V poslednom období sa o rekonštrukciu mestského kaštieľa v Radvani snažila najskôr Slovenská zdravotnícka univerzita, posledne Akadémia umení. Svoj  zámer na obnove kaštieľa však podmieňovali získaním grantových prostriedkov, na čom stroskotal aj zámer SZU. Napokon rekonštrukciu kaštieľa Radvanských podporí vláda.

Radvanský kastielTlačová hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica Martina Kanisová popisuje v piatkovej tlačovej správe informáciu o dotácii na rekonštrukciu kaštieľa ako „Prvý veľký úspech primátora Jána Noska“. Ten rekonštrukciu kaštieľa označoval za jednu z priorít aj pred voľbami.

„Je to výsledok spoločných rokovaní s rektorom Akadémie umení a zároveň mojim priateľom Matúšom Oľhom, ktoré prebiehali od momentu, ako som ohlásil svoju kandidatúru na primátora Banskej Bystrice. Veľkú zásluhu na tomto úspechu má aj bývalý minister školstva a súčasný predseda národnej rady Peter Pellegrini. S novým ministrom školstva Jurajom Draxlerom sme dotiahli posledné detaily,“ priblížil Ján Nosko, ktorého vládna strana podporovala vo voľbách.

_MG_0667_edit
Minister Juraj Draxler, primátor Ján Nosko a rektor AKU Matúš Oľha.

Renesančný kaštieľ si bol v piatok primátor pozrieť práve s ministrom školstva Jurajom Draxlerom. Vláda za účelom rekonštrukcie kaštieľa vyčlení jeden milión eur.

Po rekonštrukcii, ktorá sa začne na jar, sa sprístupní park opäť Banskobystričanom. V súčasnosti má kaštieľ v dlhodobom prenájme od mesta banskobystrická Akadémia umení, ktorá je prijímateľom vládnej dotácie.

Za milión eur chcú zrekonštruovať a zastrešiť nádvorie kaštieľa, kde by sa v budúcnosti mali konať kultúrne akcie. Revitalizáciou prejde aj park v okolí kaštieľa, ktorý bude po dlhých rokoch sprístupnený verejnosti.