Portál BBonline.sk zrealizoval počas volebného dňa, konkrétne od 7.00 h do 18.45 h, povolebný prieskum (tzv. exit poll) pred okrskovými miestnosťami a vo vestibuloch škôl na základe odpovedí voličov, ktorí už odvolili. Celkovo sa do prieskumu zapojilo 1645 respondentov.

DSC_0459Z celkovej vzorky 1645 voličov bolo 51,3% žien a 48,7% mužov. Takmer presne 44% opýtaných bolo v produktívnej generácii 31-60 rokov, 30% boli tvorili respondenti starší ako 60 rokov a mladí voliči do 30 rokov tvorili 26% opýtaných. Počet respondentov by predstavoval viac ako 6% voličov v uplynulých voľbách.

Suverénnym víťazom povolebného prieskumu, a tak s najväčšou pravdepodobnosťou aj primátorom Banskej Bystrice na ďalšie štyri roky, sa stal podľa očakávaní Ján Nosko, ktorý získal celkom 35,56% hlasov voličov oslovených do prieskumu, resp. 36,4 po odpočítaní tých, ktorí primátora nevolili. Druhý, súčasný primátor Peter Gogola, zaostal výrazne, získal 13,5% hlasov. Nasleduje až šestica kandidátov s podporou od takmer 5 do vyše 6%. Kompletnú tabuľku výsledkov nájdete nižšie.

Miesta, kam dobrovoľní anketári zašli, boli vyberané na základe veľkosti okrskov, ale aj podobnosti ich výsledkov z uplynulých volieb v porovnaní s celomestskými. Oslovovaní boli ľudia, ktorí už vychádzali z volebných miestností po odvolení a anketári im prostredníctvom tabletov, ponúkli možnosť odpovedať na tri jednoduché a rýchle otázky. Označovali svoje pohlavie, vekovú kategóriu a meno kandidáta, ktorému dali svoj hlas vo voľbách primátora mesta. K dispozícii bola aj možnosť, že volili len poslancov a primátora nie. Exit poll nemá ambíciu priniesť presné výsledky volieb, ale najmä naznačiť trend, aký sa premietne v celkových výsledkoch. Viac o priebehu…

amicomp-partner-volebneho-spravodajstva

Tip: Sledujte priamy prenos volebnej noci tu…