Minister zdravotníctva Viliam Čislák v stredu nečakane odvolal riaditeľa banskobystrickej nemocnice F. D. Roosevelta, inak aj poslanca NRSR za vládnu stranu Smer-SD, Vladimíra Baláža.

Prestrihnutie pásky vladimir balaz zuzana zvolenska
Pred rokom spolu vtedajšia ministerka Zuzana Zvolenská a Vladimír Baláž otvárali zrekonštruované priestory nemocnice.

Čislák, ktorý sa do funkcie ministra dostal len nedávno po kauze nákupov predražených CT prístrojov na základe ktorej skončila ministerka Zuzana Zvolenská, musel krátko po svojom nástupe takisto čeliť kauze nehospodárneho nakladania s financiami. Tá už má rovnako svoje obete.

Okrem Vladimíra Baláža vo funkciách končia aj riaditelia nemocníc v Trnave a Poprade a takisto šéf služobného úradu Ministerstva zdravotníctva, ktorý mal sám schváliť obstaranie stravovania do štyroch slovenských nemocníc na základe verejných obstarávaní bez súhlasu vlády. Za desať rokov však takto nemocnice minú spolu takmer 81-miliónov eur, a tak sa materiály mali dostať na rokovanie vlády, na čo po mediálnych apeloch opozície poukázal aj minister Čislák. Kauzy sa týka aj stravovanie v trenčianskej nemocnici, kde už ale vtedajší riaditeľ medzičasom vo funkcii skončil Externá firma dodáva stravu do Rooseveltovej nemocnice od minulého roka.

Samotná banskobystrická nemocnica obhajovala podpísanie externého zabezpečenia stravovania pre pacientov a zamestnancov akútnou potrebou riešenia havarijného stavu kuchyne a stravovacieho zázemia. Zároveň poukázala na to, že v prípade započítania nutnej investície a správnej réžie, cena za stravnú jednotku by bola podobná aj v prípade zabezpečovania stravy vo vlastnej réžii.

O kauze, na ktorú poukázal Denník SME a Transparency International Slovensko, sme informovali v našom staršom článku…

Aktualizácia 11.12.2014 – Bývalý riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Vladimír Baláž sa vyjadril k svojmu vynútenému odchodu na internetovej stránke nemocnice. „S nechuťou odmietam spôsob a formu akou médiá a niektorý politici vykonštruovali celú kauzu a očiernili meno nemocnice, mňa, kolegov z ostatných nemocníc aj samotného dodávateľa,“ uvádza s tým, že materiály malo na vládu predložiť ministerstvo, ktoré bolo o obstarávaniach informované.