vizualizacia0 garaze salgotarjanska thkMestskí poslanci nateraz neschválili vyhlásenie verejnej obchodnej súťaže na odpredaj pozemkov pod plánovanú výstavbu garáží na Šalgotarjánskej ulici. S ich výstavbou nesúhlasili najmä obyvatelia protiľahlej ulice Trieda Hradca Králové.

Petíciu proti plánovanej výstavbe podpísalo 335 obyvateľov THK a priľahlých ulíc. Petíciu za výstavbu 296 ľudí. „Väčšina ľudí, ktorí podpísali petíciu proti, nevyužíva autá. O päť rokov bude tá situácia ešte horšia,“ povedal Igor Kašper (nezávislý) s tým, že niektorí najskôr podpísali petíciu proti, keď išlo o projekt trojpodlažnej budovy, ale neskôr podpísali aj petíciu za.

Pôvodne sa v lokalite hovorilo o zámere na trojpodlažnú budovu, kedy dve podlažia mali slúžiť garážam a na treťom podlaží mali byť administratívne priestory. Postupne sa projekt, na základe protestov, pretransformoval len do výstavby 52 jednopodlažných garáží bez zásahu do ihličnatých stromov.„Nie je možné aby jedna skupina ľudí obrala tú druhú o možnosť riešenia ich problému,“ povedal jeden z vystupujúcich občanov Ladislav Ploth.

Zástancovia projekt obhajovali najmä potrebou riešenia statickej dopravy v lokalite a pre obyvateľov THK aj vizuálnym a zvukovým odčlenením už súčasných parkovísk od ich výhľadu. Obyvateľom Trieda Hradca Králové sa ale nepáči práve to, že by sa museli pozerať do múru budúcich garáží. Zhruba dvadsiatka protestujúcich priamo na utorňajšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, hovorila aj o zvýšení emisií a dopravy v tesnej blízkosti materskej školy. Popri prevažne starších obyvateľoch, sa ale medzi protestujúcimi objavili aj mladé mamičky, ktorým sa nepáčilo, že by deti prišli o časť svahu, na ktorom sa napríklad v zime sánkujú.

vizualizacia3 garaze salgotarjanska thk
Vľavo výškový panelový dom na Šalgotarjánskej ulici, uprostred plánované garáže, svah nad ulicou THK a vpravo dom na THK.

Poslanci mali nateraz, na základe požiadavky potenciálneho investora, vyhlásiť len verejnú obchodnú súťaž na odpredaj pozemkov. V prípade, že by potenciálny investor získal pozemky, stavba by sa až následne uchádzala o stavebné povolenie. Časť poslancov žiadala bod stiahnuť z dôvodu potreby ďalších diskusií s obyvateľmi. Z rovnakého dôvodu už takýto návrh stiahli vo februári. Verejná diskusia síce medzičasom prebehla, no len vyhrotila situáciu dvoch pomerne vyrovnaných skupín obyvateľov za a proti výstavbe. Napokon sa o vyhlásení súťaže hlasovalo a väčšina poslancov bola proti. „Stáli tu dva silné tábory. Urobili sme rozhodnutie bez relevantných údajov,“ uviedol Jakub Gajdošík (Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS). Poslanec Ján Šabo, z rovnakej koalície, doplnil: „Mňa neprekvapí, keď sa táto téma vráti o niekoľko mesiacov, pretože sa nájde iná forma.“

vizualizacia1 garaze salgotarjanska thk„Dnes vyhovujeme viac tým starším, ako tým mladším, ktorí sú teraz v práci a nemôžu sem prísť. Pár ľudí tu zamávalo plagátmi a niektorí sa tu s prepáčením pos. Toto mesto stagnuje. Mladí sa na to pozerajú inak,“ reagoval Milan Smädo (nezávislý), ktorý sa hlasovania za vyhlásenie obchodnej súťaže na odpredaj pozemkov na Šalgotarjánskej zdržal.

Už popoludní, keď protestujúci z Fončordy neboli v zasadacej miestnosti, sa poslanci zhodli na potrebe hľadania riešení statickej dopravy v tejto i ďalších častiach mesta. K potenciálnej výstavbe garáží by sa mohli obyvatelia vyjadriť už v závere mája. Na základe návrhu Vladimíra Pirošíka (BBA), by sa totiž v deň konania volieb do Európskeho parlamentu, 24. mája, malo zároveň v jednotlivých budovách konať akési miestne malé referendum formou ankety o niektorých témach, ktoré sa ešte v najbližších dňoch upresnia. Primátor Peter Gogola navrhol, aby anketa pri okrskových miestnostiach Šalgotarjánskej ulice a ulice THK obsahovala aj otázku ohľadom súhlasu alebo nesúhlasu s výstavbou predmetných garáží.