Základná škola Golianova vychovala plejádu úspešných športovcov. V týchto dňoch oslavuje 50. výročie založenia. 

Michal Handzuš, Vlastimil Plavucha, Dárius Rusnák, Richard Zedník, Vladimír Országh. To je iba časť mien, ktoré vyšli z lavíc Základnej školy Golianova. Tá sa dostala do povedomia unikátnym projektom športových tried. Práve tu vznikla prvá hokejová trieda na Slovensku, čoho výsledkom bol aj titul majstrov ČSSR v žiackych kategóriách.

Michal Handzus a Stanley Cup, Banská Bystrica, 8.8.2013Škola mala tú česť, že držiteľ Stanleyho pohára tam priniesol ukázať túto trofej. „Základná škola mi dala veľa. Formovala ma v citlivom veku a mal som veľa vynikajúcich učiteľov. Aj preto som hneď vedel, že Stanleyho pohár prinesiem aj do školy. Hlavne to beriem ako poďakovanie za to, čo pre mňa ľudia v tejto škole spravili a ako mi pomohli dostať sa tam, kam som tajne túžil. Okrem toho som pohár chcel ukázať aj žiakom tejto školy, nech vidia, že keď niekto po niekom veľmi túži, oplatí sa bojovať a snažiť sa ten svoj sen aj dosiahnuť. Netreba sa vzdávať pri prvých neúspechoch, ale treba ešte viacej pracovať, aby sa ten ich sen nakoniec naplnil, tak ako mne,“ cituje Michala Handzuša školská ročenka.

Za päťdesiat rokov fungovania sa prestriedalo na ZŠ Golianova šesť riaditeľov. „No a aká je „Golianka“ dnes? Moderná, otvorená svetu, ale nezabúdajúca na svoje historické korene. Škola s 32 triedami, siedmimi oddeleniami školského klubu, 678 žiakmi, 74 zamestnancami z toho 55 pedagógmi, piatimi športovými triedami ľadového hokeja, piatimi športovými triedami klasického lyžovania doplnenými žiakmi zameranými na športy ako skoky na lyžiach, krasokorčuľovanie, gymnastika, karate, basketbal, judo, plávanie, tenis, bedminton a ďalšie. So zanieteným pedagogickým i nepedagogickým kolektívom, výbornou školskou jedálňou, tromi počítačovými učebňami, jazykovou učebňou s interaktívnymi projektormi pripojenými na internet,“ hodnotí súčasný riaditeľ Peter Zlevský.

Súčasťou osláv je aj prezentácia nového loga školy či vstup zadarmo pre študentov školy na hokejový zápas Tipsport Extraligy s tímom reprezentačnej dvadsiatky.