Banská Bystrica má nového primátora. Na piatkovom ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici zložil sľub primátora bývalý riaditeľ tunajšej detskej nemocnice Ján Nosko.

foto_5Dosluhujúci primátor Peter Gogola oficiálne odovzdal primátorský mandát Jánovi Noskovi, o čom rozhodli novembrové komunálne voľby. V priestoroch historickej radnice sa tak stalo za účasti všetkých bývalých primátorov mesta v jeho novodobej histórii.

Väčšinu v zastupiteľstve bude mať klub Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS, ktorý má sedemnásť poslancov, Banskobystrická alternatíva deväť a klub nezávislých poslancov bude tvoriť zvyšná pätica poslancov. Presný zoznam zvolených poslancov nájdete v našom staršom príspevku. Tí rozhodnú o rozdelení pozícií v mestskej rade, komisiách zastupiteľstva a orgánoch mestských spoločností už na najbližšom zasadnutí, kde by malo zároveň byť známe už aj meno viceprimátora, ktorého si Ján Nosko spomedzi poslancov vyberie. Poslanci dnes určili, že termínom ich najbližšieho stretnutia bude 27. január.

„Na prvom zasadnutí nebude predložený návrh rozpočtu. Rozpočet ako základný dokument musí prejsť komisiami a musíme si naň všetci vytvoriť názor. Bol by som nerád, keby sme prijali zlý rozpočet, preto bude predložený až na februárové zasadnutie zastupiteľstva,“ povedal Ján Nosko. K personálnym otázkam sa primátor zatiaľ nechcel vyjadrovať no prezradil meno nového prednostu MsÚ. Od pondelka ním bude banskobystrický právnik Martin Adamec. Ten Noska doprevádzal aj na predvolebných stretnutiach.

Mestske zastupitelstvo Banska Bystrica, poslanci | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Medzi samotnými poslaneckými klubmi aktuálne prebiehajú rokovania o rozdelení funkcií v jednotlivých orgánoch mestskej samosprávy. Ladislav Topoľský (Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS) sa ku nim zatiaľ vyjadrovať nechcel, prezradil však priority väčšinového klubu:  „Priority sa budú odvíjať samozrejme aj od toho, akú líniu a stratégiu nastaví pán primátor. Podstatné pre mesto sú oblasti dopravy, školstva a sociálnych služieb. Čaká nás schvaľovanie strategických dokumentov, ktoré určia ďalšie smerovanie mesta.“ Predseda klubu nezávislých poslancov Milan Smädo (nezávislý) prezradil, že bližšie informácie budú známe po rokovaní, ktoré sa uskutoční budúci týždeň. Priority poslaneckého klubu Banskobystrická alternatíva priblížil nový predseda tohto zoskupenia v zastupiteľstve Vladimír Pirošík: „Berieme na vedomie hlavný záväzok nového primátora čerpať eurofondy, čo znamená vyčlenenie prostriedkov z rozpočtu na spolufinancovanie projektov. Pre nás je dôležitý participatívny rozpočet, pretože ho vnímame ako formu redistribúcie verejných zdrojov ktorá je kľúčová pre budúcnosť.“

Zastupiteľstvo tiež na svojom ustanovujúcom zasadnutí ešte určilo, že okrem primátora budú sobášiacimi na občianskych obradoch poslanci Pavol Bielik, Katarína Čižmárová, Viera Dubačová, Ľubica Laššáková, Ladislav Topoľský a Ľudmila Priehodová.

Prehľad doterajších primátorov mesta Banská Bystrica

2014 –             – Ján Nosko (nezávislý)
2010 – 2014 – Peter Gogola (nezávislý)
2006 – 2010 – Ivan Saktor (SMER-SD, SNS, SZ)
1998 – 2006 – Ján Králik (SDĽ, SOP); (SDĽ, HZDS, HZD, ZRS, KSS, SDSS, NOSNP)
1994 – 1998 – Igor Presperín (nezávislý)
1990 – 1994 – Stanislav Mika (KDH)