Radvanský jarmok 2013, nedela, Banska Bystrica, 13.9.2013Radvanský jarmok sa nepridá k teraz už vyše trom stovkám svetových nehmotných prvkov zapísaných v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. V tom už zo Slovenska figuruje fujara a jej hudba a terchovská ľudová muzika.

Mesto Banská Bystrica iniciovalo spolu s ministerstvom kultúry záujem o zápis Radvanského jarmoku, ktorý sa v septembri konal už po 357. raz, už od roku 2011. Práve vtedy bolo banskobystrické a predtým čisto radvanské podujatie zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Navrhovatelia poukazovali na nadregionálny význam jarmoku, ktorý po stáročia láka pod Urpín až desaťtisíce ľudí zo Slovenska i zahraničia, ale najmä jeho zameranie na ľudové tradície, ktoré sa dodnes nevytratilo. Pod nomináciu Radvanského jarmoku do zoznamu UNESCO sa podpísali aj mnohé tunajšie a celoslovensky pôsobiace kultúrne organizácie.

O Radvanskom jarmoku sa ani nehlasovalo

Aj keď ešte na jeseň predstavitelia mesta avizovali, že jarmok čaká na zápis do reprezentatívneho zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, napokon žiadosť uzavrela samotná Slovenská republika. Urobiť tak muselo zrejme Ministerstvo kultúry, ktoré bolo predkladateľom žiadosti, a na ktoré sme sa už obrátili s otázkami k tejto veci. Za stiahnutím žiadosti pred samotným finálnym posudzovaním môže byť napríklad aj snaha o jej prepracovanie, nakoľko stiahnuté materiály dopĺňala napríklad videoprezentácia jarmoku z roku 2007.

Radvansky jarmok 2014Radvanský jarmok tak bol v záverečnej fáze vyradený z procesu posudzovania. Nešlo ale o o ojedinelý prípad, z takmer päťdesiatky pôvodných žiadostí určených na tohtoročné posudzovanie napokon predkladajúce štáty stiahli celkom sedem návrhov.

Zo zvyšných napokon od pondelka do piatka v Paríži Výbor pre ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO rozhodol o zápise celkom 34 prvkov, medzi ktorými nechýbali ani rôzne podujatia, ale napríklad aj hudba, tance, umenie či jedinečné spôsoby výroby.