Končiaci sa rok priniesol Banskej Bystrici množstvo pozitívnych i menej pozitívnych udalostí, na ktoré sa v posledných dňoch roka 2014 i tentokrát súhrnne pozrieme. Rok sme rozdelili na tri časti, ktoré sme vám priblížili počas ostatných dní.

Tip: Pozrite si prehľad druhých štyroch mesiacov roka…

September: Jarmočili sme v daždi

MarathonBB_maratonska_nedela_9122V úvode mesiaca vyvrcholil týždeň umenia pod názvom Banskobystrický Montmartre, v mestskom parku odštartoval projekt Natri si svoju lavičku, ktorý spojil množstvo dobrovoľníkov, uskutočnil sa rekordný Banskobystrický maratón a vrcholom mesiaca bol už tradične Radvanský jarmok, ktorý ale sprevádzal dážď. Ten v tých dňoch trápil Sásovú, ktorá zažila dosiaľ nevídané dlhodobé výpadky elektrickej energie.

V súvislosti s komunálnymi voľbami sa odkryli ďalšie mená zaujímajúce sa o primátorský post, no zároveň sa stupňovala aj podpora strán pre Jána Noska a naplno sa rozbehla i neoficiálna predvolebná kampaň. Vtedajšie zastupiteľstvo ešte stihlo krátko pred voľbami zmeniť volebné obvody v meste.

Najčítanejšie na BBonline.sk v septembri 2014

1. 9 076 zobrazení – Bystrica zažíva takmer blackout, v Sásovej horelo
2. 7 563 zobrazení – V Europe nainštalovali rýchlejší parkovací systém, zlé parkovanie potrestá
3. 6 546 zobrazení – Šok: Zomrel asistent trénera baranov a hokejová legenda Miroslav Hlinka
4. 4 429 zobrazení – FOTO: Pivovar zaplnili tisíce Banskobystričanov
5. 4 283 zobrazení – Sledovali sme naživo: Mestské zastupiteľstvo zmenilo volebné obvody

Babie_leto_v_parku_2014_0808Október: Predvolebný súboj sa vyostril

Dobrovoľníci predstavili vynovený park, portál BBonline.sk začal uverejňovať obľúbený miestny kvíz Bystrický krepáň, Stredoslovenské múzeum uviedlo zaujímavú výstavu o povodni v meste v roku 1974. Fanklub futbalovej Dukly si zahral s hráčmi klubu. V Dukle krátko na to skončil tréner Hrnčár a neskôr i riaditeľ Geist. V športovej hale bola výstava mačiek, na Banoši zatvárali sezónu. Problémy sa nevyhli Kúpeľom Brusno. Posledné zasadnutie pôvodného zloženia mestského zastupiteľstva sa nevyhlo predvolebným gestám, keď končiaci primátor Gogola na protest odišiel v jeho úvode. Všetci hlavní favoriti spomedzi kandidátov na primátora spustili pomerne masívnu mediálnu kampaň. Portál BBonline.sk začal s kladením otázok pre všetkých primátorských kandidátov. Tí sa zároveň stretli v diskusii iniciatívy Občania mestu.

Najčítanejšie na BBonline.sk v októbri 2014

1. 20 087 zobrazení – Voľby 2014: Zoznam kandidátov na poslancov…
2. 13 022 zobrazení – Anketa: Koho budete voliť za primátora Banskej Bystrice?
3. 12 482 zobrazení – Bystrický krepáň – Ako dobre poznáte naše mesto?
4. 10 013 zobrazení – BLOG: Ladislav Lukáč: Devastovanie života v centre pokračuje
5.   7 916 zobrazení – V Banskej Bystrici sa bude hrať medzinárodná hokejová liga

November: Nosko primátorom, SMER-SD posilnil svoju pozíciu

ján noskoV úvode mesiaca sme si pripomenuli pamiatku zosnulých, v oklieštenej podobe sa uskutočnil festival Barbakan, na ktorom bol hlavným lákadlom koncert kapely Korben Dallas. Banskobystrickí aktivisti získali ocenenie za svoju snahu počas Týždňa mobility. Anastasia Kuzminová a Marián Jung sa stali najlepšími armádnymi športovcami roka a padlo tiež rozhodnutie o tom, že Radvanský jarmok sa nestane súčasťou reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Portál BBonline.sk ako jediný zrealizoval a rovnako uverejnil prieskum verejnej mienky pred voľbami, ktorý naznačil, ako budú vyzerať konečné výsledky. V deň volieb sme realizovali exit-poll, a tak už krátko po zatvorení volebných miestností  nastal v niektorých štáboch smútok, naopak v iných radosť. Novozvolený primátor Banskej Bystrice Ján Nosko napokon získal takmer polovicu všetkých hlasov voličov. V zastupiteľstve potvrdila väčšinu strana SMER-SD, ktorá však tentokrát má vo svojej koalícii okrem SNS aj nestraníkov a kandidátov SDKÚ-DS. Úplné výsledky volieb nájdete v podstránke venovanej komunálnym voľbám.

Najčítanejšie na BBonline.sk v novembri 2014

1. 43 111 zobrazení – Sledovali sme naživo: Rozhodli sme o novom primátorovi…
2. 14 032 zobrazení – EXIT POLL: Banskú Bystricu povedie Ján Nosko…
3.   8 305 zobrazení – V zastupiteľstve potvrdenie pozície Smeru-SD
4.   8 193 zobrazení – Voľby do zastupiteľstva: Ako uspeli či neuspeli jednotliví kandidáti
5.   5 807 zobrazení – Prieskum: Bystrica zrejme vymení primátora, od súčasného…

December: Sviatočná atmosféra opantala námestie, Nosko sa ujal funkcie

Mikuláš_20

V meste začali Vianočné trhy, a námestie zaplnil program mikulášskeho predvečera. Základná škola na Golianovej ulici oslávila 50. výročie, základná škola Slovenského slobodného vysielača obhájila pozíciu najlepšej na Slovensku. V radnici oceňovali najaktívnejších dobrovoľníkov mesta.

Novozvolený primátor a mestskí poslanci sa ujali svojich funkcií. Ján Nosko okamžite oznámil prvé zmeny, do úradu s ním prišiel nový prednosta úradu a do konca roka avizoval už aj zmeny v kancelárii primátora. Vladimír Baláž skončil v pozícii riaditeľa Rooseveltovej nemocnice po kauze zabezpečovania stravovania. Novou riaditeľkou sa stala jeho dovtedajšia ekonomická námestníčka Miriam Lapuníková. Vláda oznámila podporu Akadémii umení v rekonštrukcii kaštieľa Radvanských.

Najčítanejšie na BBonline.sk v decembri 2014

1. 5 042 zobrazení – Kde nakúpime v Bystrici cez vianočné sviatky
2. 4 690 zobrazení – Primátor Nosko mení hovorkyňu i ďalších najbližších spolupracovníkov
3. 3 801 zobrazení – FOTO: Zaplnené Námestie SNP vítalo Mikuláša
4. 3 720 zobrazení – FOTO: Ján Nosko defintitívne vystriedal Petra Gogolu
5. 3 322 zobrazení – Poznáme najaktívnejších dobrovoľníkov, oceňovali ich v Radnici