Končiaci sa rok priniesol Banskej Bystrici množstvo pozitívnych i menej pozitívnych udalostí, na ktoré sa v posledných dňoch roka 2014 i tentokrát súhrnne pozrieme. Rok sme rozdelili na tri časti, ktoré priblížime počas troch dní.

Tip: Pozrite si prehľad prvých štyroch mesiacov roka…

Máj: Majáles bavil tisícky ľudí, vietor lámal stromy

majales
Banskobystrický majáles opäť zaplnil areál pod internátmi.

Na tohtoročnom Bažant majálese sa bavilo asi štyritisíc mladých ľudí. Hokejový šampionát sprevádzala fanzóna priamo na Námestí SNP. Mesto po roku začalo opravovať hodinovú vežu.

Silný vietor narobil problémy aj priamo v Banskej Bystrici či okolitých lesoch. V bioelektrárni pri Vlkanovej horelo. Tohtoročnú Grilliadu sprevádzal dážď, v Brusne varili Čipkárskô,

Na Námestí SNP tancovalo štvorylku viac než tisíc mladých Bystričanov. Vo voľbách do Európskeho parlamentu neuspel žiadny Banskobystričan z dvanástky uchádzačov. Najúspešnejšou spomedzi nich bola napokon Viera Dubačová. Obyvatelia Šalkovej vykopali zo zabudnutia svoje snahy o osamostatnenie. Do Vlkanovej lákalo Stretnutie veteránov, no a deti oslávili predčasne svoj deň s Majkom Spiritom. Mestskí poslanci síce schválili nový územný plán mesta, no so zmenami, kvôli ktorým by jeho prijatie nebolo zákonné, a tak ho primátor nepodpísal. Jeho prijatie zostalo až na nové zastupiteľstvo.

Najčítanejšie na BBonline.sk v máji 2014

1. 12 461 zobrazení – Tohtoročný Majáles už 7. mája aj s kapelou Polemic
2.   7 049 zobrazení – Sledovali sme naživo: Poslanci zrušili ďalšie dve školy…
3.   6 410 zobrazení – FOTO: V Brusne varili tradičné Čipkárskô
4.   6 493 zobrazení – Školy na Bakossovej a Hronskej v septembri neotvoria…
5.   5 205 zobrazení – FOTO: Na Kotlebovom úrade visí vlajka s nápisom Truhlíkova ríša

Jún: Bystrica v znamení množstva podujatí

Tesco beh pre zivot Banska Bystrica, 8.6.2014
Až 1666 bežcov sa zapojilo do podujatia Tesco beh pre život.

Mesiac otvoril beh majiteľov psov s ich miláčikmi, v Europa SC súťažili najtvrdší hasiči, do Slovenskej Ľupče lákal tradičný Turíčny jarmok, množstvo ľudí sa zapojilo aj do ďalšieho ročníka Behu pre život, no bežalo sa aj na Štiavničkách a to hneď celých 24-hodín. Ožil ale aj skokanský areál na Žltých pieskoch  a centrum mesta oživila Noc hudby. Mesto získalo svoj oficiálny drink, no a deti s a tešili zo začiatku prázdnin aj s kapelou Desmod.

Pošta v Sásovej zmenila svoje sídlo. Študenti predstavili svoje vízie riešenia amfiteátra a Slovenky a verejnosť rozhodla o prerozdelení peňazí v rámci participatívneho rozpočtu. Obyvateľov pobúrilo opätovné zatarasenie výjazdov z R1-tky v Radvani. Čoraz viac sa začínalo hovoriť o komunálnych voľbách. Svoju kandidatúru ohlásili postupne advokát Peter Múkera či primátor Peter Gogola.

Najčítanejšie na BBonline.sk v júni 2014

1. 6 263 zobrazení – Slovensko má nového prezidenta, Bystrica prvú dámu
2. 4 485 zobrazení – Polícia vyšetruje víkendovú nehodu pri Slovenskej Ľupči
3. 4 114 zobrazení – VIDEO: Amfiteáter ožíva, návštevníkov privíta už v lete
4. 3 855 zobrazení – Amfiteáter a Slovenka prešli veľkými zmenami, v návrhoch študentov
5. 3 622 zobrazení – Na pozemku za Tatranskou prebieha zatiaľ len rekultivácia

Júl: Cisárski princovia navštívili mesto

Outbreak_Europe_6129
Mladých ľudí z celého sveta lákal festival Outbreak.

Cyklisti aj tento rok pretekali okolo Poľany. Leto v jednotlivých častiach mesta spríjemňovali napríklad Sídliskové večerníčky. Futbalová Dukla vstúpila do novej sezóny bez cieľov. Mesto hostilo majstrovstvá Slovenska v atletike, do centra lákal festival šermu. Amfiteáter zažil znovuzrodenie a privítal festival Rockscape. Na Námestí SNP hostili cisársku návštevu  a v Ministry zas už tradične špičku tanečníkov hip-hopu na festivale Outbreak.

V súvislosti s komunálnymi voľbami bolo v júli takmer ticho, kandidatúru ohlásil Peter Lačný a otvorene sa začalo v kuloároch hovoriť o stiahnutí avizovanej kandidátky strany Smer-SD Ľubice Laššákovej a jej možnej náhrade v podobe riaditeľa detskej nemocnice Jána Noska.

Najčítanejšie na BBonline.sk v júli 2014

1. 13 316 zobrazení – Banskobystričan utiekol z kremnickej psychiatrie
2.   4 043 zobrazení – Parkovací dom až na konci roka 2015, developera možno čakajú…
3.   3 940 zobrazení – Zimný štadión bude po rekonštrukcii spĺňať medzinárodné kritériá
4.   3 355 zobrazení – VIDEO: Banskobystrické námestie privítalo po 250-tich rokoch…
5.   3 362 zobrazení – Banskobystrický projekt bilboardových domov obletel celý svet 

August: Pripomenuli sme si 70. výročie SNP

Medzinarodne letecke dni SIAF 2014, letisko Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.
Ani tento rok nechýbali letecké dni SIAF na Sliači.

Hneď v úvode mesiaca prišla správa o tom, že policajti zachránili ženu z Banskej Bystrice pred skokom pod vlak. Potom už ale prichádzali len príjemnejšie správy. Začala sa rekonštrukcia Tatranskej ulice, a opravami ďalších komunikácií, portál BBonline.sk oslávil štvrté výročie, v Sásovej oslavovali svoju tradičnú uhorku, ľudia pozerali filmy pod holým nebom na Námestí SNP. Poslanci zmenili názor na rušenie ZŠ Jána Bakossa. V Kališti sa i tento rok spomínalo na hrôzy vojny. Leto spestrili promenádne koncerty, na Námestie SNP lákala chuť piva ale aj poriadne štipľavých chilli papričiek, Múzeum SNP začalo s kampaňou pre oslavy so známymi osobnosťami. Samotné oslavy 70. výročia SNP sa tešili veľkému záujmu verejnosti podobne, ako aj tohtoročné letecké dni na Sliači.

Opäť vystrájalo počasie, keď búrka napáchala škody napríklad prevrátením vysielača na jednom z obytných domov v Radvani. Najmä v druhej polovici mesiaca sa naplno rozbehol predvolebný súboj pred komunálnymi voľbami. Predpoklady sa naplnili a kandidatúru ohlásil neskorší víťaz Ján Nosko, avšak ako nezávislý kandidát. Ešte pred koncom mesiaca mu však podporu potvrdil Smer-SD. Neskôr sa pridali aj ďalšie strany.

Najčítanejšie na BBonline.sk v auguste 2014

1. 31 324 zobrazení – Radvanský jarmok 2014: Program láka koncertami Družiny či…
2. 15 256 zobrazení – Oslavy 70. výročia SNP: Sľuk, Alexandrovci, Boban Markovič…
3. 11 864 zobrazení – Oslavy SNP: Atraktívny program, vlakom za polovicu ale aj…
4. 11 500 zobrazení – Centrum Banskej Bystrice zažije pivný festival
5.    7 363 zobrazení – Búrka spôsobila v regióne mnoho problémov, hrozil aj Hron