Podľa ankety realizovanej v uliciach Banskej Bystrice od pondelka 3. do stredy 5. novembra na celkovej vzorke 1 003 respondentov, má najväčšie šance viesť mesto po budúcotýždňových voľbách  Ján Nosko.

nosko tlacovka (2)-2Nezávislý kandidát podporovaný stranami Smer-SD, SNS a SDKÚ-DS Ján Nosko bol v ankete voľbou až 31,86% rozhodnutých voličov.

S veľkým odstupom potom nasledujú nezávislí kandidáti Pavol Bielik (13,14%) a súčasný primátor Peter Gogola (12,97%).

Až 21% opýtaných by v prípade, že by sa voľby konali už dnes, nevedelo rozhodnúť komu odovzdajú svoj hlas. Práve nerozhodnutí voliči ešte preto môžu zamiešať kartami. Viac než 18% opýtaných uviedlo, že sa volieb neplánuje zúčastniť.

Z celkového počtu 1003 respondentov bolo 520 mužov a 483 žien. V oboch kategóriách dominoval Nosko (u mužov takmer 28%, pri ženách až 36%).

Vo veku od 18 do 30 rokov bolo 210 respondentov, v produktívnom veku od 30 do 60 bolo celkom 528 respondentov a nad 60 rokov 265 oslovených. Medzi rozhodnutými voličmi vo všetkých kategóriách víťazí Ján Nosko. V kategórii mladých je však najpočetnejšia skupina tých, ktorí sa volieb nezúčastnia a pri produktívnej populácii je najviac nerozhodnutých.

Predvolebná anketa realizovaná dobrovoľníkmi portálu BBonline.sk prebiehala od pondelka do stredy metódou osobného oslovenia respondentov anketármi. Na základe demografických podkladov boli vytipované lokality v jednotlivých častiach Banskej Bystrice, pričom zhruba polovica bola oslovená náhodne v centre mesta (Nám. Slobody, Nám. Š. Moyzesa, Nám. SNP, Hušták, okolie ESC) a druhá polovica v mestských častiach (lokality na Fončorde, v Radvani, v Sásovej, na Sídlisku a Uhlisku).

Koho by ste volili za primátora Banskej Bystrice, ak by sa voľby konali už dnes?

Z celkovej vzorky odpovedalo 20,94% opýtaných „neviem“ a 18,34% respondentov by sa volieb nezúčastnilo. Nasleduci graf zobrazuje výsledky podľa hlasovania rozhodnutých respondentov.

Ako volili pred štyrmi rokmi a ako budú teraz?

Na otázku, koho volili pred štyrmi rokmi, odpovedalo 886 respondentov, z ktorých sa 216 volieb nezúčastnilo. Z voličov, ktorí sa nezúčastnili volieb pred štyrmi rokmi, je 20% rozhodnutých, koho pôjde voliť v týchto voľbách. Presne 28,24 % z nich ešte nevie či sa volieb zúčastní a komu dá svoj hlas. Vyše 51% oslovených, ktorí nevolili pred štyrmi rokmi, nepríde voliť ani tentokrát. Približne tri percentá oslovených síce pred štyrmi rokmi voliť prišli, ale tentokrát sa voliť nechystajú.

Pozn.: Do možností boli zahrnutí aj Martin Baník a Zdenko Haring, ktorí sa síce pred voľbami vzdali v prospech Petra Gogolu, no na volebných hárkoch figurovali a získali i určitý počet hlasov. Je tiež možné, že časť respondentov si už nepamätala, že napokon volila Petra Gogolu a nie jedného z dvojice uvedených kandidátov na primátora v roku 2010.

Nosko nepreberá len voličov Vážneho, ale aj Gogolu

V porovnaní s poslednými voľbami sa o hlasy voličov opätovne uchádzajú len dvaja kandidáti – Peter Gogola a Jozef Sásik za SĽS. Zatiaľ čo Sásik vo väčšej miere i teraz oslovuje svojich voličov spred štyroch rokov, v prípade úradujúceho primátora je preliv voličov značný.

voľbyV prípade voličov, ktorí pred štyrmi rokmi volili a teraz sa k urnám nechystajú, ide z 85% o respondentov, ktorí pred štyrmi rokmi volili Petra Gogolu. Skoro 25% jeho voličov spred štyroch rokov teraz ešte nevie, ktorého kandidáta si vyberie. Paradoxne, rovnako 25% voličov Petra Gogolu bude v týchto voľbách voliť Jána Noska. Celkovo prišiel Gogola podľa ankety až o takmer 87% svojich voličov spred štyroch rokov.

Napriek podpore strany Smer-SD však môže Ján Nosko počítať s podporou len 34% voličov, ktorí pred štyrmi rokmi volili Ľubomíra Vážneho. Tí sa rozdelili medzi ďalších kandidátov pomerne rovnomerne a napríklad i Petra Gogolu by volilo skoro 8% tých, ktorí pred štyrmi rokmi vyjadrili dôveru súčasnému podpredsedovi vlády.

Nosko spomedzi prvej trojky uplynulých volieb nevyhráva len u voličov Mariana Kotlebu. Ten bol v posledných voľbách za Gogolom a Vážnym so ziskom 848 hlasov.

Komunálne voľby sa uskutočnia 15. novembra. Všetky informácie nájdete tu…