Vo štvrtok večer v priestoroch Refinery Gallery v Bratislave udelili ceny za architektúru CE.ZA.AR 2013. Medzi architektonickými dielami v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov bola nominovaná aj budova Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorá napokon aj získala ocenenie poroty v tejto sekcii súťaže.

AsúdSpomedzi 77 prihlásených diel do dvanásteho ročníka prestížnej Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru 2013 vybrala medzinárodná porota sedemnásť nominácií v šiestich kategóriách. Z vybraných nominácií budove banskobystrického súdu konkurovali rekonštrukcie horárne a rodinného domu.

Budova Krajského súdu v Banskej Bystrici sídli na Ulici Dominika Skuteckého. Táto národná kultúrna pamiatka slúži potrebám justície už viac ako jedno storočie. V roku 1898 bola daná do užívania, no s prvou kompletnou rekonštrukciou sa začalo až v roku 2006. Obnovu tejto výraznej budovy palácového charakteru sprevádzali finančné ťažkosti. Dlhodobo plánovaná rekonštrukcia sa v máji 2010 pozastavila pre nedostatok finančných prostriedkov. Rozpočet sa niekoľkokrát navýšil a celková rekonštrukcia ukončená na konci roku 2011 vyšla na približne 7,5 milióna eur.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANajhlavnejším dôvodom rekonštrukcie a modernizácie bola potreba nových priestorov pre väčší počet zamestnancov. Celkovo sa zlepšila prevádzka, súd bol vybavený modernými technológiami a v neposlednom rade sa zvýšila bezpečnosť. Aj keď expresívna farebnosť fasád vyvolala spočiatku menší rozruch, ide len o návrat k jednej z historických vrstiev. Autormi architektonického riešenia rekonštrukcie a interiérov budovy sú Igor Teplan, Miloš Pivko, Eva Teplanová a Katarína Pivková.

Ocenenie CE.ZA.AR sa udeľuje každoročne za vynikajúci profesionálny výkon – zrealizované architektonické dielo, ktoré významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku v kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér. Centrála firmy Phoenix Zeppelin sídliaca v našom meste vyhrala architektonickú cenu CE.ZA.AR 2011 v kategórii Občianske a priemyselné budovy.