DSC_0450Banská Bystrica a celkovo skoro tritisíc obcí na Slovensku si v sobotu 15. novembra na ďalšie štyri roky volilo svojho primátora či starostu a poslancov zastupiteľstiev.

Portál BBonline.sk počas celého dňa monitoroval priebeh volieb, zrealizoval pre vás na lokálne pomery jedinečný exit poll, ktorý nám už po 20-tej naznačí výsledok volieb. Tie oficiálne spoznáme v prípade primátorských volieb s najväčšou pravdepodobnosťou už okolo 23-tej hodiny, výsledok volieb do zastupiteľstva potom v nedeľnajších skorých ranných hodinách. Čakať na výsledky ale budú aj naši reportéri v štáboch niektorých kandidátov, odkiaľ nám budú sprostredkovávať atmosféru v podobe textov i videí. Sledujte a čítajte BBonline.sk a neujde vám nič v súvislosti s komunálnymi voľbami.

amicomp-partner-volebneho-spravodajstva

Pre aktualizáciu je potrebné znovuobnovenie stránky…


2.02 – Vážení čitatelia, dopracovali sme sa ku všetkým podstatným informáciám, na ktoré sme teraz čakali. Podrobnejšie výsledky, aj nezvolených kandidátov, budú známe až počas nedele, respektíve v úvode týždňa. Portál BBonline.sk v tejto chvíli ešte s najlepším volebným spravodajstvom zďaleka nekončí, nateraz ale prajeme dobrú noc. Ďakujeme za pozornosť.

1.58 – 32,55% je percento oprávnených voličov, ktorí prišli k volebným urnám v Banskej Bystrici. Pri priemernej účasti v rámci slovenska cez 49% je to číslo atakujúce rekordy najnižšej účasti.

DSC_04591.54 – Prieskum portálu BBonline.sk pred dvomi týždňami i sobotňajší exit poll síce naznačili trend (Nosko získal spomedzi voličov kandidátov na primátora 36,4% hlasov respondentov v exit polle) no reálny výsledok je prekvapivo jednoznačný. Na jeho stranu sa podľa prieskumu BBonline.sk, ale aj neoficiálnych prieskumov, ktoré realizovali kandidáti, muselo pridať na poslednú chvíľu pomerne veľké množstvo nerozhodnutých. Nižšia, ako predpoklady, ale bola aj volebná účasť.

1.42 – Poznáme už aj presné výsledky voľby primátora. Ján Nosko napokon získal ešte výraznejšiu podporu, ako naznačoval exit poll. Primátora volilo celkom vyše 21-tisíc voličov a Ján Nosko nakoniec oslovil až 46% Banskobystričanov, ktorí prišli voliť. (UPRAVENÉ O ODKAZ) – Pozrite si úplné výsledky voľby primátora mesta Banská Bystrica.

1.35 – (UPRAVENÉ O ODKAZ) – Pozrite si zoznam zvolených poslancov, zoznam hlasov pre všetkých kandidátov.

1.25 – Je to potvrdené, v 31-člennom zastupiteľstve bude mať koalícia strany Smer-SD, tentokrát so stranami SNS a SDKÚ-DS väčšinu 17 poslancov.

1.20 – Pozrite si v prehľadnej tabuľke zoznam zvolených starostov obcí okresu Banská Bystrica. (UPRAVENÉ O ODKAZ) – Pozrite si výsledky volieb v obciach okresu Banská Bystrica tu…

1.12 – Medzi kandidátmi na poslancov sa už šíria prvé informácie o tom, že Smer-SD si zrejme udrží väčšinu v zastupiteľstve. Tentokrát v koalícii s SNS a SDKÚ-DS. Primátor by tak mal podporu v pléne mestských poslancov. Oficiálne výsledky k nám zatiaľ nedorazili.

1.11 – Prinášame vám vyjadrenie Petra Gogolu na záver volebnej noci po tom, čo priznal svoju porážku.

1.10 – „V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým voličom za prejavenú dôveru, výsledok považujem za úspešný nielen pre mňa, ale aj pre stranu TIP. Je to úspech aj preto, lebo som jediný v prvej štvorke, kto kandidoval za politickú stranu a nie ako nezávislý. Prajem novému primátorovi veľa odvahy a rozumných rozhodnutí, ktoré spravia Banskú Bystricu lepším miestom pre život,“ znie aktuálne stanovisko Ľubomíra Hadvičáka (TIP) pre BBonline.sk.

1.01 – Po rokoch sa zmení aj smerovanie mesta Zvolen. Dôveru tamojších obyvateľov získala nezávislá kandidátka Lenka Balkovičová.

0.56 – Zatiaľ stále čakáme na podrobnejšie výsledky, finišujeme s posledným videom z dnešnej noci, na ktorom súčasný primátor Peter Gogola uznal svoju prehru vo voľbách. Prinesieme vám ho o  niekoľko minút.

0.44 – Banská Bystrica ani v týchto komunálnych voľbách neohúrila účasťou, naopak, patrí medzi najnižšie na Slovensku. Je to presne 32,55 % pričom celoslovenský priemer je na úrovni 50%.

0.41 – Momentálne sa čaká na finálne spracovanie ďalších výsledkov. V Banskej Bystrici by v tejto chvíli mali byť spracované všetky mestské okrsky, očakávame podrobné výsledky od Mestskej volebnej komisie.

0.31 – V tejto chvíli je to potvrdené aj neoficiálnymi údajmi Štatistického úradu. Ján Nosko sa stal primátorom Banskej Bystrice. Ústredná volebná komisia výsledky potvrdí počas nedele. V rámci okresu sa zatiaľ stále čaká na výsledky z Hrochote.

0.26 – „Som potešený zo situácie, že mi Banskobystričania dali svoje hlasy a vyslovili dôveru. Prijímam ju s pokorou a cítim obrovskú zodpovednosť,“ povedal Ján Nosko. „Najskôr vymenujem svojich najbližších spolupracovníkov, chcem sa stretnúť so zamestnancami mestského úradu, vysvetliť im svoju filozofiu fungovania úradu. Veľa bude záležať od zloženia mestského zastupiteľstva, ale v intenciách hesla mojej kampane, chcem spájať, komunikovať a verím, že nájdeme spoločnú reč, aby sme dokázali Banskú Bystricu pohnúť,“ priblížil budúci primátor Banskej Bystrice.

0.19 – U Jána Noska (nezávislý s podporou Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS a SMS) sa už definitívne oslavuje. Nový – budúci primátor už bol okolo polnoci zhovorčivejší. Pozrite si video od Martina Potančoka.

0.16 – V rámci okresu už chýba Štatistickému úradu a komisiám len spracovanie výsledkov z Hrochote a Banskej Bystrice.

0.14 – Peter Múkera je u Jána Noska. Ako sme už informovali, večer začínal v štábe Petra Gogolu, napriek kandidatúre patril dlhodobo medzi jeho podporovateľov.

0.12 – O chvíľu budú známe výsledky za všetky obce okresu, mimo mesta Banská Bystrica. V Slovenskej Ľupči, kde bolo až osem kandidátov, obhájil starostovskú stoličku Miroslav Macák (Smer-SD, SMS).

0.08 – Okrem Trnavy, ktorú sme už spomínali, nastane zmena aj v Prešove, kde sa novou primátorkou stane kandidátka pravicových strán Andrea Turčanová, v Nitre ale k zmene nedôjde, vyhral tu Jozef Dvonč.

0.06 – Nový primátor a novozvolení mestskí poslanci sa svojich funkcií ujmú na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva, ktoré zvolá ešte súčasný primátor. Musí sa tak stať do tridsiatich dní, a tak to bude ešte pred Vianocami.

DSC_04570.01 – Práve do nedele sme sa v tejto chvíli prehupli. Na celom Slovensku je zatiaľ sčítaných 68% okrskov.

23.59 – Podrobné výsledky za Banskú Bystricu by sme mali spoznať okolo jednej  hodiny v nedeľu skoro ráno. Pre portál BBonline.sk to na základe odhadu Mestskej volebnej komisie uviedla tlačová tajomníčka mesta Banská Bystrica Barbora Winterová.

23.55 – V 31 člennom zastupiteľstve mesta Banská Bystrica mal dosiaľ klub Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS väčšinu 17-tich poslancov. Často však s nimi spolupracovali aj niektorí nezávislí poslanci či niektorí poslanci klubu SDKÚ-DS. Táto strana síce vo voľbách podporovala Gogolu, získala i post viceprimátorky, no spolupráca s väčšinovým klubom napokon vyvrcholila v aktuálnych voľbách spoločnou koalíciou. Samotný poslanecký klub tejto strany sa v zastupiteľstve v priebehu obdobia rozpadol, keďže z neho vystúpil Ján Chladný. Druhým najväčším klubom bol so siedmimi poslancami klub Banskobystrická alternatíva a nasledoval trojčlenný klub nezávislých poslancov a ďalší nezaradení poslanci.

23.50 – Z ostatných krajských miest je zatiaľ známy len nový primátor Trnavy, ktorým sa stane nezávislý kandidát, aktivista, Peter Bročka.

23.47 – Po sčítaní dvoch tretín všetkých okrskov na Slovensku, predstavuje volebná účasť stále viac než 52% oprávnených voličov.

23.43 – V Národnom dome to aktuálne vyzerá takto. S Petrom Gogolom už definitívne výsledky očakáva len niekoľko najbližších priateľov a spolupracovníkov.

gogola stab

23.38 – Banskobystrický okres má 42 obcí, aj s mestom Banská Bystrica, štatistický úrad na svojej stránke zatiaľ zverejnil výsledky volieb starostov v 35-tich.

23.35 – To v štábe Jána Noska sa už netrpezlivo očakáva potvrdenie výsledku, ktorý predzačuje nielen exit poll BBonline.sk, ale aj informácie z jednotlivých okrskov.

23.28 – Dovetok k predošlému videu, v štábe Petra Gogolu zostalo už len osem ľudí. Pred štyrmi rokmi takto oslavoval zvolenie…

23.27 – Reportér Andrej Sliacky v štábe Petra Gogolu spovedal Miroslava Rybára – prednostu MsÚ, nominanta súčasného primátora. Opýtali sme sa ho, či vidí príčiny slabého volebného výsledku Petra Gogolu aj v práci mestského úradu.

23.23 – Obec Hiadeľ povedie ďalej Ondrej Snopko (DS, SIEŤ, SDKÚ-DS), Harmanec starostku takisto nezmení a bude tu úradovať Henrieta Ivanová. V Dolnom Harmanci to bude ďalej  Alena Necpalová (Smer-SD)

23.20 – Mechanizmus voľby do zastupiteľstva sa označuje ako neobmedzené hlasovanie. Volič krúžkuje toľko kandidátov, koľko mandátov sa volí v jeho obvode. Vyberať si môže z rôznych strán, prípadne nezávislých. Niektorí politológovia označujú tento systém ako väčšinový, keďže najväčšie zisky dosahujú silné strany, prípadne koalície. Dôležitý je však faktor personalizácie, kedy silné osobnosti dokážu prelomiť väčšinový efekt volebného systému.

DSC_045323.18 – Pozornosť zbystrujú už aj kandidáti na poslancov. Najmä tí stranícki sa postupne dostávajú cez svojich zástupcov v komisiách k čiastkovým výsledkom. Tie, ktoré sa dostávajú kunám naznačujú, že zmeny v zastupiteľstve by mohli nastať. V prípade týchto volieb ale môžu rozhodovať  desiatky hlasov, niekedy aj niekoľko jednotlivých hlasov.

23.10 – Novým starostom v Horných Pršanoch bude Ivan Dobrota (nezávislý). Ďalšie výsledky nabiehajú pomaly a portál štatistického úradu momentálne nestíha nápor návštevníkov.

23.04 – Sebedín-Bečov bude viesť Ján Škamla (nezávislý), ktorý vystrieda Pavla Škamlu (Smer-SD), v Priechode obhájil kreslo Stanislav Chaban (SDKÚ-DS, SIEŤ). V Môlči bude novým starostom Ján Kluka (nezávislý).

22.58 – V štábe Petra Gogolu sme spovedali prednostu Mestského úradu v Banskej Bystrici Miroslava Rybára, primátorovho nominanta, prezentovaného sponzora jeho kampane vo voľbách pred štyrmi rokmi. Pýtali sme sa ho, či za zlým volebným výsledkom Gogolu vidí aj možné zlyhania zo strany úradu. Video prinesieme o niekoľko minút.

22.55 – Kontaktovali sme aj stranu TIP a ich kandidáta na primátora Ľubomíra Hadvičáka. K priebežným výsledkom sa vyjadrovať nebudú.

22.52 – Starostom Badína bude Pavol Hric (nezávislý), ktorý vystrieda Stanislava Moravčíka. V Kynceľovej kreslo obhájila Martina Kubišová (nezávislá), v Medzibrode zas Pavol Svetlík (SNS, Smer-SD)

22.46 – Z celoslovenského pohľadu je spočítaných vyše 35% okrskov a účasť zatiaľ presahuje 56% oprávnených voličov.

22.41 – Donovaly stále bez zmeny, aj po týchto voľbách bude na čele nezávislý kandidát Miroslav Daňo (nezávislý). V Čeríne obhájil pozíciu Pavel Kmeť (Smer-SD).

22.40 – Spomínali sme tu futbal, ale takí banskobystrickí basketbalisti dnes po čase vyhrali…

22.37 – Vráťme sa do obcí. V Tajove bude starostovať Jaroslav Surovčík (Smer-SD), ktorý ako súčasný starosta nemal protikandidáta. Králiky povedie opäť Ivan Škamla (Smer-SD) a Kordíky povedie ponovom Ján Záchenský (nezávislý).

22.36 – Bodaj by aj regionálnym politikom išla ich práca pre občanov tak, ako  futbal našej reprezentácii. Tá vyhrala v Macedónsku v pomere 2:0. Vo volebných štáboch sa tak už opäť prelaďuje na spravodajstvo.

22.32 – Ján Nosko sa vyjadril k predbežným výsledkom volieb. Okrem exit pollu portálu BBonline.sk totiž do štábov už prichádzajú aj informácie od straníckych zástupcov v okrskových komisiách.

22.29 -V štábe Petra Gogolu zostal jediný novinár, náš Andrej Sliacky ďalej sleduje situáciu a všetko podstatné bude zachytávať až do zverejnenia oficiálnych výsledkov.

DSC_045522.23 – Prejdime teraz k volebnému systému v Banskej Bystrici. Mesto sa krátko pred voľbami dočkalo zmeny volebných obvodov. Banskobystričania po novom volia iba v štyroch volebných obvodoch. Pred štyrmi rokmi to bolo v siedmich obvodoch. Reformou vznikol megaobvod Fončorda-Radvaň-Kremnička-Iliaš-Rakytovce, kde sa volí až 12 zastupiteľov. Voliči tu vyberali z 91, respektíve 90 kandidátov po vzdaní sa jedného z nich.

22.19 – Ďalšie výsledky z obcí sa od Štatistického úradu teraz nedozvieme, stránka volbysr.sk má už niekoľko desiatok minút problémy s načítaním. Vo väčšine banskobystrických okrskov už sčítavanie hlasov skončilo. Výsledky sa následne spracúvajú na úrovni celého mesta.

22.14 – Vo volebnom štábe Petra Gogolu bol najskôr aj ďalší primátorský kandidát Peter Múkera, dlhodobo podporoval Petra Gogolu a nekritizoval ho priamo ani pri svojej kandidatúre. Krátko po zverejnení exit pollu ale odišiel.

22.10 – Štatistický úrad a členovia komisií už spracovali v rámci celého Slovenska vyše 20% všetkých okrskov. Volebná účasť zatiaľ dosahuje okolo 55%.

22.05 – Telefonicky sme sa spojili s ďalším z kandidátov na banskobystrického primátora Pavlom Bielikom (nezávislý), podobne ako ostatní kandidáti, výsledky exit pollu komentovať nechcel: „My máme štáb uzavorený a médiám stanoviská zatiaľ nedávame, nemáme oficiálne výsledky. Keď budú výsledky a bude na to priestor, poskytneme vyjadrenie,“ povedal nám.

22.01 – Reportér Martin Potančok približuje atmosféru zo štábu Jána Noska:

21.59 – Pripomeňme, že Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejňuje priebežné výsledky len v podobe vymenovania zvoleného starostu či primátora, a to až po sčítaní všetkých okrskov. Podrobnejšie informácie v rámci mesta sa dozvieme od Mestskej volebnej komisie, ale až v neskorších hodinách.

21.57 – V Moštenici obhájil starostovskú stoličku Ján Lupták (Smer-SD), uspel v konkurencii ďalších dvoch protikandidátov. V Riečke takisto k zmene starostu nedôjde. Vo funkcii bude pokračovať Marián Spišiak (KDH), mal jednu protikandidátku.

21.51 – Baláže povedie ďalej Jozef Chaban (bol jediným kandidátom – nezávislý), Oravce Anna Filipčová (bola jedinou kandidátkou – Smer-SD) a v Pohronskom Bukovci bude ďalej starostom Igor Šagát (Smer-SD, SMS, rovnako bol jediným kandidátom) a takisto viac menej bez boja obhájil svoje kreslo Ivan Kováč (Smer-SD, SMS) v Povrazníku.

21.46 – Posledným z väčších favoritov pred voľbami, ktorý nás pozval do svojho štábu, je Miroslav Ivan (SaS). Takto reagoval na výsledky exit pollu portálu BBonline.sk:

21.42 – Vo Vlkanovej bez zmeny. Starostovský post obhájil Ľubomír Longauer (predtým Smer-SD, SDKÚ-DS, teraz nezávislý), mal štyroch protikandidátov.

21.39 – Spomínali sme tu mestské podniky a odstránenie politických nominácií v nich. Okrem pravdepodobného primátora sa v podobnom duchu sa zaviazali postupovať aj kandidáti na poslancov, ktorí sa pridali ku iniciatíve Správni kandidáti. Niekoľko z nich sa prekrúžovalo do mestského zastupiteľstva a teraz majú rok na to, aby presadili opatrenia lepšej samosprávy, ku ktorým sa zaviazali.

21.32 – Aktuálne z Hornej ulice, kde Ján Nosko, jeho volebný štáb a pozvaní hostia izolovali novinárov a sedia teraz za zavretými dverami. Jednu fotografiu z atmosféry sa nám ale podarilo zachytiť. Na obrazovke aktuálne beží futbal.

nosko stab

21.29 – Diskutovanou predvolebnou témou boli aj mestské podniky. V ich vedení zrejme dôjde ku zmenám. Ján Nosko hovoril o potrebe obsadzovať ich vedenie nestraníkmi.

21.24 – Gól Nemca vo futbale v Macedónsku… A my ochvíľu s reakciou ďalšieho primátorského kandidáta Miroslava Ivana na zverejnený exit poll.

21.21 – Vráťme sa k niektorým dôležitým témam mesta. Ani počas tohto obdobia sa nepodarilo schváliť nový územný plán mesta Banská Bystrica. Ten predpokladá vybudovanie malej vodnej elektrárne v Iliaši, výstavbu pri pamätníku SNP, výstavbu na Urpíne či zahusťovanie Fončordy. Najmä nezávislí poslanci sa s takouto podobou nového územného plánu nestotožnili. Ďalší však poukazovali na potrebu jeho schválenia s ohľadom na rozvoj mesta.

21.15 – Ďalší oficiálny potvrdený volebný výsledok prichádza z obce Motyčky, kde rovnako kandidoval jediný kandidát – Maroš Lacko (Smer-SD) a svoje kreslo tak obhájil.

21.13 – Pre mnohých je ale asi podstatnejšie, že Slovensko vyhráva prvým gólom zápasu kvalifikačný duel v Macedónsku, presadil sa Juraj Kucka, ktorý v mládežníckych rokoch hrával v Radvani. Na trávniku je aj niekdajší dlhoročný hráč Dukly Viktor Pečovský. Z Banskej Bystrice dokonca do Skopje cestoval autobus fanúšikov. Toľko športová vsuvka.

21.12 – Jedným z najvýznamnejších rozhodnutí mestského zastupiteľstva bolo zrušenie troch základných škôl – ZŠ Okružná, ZŠ Tatranská a ZŠ Hronská v Šalkovej. Zrušeniu sa nakoniec vyhla ZŠ Bakossova.

21.07 – Počas štyroch rokov sa zastupiteľstvo a primátor napriek na úvod rozdielnym názorom edostávali často do konfliktu. Výnimkou bol napríklad kontroverzný projekt More, ktorý odmietli poslanci podporiť.

mestske zastupitelstvo21.03 – Posledné štyri roky si Banská Bystrica zažila v praxi tzv. kohabitáciu. To znamená, že primátor a mestské zastupiteľstvo nemali rovnaké stranícke tričko. To sa prejavilo hneď na úvodnom rokovaní mestského zastupiteľstva, keď poslanci schválili primátorovi najnižšiu možnú mzdu.

20.58 – Späť do Banskej Bystrice. Okrem primátora bude dôležité zloženie mestského zastupiteľstva. MsZ schvaľuje rozpočet mesta, predaje a prenájmy mestského majetku, môže prelomiť veto primátora.

20.52 – Spracovanie výsledkov už končí v menších obciach nášho okresu. Štatistický úrad Slovenskej republiky tak začína so zverejňovaním priebežných výsledkov. Tureckú povedie aj ďalšie štyri roky Ivan Janovec (nezávislý). Nič iné sa ale očakávať nedalo, bol jediným kandidátom. Volebná účasť tu dosiahla 66,16% oprávnených voličov.

20.45 – Zatiaľ čo väčšina krajiny sleduje futbal alebo priebežné výsledky volieb, množstvo členov okrskových a ďalších volebných komisií je v plnej permanencii. Spracovanie výsledkov je pri komunálnych voľbách pomerne náročné pre vysoký počet kandidátov na poslancov. Na druhej strane jednoduchšie ako pri voľbách do Národnej rady, kde sa musia spočítavať preferenčné hlasy pre všetky strany zvlášť.

20.41 – Doterajší primátor Peter Gogola (nezávislý) reaguje na zverejnený exit poll, rovnako však do oficiálnych výsledkov nechce situáciu komentovať. Atmosféru zo štábu Petra Gogolu sprostredkúva reportér Andrej Sliacky:

20.35 – Spomedzi 15-tich kandidátov tak napokon Banskobystričania vybrali pomerne jednoznačne. Stanovisko súčasného primátora Petra Gogolu prinesieme už o malú chvíľu.

20.34 – Vo volebných štáboch nastal po zverejnení prieskumu ruch, portál BBonline.sk mnohým pokazil oslavy hneď na úvod volebnej noci.

20.29 – Reakcia Jána Noska (nezávislý s podporou Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS a SMS) na zverejnené výsledky exit pollu BBonline.sk:

20.21 – Splní nový primátor očakávania Banskobystričanov? Včera sme sa na ne pýtali v uliciach.

20.16 – Pripomeňme, že exit poll sa realizoval na vzorke 1645 respondentov, čo pri porovnaní k uplynulým voľbám znamená až takmer 6% zo všetkých voličov. Rozloženie podľa pohlavia i veku pomerne reprezentuje obyvateľov Banskej Bystrice.

20.11 – Výsledok exit pollu Ján Nosko zatiaľ komentovať nebude. Sprostredkúva vyslaný reportér BBonline.sk Martin Potančok z jednej z banskobystrických reštaurácií, kde má Nosko svoj štáb.

20.05 – Novým primátorom Banskej Bystrice bude s najväčšou pravdepodobnosťou Ján Nosko. Vyplýva to z exkluzívneho exit pollu BBonline.sk.

20.00 – Viac o tom, ako prebiehal dnešný exit poll si môžete prečítať v tomto článku…

19.56 – Portál BBonline.sk realizoval pred dvomi týždňami aj prieskum verejnej mienky priamo v uliciach mesta. Veľká časť voličov však ešte vtedy nebola rozhodnutá a výrazne sa medzičasom vyostrila aj samotná volebná kampaň pätnástky primátorských kandidátov.

DSC_045419.53 – Výsledky exit pollu portálu BBonline.sk sú spracované. Uverejnené budú krátko po 20-tej hodine. Celkovo anketárom odpovedalo 1645 respondentov.

19.49 – Porušenie volebného moratória mohlo nastať ale aj dnes. Medializovaný bol v Banskej Bystrici prípad, keď jeden z kandidátov na poslancov agitoval za svoju voľbu prostredníctvom SMS správ. Mestská volebná komisia odporučila sťažovateľovi podať podnet na políciu.

19.45 – Zákonne vymedzené volebné moratórium, ktoré zakazuje kampaňovať 48-hodín pred voľbami, nebolo ani tieto voľby v Banskej Bystrici dodržané. Vo štvrtok večer sa v schránkach objavila novinová strana opisujúca predaje majetkov mesta počas tzv. čierneho utorka 4. decembra 2007. Obsahovala však niekoľko nepresností, napríklad, že za hlasoval aj Pavol Bielik, ktorý v skutočnosti nebol prítomný.

19.41 – Naopak najnižšia volebná účasť bola v roku 2010 v okrsku č. 6 v centre, ktorý zahŕňal ulice Cesta k nemocnici, ČSA a Petelenova. Voliť tam prišlo iba 19,73%. Tento výsledok však skresľuje fakt, že všetci bezdomovci majú trvalý pobyt nahlásený v sídle mestského úradu, ktorí sídli na ulici ČSA. Pre ilustráciu, druhá najnižšia účasť bola v okrsku č. 24 v Majeri, kde prišlo iba 26,09% voličov.

19.35 – Podľa našich doterajších informácií sa o najvyššiu volebnú účasť aj tentokrát môžu pobiť okrajové časti. Minimálne v jednej z nich účasť už teraz prekročila 50%.

19.33 – Najvyššia volebná účasť bola v roku 2010 v okrsku č.31 – Kremnička. Volilo 60,55% voličov.

19.28 – Podľa prvých reakcií bola najvyššia volebná účasť ráno. V minulých voľbách v roku 2010 dosiahol počet oprávnených voličov iba 38,95%, čo bolo hlboko pod celoslovenským priemerom 49,69%.

19.20 h – Volebné miestnosti sa zatvárajú o 20.00 h. Priebežné informácie o voličskej účasti sú rôzne. V niektorých okrskoch mali rady, najmä pre ľudí, ktorí videli zoznamy kandidátov za plentou prvýkrát, inde hrali karty či čítali časopisy členovia komisií takmer nerušene.

19.15 h – Vážení čitatelia, presne štrnástka dobrovoľníkov portálu BBonline.sk dokončila svoju prácu pred volebnými miestnosťami a výsledky exkluzívneho exit pollu prinesieme už po 20-tej hodine. Naši reportéri sa v týchto chvíľach presúvajú do volebných štábov najväčších favoritov, kde budú zisťovať ich bezprostredné pocity, sledovať atmosféru. Všetko v podobe textu i videí, ktoré v tomto prenose prinesieme. Prajeme príjemné čítanie a čakanie na výsledky, ktoré sa vám pokúsime spestriť viacerými zaujímavosťami ale najmä aktuálnymi informáciami, pretože s BBonline.sk viete, čo sa v meste deje!

Pri čítaní prenosu vás víta Filip Roháček a moji kolegovia priamo v banskobystrických podnikoch, kde budú na výsledky čakať primátorskí i poslaneckí kandidáti.