Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO aktualizoval pravidelný rebríček základných a stredných škôl na Slovensku. Banskobystrická mestská výberová základná škola obhájila pozíciu najlepšej v krajine.

zs ssv skuteckehoRebríčku základných škôl kraľuje Základná škola Slovenského slobodného vysielača už niekoľko rokov a ani po poslednej aktualizácii rebríčka, ktorú INEKO uverejnilo v týchto dňoch, tomu nie je inak. Ako jedna z mála základných škôl na slovensku je totiž zatiaľ stále školou výberovou a dlhodobo je špeciálne zameraná na výučbu cudzích jazykov. Napríklad v minulom školskom roku prijala len niečo cez štyridsať percent prihlásených žiakov na základe prijímacích skúšok. Škola získala celkom 7,9 boda. Spomedzi ostatných škôl v regióne patria medzi výsledkovo najlepšie napríklad ešte ZŠ Ďumbierska či základná škola v Selciach. Tie získali 5,5, respektíve 5,6 boda v hodnotení INEKO.

Pri stredných školách nepatria tie banskobystrické medzi najlepšie na Slovensku. Najvyššie v rebríčku sa umiestnili Stredná zdravotnícka škola na Tajovského ulici (6,6 bodu) a Obchodná akadémia sídliaca na rovnakej ulici (6,3 bodu). Patrí im tak siedme, respektíve deviate miesto v poradí v rámci Banskobystrického kraja. Medzi gymnáziami sa najvyššie z tunajších umiestnilo Gymnázium J.G.Tajovského, ktoré skončilo na 23. mieste v rámci Slovenska s bodovým ohodnotením 6,4.

Pri hodnotení škôl berie INEKO do úvahy najmä výsledky celonárodných testov ako Testovanie 9 v prípade základných škôl či externú a písomnú časť maturity v prípade stredných škôl. Do úvahy sa ale berú aj mimoriadne výsledky žiakov v niektorých súťažiach či uplatnenie absolventov stredných škôl. Rebríček, aktualizovaný zhruba dvakrát ročne, však nezohľadňuje mimoškolské faktory a ani zloženie žiakov škôl. Kompletné hodnotenie je k dispozícii na stránke skoly.ineko.sk.