V pondelok 27. októbra sa konalo v Štátnej vedeckej knižnici diskusné fórum s kandidátmi na primátora mesta Banská Bystrica.

Občianska iniciatíva Občania mestu a Fórum BB si dali za cieľ vytvoriť priestor pre obyvateľov mesta, aby sa dozvedeli o kandidátoch čo najviac, o ich víziách a plánoch v prípade, že v kandidatúre bude jeden z nich úspešný. Vzhľadom na to, že pozvanie na diskusiu prijalo až 13 kandidátov a zúčastnilo sa 12, každý z nich dostal na odpovede len 1,5 minúty. Kandidáti si pri príchode do miestnosti vyžrebovali poradie, v akom potom na otázky odpovedali. V prvej časti podujatia odpovedali na otázky, ktoré pripravili organizátori a v druhej časti odpovedali kandidáti na otázky z publika. Obyvatelia, ktorí sa diskusie zúčastnili, dostali príležitosť položiť otázky aj písomne, tie organizátori zaslali kandidátom a odpovede postupne zverejňujú.

primatorskeforum

Usporiadatelia nemali ambíciu odpovede na otázky nijako komentovať ani prezentovať svoje stanovisko k vyjadreniam kandidátov, preto bolo na odpovedajúcich, ako čas vyhradený pre ich odpoveď využijú. Diskusia bola skúškou pre samotných kandidátov, ktorí mali možnosť sa vzájomne porovnať so svojimi konkurentmi a na strane druhej si prítomní obyvatelia mali možnosť vytvoriť aj objektívny názor na samotných kandidátov, ktorí mali rovnaké podmienky na odpoveď, na rovnakú otázku. Portál BBonline.sk priniesol z diskusie aj textový prenos.

Pred novembrovými komunálnymi voľbami to nebola posledná priama konfrontácia kandidátov. Predvolebné diskusie aj v Banskej Bystrici pripravuje RTVS a tiež TA3. Komerčná spravodajská televízia však pozve len vybraných kandidátov na základe vlastného prieskumu.

[youtube olUw2BRFzqI 640 390]