Končiaci sa rok priniesol Banskej Bystrici množstvo pozitívnych i menej pozitívnych udalostí, na ktoré sa v posledných dňoch roka 2014 i tentokrát súhrnne pozrieme. Rok sme rozdelili na tri časti, ktoré priblížime počas troch dní.

Január: Peniaze na zimný štadión, Kotleba v úrade

Novorocny ohnostroj Banska Bystrica, 1.1.2014Nový rok vítalo zaplnené Námestie SNP pri novoročnom ohňostroji. V tom istom čase, prvého januára o 17.33 h sa v Rooseveltovej nemocnici narodila aj prvá Banskobystričanka roka – malá Olívia. Na prvého novoročného občana mesta sa tak čakalo výrazne kratšie ako v roku 2013, keď sa prvý Bystričan vypýtal na svet až 4. januára. Úbytok obyvateľov ale pokračuje.

Úvod roka 2014 sa niesol v znamení pokračujúceho prekvapenia z výsledku volieb do VÚC a prvých stretov nového krajského zastupiteľstva so županom Marianom Kotlebom. Blížiace sa prezidentské voľby priniesli Banskej Bystrici od vlády milión eur na rekonštrukciu zimného štadióna. UMB premenovala Fakultu humanitných vied na Filozofickú fakultu a mestská kultúrna organizácia PKO ukončila činnosť. Samospráva navyše avizovala pre nový rok mimoriadne šetriaci rozpočet, ktorý sa ale počas roka podarilo doplniť a výrazne spestriť.

Najčítanejšie na BBonline.sk v januári 2014

1. 10 354 zobrazení – Fico dal peniaze na banskobystrický zimný štadión
2.   6 800 zobrazení – Díler viezol do Bystrice vrecia marihuany, skončili v rukách polície
3.   5 365 zobrazení – Vo vedení úradu BBSK už nastala zmena
4.   5 111 zobrazení – FOTO: Trojkráľový beh prekonal všetky očakávania
5.   4 667 zobrazení – FOTO: Hokejisti GAS vyprášili Taják

Február: Olympijská zlatá, naša Nasťa

Uvítanie Anastasia Kuzmina, Pavol Hurajt, Banská Bystrica, 26.2.2014Športové úspechy dokážu spájať. Tak ako v roku 2013 víťazstvo Stanley Cupu Michala Handzuša, tak aj obhajoba olympijského víťazstva Banskobystričanky ruského pôvodu Anastasie Kuzminovej dokázalo zaplniť Námestie SNP.

Amfiteáter našiel svojho nájomcu, začali sa verejné stretnutia za účelom rozdelenia peňazí z participatívneho rozpočtu mesta. V Bystrici horeli kvôli vyčíňaniu neznámeho páchateľa autá a vznietil sa i autobus pod Donovalmi, No pre mnohých bolo podstatnejšie, že hokejisti nadelili Zvolenu sedmičku. Banskobystrická športová rodina sa rozlúčila s niekdajším hráčom i funkcionárom tunajšieho futbalu či ďalších športov Rudolfom Mažgutom.

Najčítanejšie na BBonline.sk vo februári 2014

1. 6 136 zobrazení – Program Bystričanov na ZOH v Soči
2. 3 858 zobrazení – FOTO: Z Panského dielu výhľad bohov sa núka…
3. 3 766 zobrazení – FOTO: Na námestí sme oslavovali našu biatlonovú kráľovnú
4. 3 637 zobrazení – V noci zo soboty na nedeľu v Bystrici horeli autá
5. 2 526 zobrazení – Pod Donovalmi vyhorel autobus

Marec: Podľa Bystričanov by bol prezidentom Procházka, Fico až tretí

ProcházkaV marci žilo Slovensko prezidentskými voľbami. V Banskej Bystrici dopadli prekvapujúco, keďže pri pomerne vyrovnaných výsledkoch prvej trojice získal v meste najviac hlasov Radoslav Procházka. V celoslovenskom hlasovaní skončil ale až tretí. V prvom kole bol Andrej Kiska druhý a Robert Fico až tretí. Súčasný premiér výrazne zaostal aj v druhom kole, v ktorom novozvolený prezident Andrej Kiska vyhral až v 78 z 80-tich okrskov v meste Banská Bystrica. Všetky príspevky v súvislosti s voľbami prezidenta nájdete tu… Rušno bolo aj na lokálnej politickej scéne, kde župné zastupiteľstvo okresalo kompetencie nového župana Kotlebu najmä v súvislosti s možnosťami úpravy rozpočtu. Garáže obchodného centra Europa zadymilo horiace auto, zaujal Týždeň urbanizmu, skokanská súťaž tunajších vysokoškolákov, trinásť laureátov prevzalo Cenu mesta a primátora, mestskej samospráve sa podarilo dotiahnuť refinancovanie projektu elektronizácie. Obyvateľov Fončordy nemilo prekvapila zahusťujúca sa výstavba v okolí Moskovskej ulice.

Najčítanejšie na BBonline.sk v marci 2014

1. 13 342 zobrazení – Ako volili prezidenta Bystričania a obce nášho okresu
2.   7 890 zobrazení – Auto na Zvolenskej skončilo na streche, tri deti v ňom…
3.   7 437 zobrazení – Krajskí poslanci sa snažia obmedziť Kotlebove kompetencie
4.   6 652 zobrazení – V podzemných garážach Europy začalo horieť auto
5.   5 935 zobrazení – Ako si za socializmu predstavovali budúcnosť Banskej Bystrice…

Apríl: More bavilo zrejme naposledy

more-3-350x262Na prvého apríla portál BBonline.sk azda naposledy pripomenul jednu zo skôr úsmevných tém dnes už bývalého vedenia mesta. Vízia realizácie projektu „bystrického mora“ sa ale reálnejších kontúr nedočkala.

Bystrickí hokejisti ukončili vynikajúcu sezónu, futbalovej Dukle sa podarilo prelomiť dovtedy večné ružomberské prekliatie. Krajskí poslanci okrem kompetencií novému predsedovi župy škrtli aj peniaze na vydávanie novín, z ktorých podľa Transparency international Slovensko urobil propagandistický plátok. Obyvateľov THK a Šalgotarjánskej ulice rozdelila plánovaná výstavba garáží. Z banskobystrickej Obchodnej akadémie je ďalšia slovenská Miss. Letné terasy na Námestí SNP čiastočne zmenili vzhľad a do hry o rekonštrukciu autobusovej stanice sa mal dostať ďalší potenciálny investor. Trvale stojí výstavba parkovacieho domu pri mestskom úrade a ako prví sme predstavili zámer vybudovania nového obchodného centra na Huštáku. Zámer na výstavbu je aj na Dolnej ulici. Potešili príjemné podujatia, keď v kaviarňach obsluhovali športovci, či banskobystrická Coffee fiesta.

Najčítanejšie na BBonline.sk v apríli 2014

1. 44 885 zobrazení – V bystrickom mori sa okúpeme už o rok / Potenciálny investor mal…
2.   9 223 zobrazení – VIDEO: Už aj Bystrica je Happy
3.   6 980 zobrazení – V areáli Slovenky chcú začať stavať do konca roka
4.   6 144 zobrazení – Na Huštáku môže vyrásť nové obchodné centrum
5.    5 373 zobrazení – Spôsobil nehodu na R1-tke, ušiel, no chytili ho v centre mesta