stavalo až osemsto detí. Svoje brány aj tento rok otvoril Banskobystrický pivovar.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. Program 356. Radvanského jarmoku: Ťahákom bude… (24 457 zobrazení)
2. V Radvani za OMV a na Zvolenskej pri Slovnafte už z R1 nezídete (8 901 zobrazení)
3. Študentské ISIC karty sa vracajú do MHD (7 257 zobrazení)
4. FOTO: Banskobystrický maratón potvrdil vysokú úroveň, rekordy nepadli (5 450 zobrazení)
5. FOTO: Začína sa 356. Radvanský jarmok (4 734 zobrazení)

Návrat k ďalšej časti roka 2013 prinesieme už v utorok…