voľbyZástupcov do orgánov samosprávnych krajov sme volili po štvrtýkrát. Či dôjde k zmene predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a ako sa zmení zloženie zastupiteľstva BBSK, bude jasnejšie už v priebehu noci.

Je pravdepodobné, že voľby do orgánov samosprávnych krajov, konkrétne voľby predsedu kraja, budú mať aj svoje druhé kolo. To sa uskutoční 23. novembra. Vývoj po sobotňajšom zatvorení volebných miestností pre vás sledujeme naživo.

——————————————————————————————————————————
Pre aktualizáciu je potrebné znovuobnovenie stránky. Správy sú radené od najnovšej po najstaršiu.

23.11.2013 – Online výsledky 2. kola voľby predsedu BBSK môžete po 22.00 h sledovať na tejto adrese…

2.30 – Ďakujeme za pozornosť a prajeme dobrú noc.

2.28 – Už v najbližších hodinách vám na BBonline.sk prinesieme kompletný prehľad volebného výsledku kandidátov na poslancov za banskobystrický volebný obvod, ako aj ďalšie analýzy vyplývajúce z tohtoročných volieb do orgánov samosprávnych krajov v BBSK.

2.23 – Volebná účasť v Banskobystrickom kraji bola opäť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov najvyššia na Slovensku. Dosiahla 24.59%, čo je ale o poznanie menej oproti voľbám pred štyrmi rokmi, keď to bolo 27%. Najnižšiu účasť mali v sobotu v Trenčianskom kraji, kde volilo len 17,37% oprávnených voličov.

2.11 – 100% výsledkov z okrskov v Banskobystrickom kraji je spočítaných a takto vyzerá voľba predsedu BBSK vo finále: Vladimír Maňka (60 960 hlasov), Marian Kotleba (26 251), Ľudovít Kaník (18 571), Karol Konárik (5 056), Ondrej Binder (4 022), Ladislav Fízik (2 521), Andrea Jenčíková (1 401), Emil Samko (1 346), Jaroslav Sekerka (1 314), Pavel Chovanec (1 067), Jozef Sásik (714).

volby100

1.47 – Súboj Zvolenčana proti Banskobystričanovi sa udeje vďaka podpore Vladimíra Maňku u 49,46% a u Mariana Kotlebu u 21,30% voličov v prvom kole voľby. Čísla odrážajú stav pri súčte výsledkov 99,78% okrskov kraja.

1.44 – K volebným urnám sa vrátime 23. novembra, kedy opäť v rovnakom čase od 7.00 h do 22.00 h budeme rozhodovať o novom predsedovi Banskobystrického VÚC. V druhom kole voľby predsedu kraja sa stretnú Vladimír Maňka a Marian Kotleba.

1.35 – Banskú Bystricu budú v zastupiteľstve BBSK zastupovať nasledujúci kandidáti:

Poradie Meno Kandidoval za Hlasy*
1. Marian Kotleba ĽS Naše Slovensko 8 678
2. Ľubica Laššáková SMER – SD, KDH 5 571
3. Ján Šulaj SMER – SD, KDH 5 528
4. Karol Konárik SNS 5 067
5. Ľubomír Motyčka Nezávislý kandidát 5 024
6. Peter Gogola Nezávislý kandidát 4 993
7. Ladislav Topoľský SMER – SD, KDH 4 961
8. Jakub Gajdošík SMER – SD, KDH 4 657
* – Neoficiálne výsledky, pri súčte 100% okrskov BBSK

Pod čiarou zostali Ján Šabo (4 020), Jaroslav Kuracina (3 737), Katarína Čižmárová (3 703),… Kompletný zoznam kandidátov s počtom pridelených hlasov nájdete tu…

1.25 – Čakáme na dopočítanie posledných okrskov. Nič podstatné sa už ale nezmení.

1.18 – Marian Kotleba bude pre Vladimíra Maňku zaujímavý súper v druhom kole voľby. Bezpochyby kontroverzná osobnosť slovenskej politickej scény má svojich priaznivcov i odporcov. Faktom je, že takmer bez akejkoľvek kampane dokázal osloviť pozoruhodné množstvo voličov. Za poslanca za Banskú Bystricu ho volilo (pri spočítaní 99% okrskov) takmer 8,5 tisíca voličov.

1.13 – Tesne pred koncom sčítania hlasov Vladimír Maňka 49,38%, Marian Kotleba 21,32%, Ľudovít Kaník 15,10%.

1.08 – Nečakane úspešné voľby pre Mariana Kotlebu, ktorý sa takmer s určitosťou stretne v druhom kole voľby predsedu BBSK s Vladimírom Maňkom. Fiasko Ľudovíta Kaníka a minimálne v Banskej Bystrici aj stredopravej koalície strán SDKÚ-DS, SaS a NOVA. Takto možno zhodnotiť pri súčte 98,2 % okrskov výsledky volieb do VÚC.

0.58 – S pribúdajúcimi hlasmi z veľkých okrskov pomaly klesá podpora Vladimíra Maňku a čoraz pravdepodobnejšie začína byť druhé kolo volieb. Po sčítaní 92% okrskov má aktuálne podporu 49,76% voličov, Marian Kotleba 20,99% a Ľudovít Kaník 15,05%.

0.49 – Po sčítaní 78% hlasov v rámci kraja už začína byť jasnejšie pri pohľade na zoznam potenciálnych poslancov BBSK za Banskobystrický volebný obvod. Medzi osmičku poslancov by sa dostali Marian Kotleba (4 594 hlasov), Ľubica Laššáková, Ján Šulaj, Peter Gogola, Karol Konárik ml., Ľubomír Motyčka, Ladislav Topoľský a Jakub Gajdošík (2 379 hlasov).

0.45 – Po sčítaní asi 3/4 hlasov v ostatných krajoch to vyzerá tak, že druhé kolo volieb by sa okrem Banskobystrického kraja nemuselo uskutočniť ani v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji.

0.35 – Asi najväčším otáznikom je v tejto chvíli možnosť druhého kola voľby. Pokiaľ podpora Vladimíra Maňku klesne pod 50% bude potrebné uskutočniť ho 23. novembra. Kto by v ňom bol súperom Vladimíra Maňku bude jasnejšie v nasledujúcich minútach. S pribúdajúcimi hlasmi z väčších miest totiž môžu šance Ľudovíta Kaníka na dobehnutie Mariana Kotlebu mierne narásť.

0.30 – Aj keď sa sčítanie dostalo na úroveň 56% okrskov stále v tomto čísle nie je započítaná veľká časť veľkých okrskov v najväčších mestách kraja, ktoré ešte môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Ani v nich ale nebude mimoriadne vyššia percentuálna účasť a významné zmeny v poradí preto už nemožno očakávať.

0.22 – Sčítaných je takmer 50% okrskov.

volby50

0.12 – Aj keď v rámci BBSK je započítaných už 42% okrskov, spomedzi Banskobystrických je to stále len niekoľko. Navyše ide len o menšie okrsky, ktoré zatiaľ nemôžu naznačovať, ako bude vyzerať finálne zloženie zástupcov nášho okresu v zastupiteľstve BBSK.

0.05 – Banskobystrický kraj v porovnaní s ostatnými VÚC opäť v týchto voľbách ašpiruje na čestný titul za najvyššiu účasť. Po sčítaní už 42% výsledkov z okrskov predstavuje 23%, v Košickom kraji je to zatiaľ len necelých 15%, o niečo málo viac percent voličov prišlo voliť aj v Trnavskom či Nitrianskom kraji.

0.01 – Víkend sa prehupol do svojej druhej polovice. Prajeme príjemnú nedeľu.

23.59 – Ani po spracovaní výsledkov 35% okrskov v rámci kraja sa situácia takmer nemení. Vladimír Maňka má naďalej podporu 52% voličov, Marian Kotleba 20,39% a podpora Ľudovíta Kaníka mierne stúpla na 13,48%.

23.55 – Dostávajú sa k nám čiastkové výsledky za niektoré okrsky v Banskej Bystrici, ale aj tie potvrdzujú poradie naznačené priebežnými výsledkami. V jednom z okrskov na Fončorde zvíťazil Vladimír Maňka, ktorého nasledujú približne s rovnakou podporou Marian Kotleba a Ľudovít Kaník. Medzi poslancami tu dominoval banskobystrický primátor Peter Gogola, či súčasný podpredseda BBSK Ladislav Topoľský. V Sásovej je situácia iná. V jednom z okrskov, o ktorom máme informácie, mal Marian Kotleba zvíťaziť ako kandidát na župana i poslanca.

23.50 – Už spomínané referendum za odvolanie starostu neďalekej obce Nemecká Jozefa Murína je neplatné. Informovala o tom tlačová agentúra TASR. Referenda sa nezúčastnila nadpolovičná väčšina obyvateľov obce, navyše takmer pätina hlasujúcich bola proti odvolaniu tamojšieho starostu. Referendum prebiehalo súbežne s voľbami do orgánov VÚC.

23.41 – Po sčítaní takmer 22% výsledkov okrskov Ľudovít Kaník stále zaostáva za prechodom do druhého kola. To by sa aktuálne nekonalo, keďže Vladimír Maňka má v tejto chvíli podporu 52% dosiaľ započítaných voličov, Marian Kotleba niečo cez 21%.

23.38 – Aj najväčšie banskobystrické okrsky už v týchto chvíľach končia s počítaním hlasov. Ich výsledky by sa mali prejaviť v štatistickom výstupe ŠÚSR do hodiny.

23.27 – Pri sčítaní 10,85% výsledkov z jednotlivých okrskov možno konštatovať, že v nich z takmer 23-tisíc oprávnených voličov prišlo reálne voliť len niečo viac ako päť tisíc. Predstavuje to účasť na úrovni okolo 22%.

23.21 – Spracovaných je takmer 11% výsledkov z volebných okrskov v kraji, to však neznamená aj 11% všetkých voličov. Naopak, všetko ovplyvnia väčšie okrsky, ktorých spracovanie trvalo dlhší čas.

volby10

23.16 – Čítanie kníh a časopisov, avšak napríklad aj cez mobily či tablety, karty a dokonca aj štrikovanie. To všetko dnes, pri nízkej účasti voličov, patrilo k činnosti členov okrskových volebných komisií, ktorých práca začínala približne o pol siedmej ráno a končí práve v tomto čase.

23.09 – Svoju prácu do týchto chvíľ ukončilo len necelých sedem percent zástupcov okrskových volebných komisií. Vďaka ich zápisniciam v tejto chvíli vieme, že účasť v tejto malej časti okrskov kraja sa pohybovala na úrovni takmer 22% oprávnených voličov. Konečné čísla by mali byť známe, podľa vývoja z predošlých volieb, zhruba do jednej ráno.

23.04 – Vo väčšine volebných okrskov by už v týchto chvíľach malo byť sčítanie ukončené alebo sa chýliť k záveru. Predsedovia a zapisovatelia komisií teraz s výsledkami cestujú  na špeciálne zriadené sumarizačné útvary Štatistického úradu SR, aby oficiálne zapísali výsledky volieb za daný okrsok.

22.59 – Po sčítaní výsledkov viac ako troch percent okrskov, si Vladimír Maňka pripisuje prvých 620 hlasov, Marian Kotleba 262 a Ľudovít Kaník 199.

22.57 – Krátko pred jedenástou hodinou zatiaľ nie sú oficiálne do systému ŠÚSR vložené žiadne výsledky väčších banskobystrických okrskov, ale spomedzi viacerých malých volebných okrskov v rámci kraja už postupne spoznávame prvé výsledky hlasovania.

volby do vuc22.55 – V roku 2009 sa vo volebnom obvode Banská Bystrica uchádzalo o hlasy voličov 90 kandidátov na post krajského poslanca. V terajších voľbách kandidovalo 62 záujemcov, z ktorých sedemnásť kandidovalo aj pred štyrmi rokmi. Z osmičky doterajších zástupcov sa už o hlasy voličov neuchádzali dvaja (lekári Peter Bielik a Peter Mečiar).

20.50 – Spolu s voľbami do orgánov VÚC, sa v neďalekej obci Nemecká, uskutočnilo aj miestne referendum o odvolaní starostu obce. Starosta Jozef Murín túto snahu časti obyvateľov obci pripisuje faktu, že nie je tamojším rodákom a časť občanov nie je spokojná s „prisťahovalcom“, ako víťazom volieb. Iniciátori petície naopak argumentujú nedodržiavaním zákona zo strany starostu a zozbierali takmer päťsto podpisov pod petíciu o vyhlásenie referenda. To je v obci viac, než potrebný súhlas 30% oprávnených voličov, a tak tamojšie zastupiteľstvo referendum muselo vyhlásiť. Referendum bude platná len v prípade, že sa ho zúčastní viac, ako polovica oprávnených voličov. Takáto účasť však podľa predbežných informácií v tejto obci nebola dosiahnutá.

22.44 – Banskobystrický samosprávny kraj stojí každého jeho obyvateľa ročne 228 eur. Viac v našom článku…

22.39 – Ani tieto voľby sa v našom kraji nevyhnú podozreniam z kupovania hlasov. Polícia prijala počas dňa viacero podnetov, niektoré už stihla preveriť a viaceré označila za nepotvrdené. Podľa portálu pluska.sk malo k najzávažnejším podozreniam dôjsť v oblasti okolia Brezna, Detvy či Revúcej.

22.37 – V systéme Štatistického úradu Slovenskej republiky začínajú nabiehať výsledky za prvé malé obvody. Zatiaľ, samozrejme, nejde o relevantné údaje ukazujúce na výsledok volieb. Sledovať ich môžete tu…

22.32 – Pred štyrmi rokmi sa do druhého kola voľby predsedu BBSK prebojovali Vladimír Maňka s viac ako 48-tisíc hlasmi a podporou na úrovni 35,4% hlasov voličov a vtedajší pravicový kandidát Jozef Mikuš s 39-tisíc hlasmi a podporou 28,8% voličov.

22.28 – Vo všeobecnosti sa očakáva, že druhému kolu volieb sa v našom kraji nevyhneme. Svoje pritom môžu zohrať aj preferencie kandidátov umiestnených na ďalších miestach. Najmä Marian Kotleba s podporou prevažne mladých voličov či Karol Konárik mladší, by mali získať rádovo tisícky hlasov. V posledných župných voľbách v roku 2009 získal Kotleba niečo cez 10% hlasov voličov v prvom kole volieb.

22.25 – Favorit volieb, Vladimír Maňka (kandidujúci s podporou strán SMER–SD, KDH, SMK-MKP, SModS, ĽS-HZDS, HZD, SZ), volil pred pol deviatou večer vo Zvolene v priestoroch základnej školy M. Rázusa na sídlisku Zlatý Potok.

22.23 – Predpokladaný účastník druhého kola volieb Ľudovít Kaník (kandidujúci s podporou SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd) volil po 11-tej hodine v Banskej Štiavnici. Vo svojom tamojšom hoteli má od 19-tej hodiny zriadený aj volebný štáb, kde očakáva výsledky volieb.

22.19 – Spracovanie výsledkov pri týchto voľbách by malo byť v porovnaní s parlamentnými voľbami, kde je potrebné sčitovať hlasy kandidátov jednotlivých strán, výrazne rýchlejšie. Prvé spracované výsledky by mali byť k dispozícii okolo pol jedenástej.

22.15 – V Banskej Bystrici sa dnes mimochodom nielen volilo. V Misijnom dome bola modelárska súťaž a na Štiavničkách sa radovali futbalisti Dukly.

22.13 – Okrskové volebné komisie v týchto chvíľach za zatvorenými dverami otvorili volebné urny, vysypali z nich jednotlivé obálky, do ktorých voliči vložili hlasovacie lístky. Na lístku pre voľbu predsedu kraja sme mohli označiť najviac jedného kandidáta, na hárku volieb do zastupiteľstva BBSK to bolo najviac osem čísel kandidátov spomedzi 62 uchádzačov. Voliči do obálky nemuseli vložiť oba hárky, pokiaľ sa niektorej voľby zúčastniť nechceli, bolo tiež možné označiť menej, než osem kandidátov na poslancov. Avšak v prípade, že volič označil viac krúžkov, ako mal, takýto hlasovací lístok bude označený za neplatný.

DSC_000122.10 – Župným voľbám v Banskej Bystrici neprialo počasie. Počas takmer celého dňa pršalo alebo mrholilo. Najlepšie obišli voliči smerujúci do volebných miestností okolo poludnia, kedy dážď ustal. Aj napriek tomu voliči k volebným urnám prichádzali počas dňa plynule. Ráno a dopoludnia to boli najmä tí skôr narodení, popoludní a podvečer sa už skladba voličov podľa oslovených zástupcov okrskových volebných komisií premiešala.

22.08 – V posledných  župných voľbách sa mohol Banskobystrický kraj pochváliť najlepšou účasťou. Volilo tu okolo 27% oprávnených voličov, pričom v Bratislavskom kraji to vtedy bolo len necelých 19,5%.

22.05 – Účasť bude nízka, pohybovať by sa v našom regióne mala okolo štvrtiny oprávnených voličov.  Portál BBonline.sk večer po ôsmej hodine oslovil viacerých zástupcov okrskových volebných komisií v Sásovej, v Podlaviciach na Fončorde i v Radvani. V tomto čase sa účasť v nich pohybovala na úrovni od 13 do 28%.

22.03 – V Banskej Bystrici sa dnes volilo v celkom 79 volebných okrskoch na celkom 31 rôznych miestach. Samozrejme nevolilo sa len v oficiálnych volebných miestnostiach, členovia okrskových volebných komisií na požiadanie s prenosnými urnami chodili aj priamo za voličmi. Jedná sa najmä o hlasovanie starších či imobilných občanov.

22.01 – O dnešnom priebehu volieb sme vás informovali už dopoludnia. Do volebných miestností prichádzali najmä starší voliči.

22.00 – Volebné miestnosti sa v týchto chvíľach zatvárajú. Portál BBonline.sk bude až do neskorých nočných hodín sledovať spracovanie priebežných výsledkov volieb a prinesieme vám ich prehľad, ako aj ďalšie informácie o priebehu volieb.