Quantcast

Banská Bystrica privítala svoju dvojnásobnú olympijskú víťazku a trojnásobnú medailistku spod piatich kruhov vo veľkom štýle. Mesto, VŠC Dukla a biatlonový zväz v stredu popoludní v podobe svojej najúspešnejšej športovkyne dokázali, že šport spája ľudí.

Uvítanie Anastasia Kuzmina, Pavol Hurajt, Banská Bystrica, 26.2.2014Nárast popularity Anastasie Kuzminovej, rodáčky z ruského Ťumenu, najviac dokumentuje porovnanie so slávnostným privítaním pred štyrmi rokmi po olympiáde vo Vancouveri. Vtedy prišlo na Námestie SNP cez tisíc fanúšikov. Teraz to už bolo, podobne ako vlani pri oslavách Stanley Cupu Michala Handzuša, odhadom až šesť tisíc Banskobystričanov.

Kuzminovú, ktorá na olympiáde v Soči obhájila víťazstvo v biatlonovom šprinte na 7,5 kilometra, priviezlo auto od budovy pošty priamo pod pódium. Predtým sa na ňom predstavili už aj ďalší olympionici. Kariéru končiaci Pavol Hurajt či úspešný lyžiar Adam Žampa. Nasťa po príchode na pódium so slzami v očiach ďakovala Slovensku a Banskej Bystrici, ktorá sa stala jej druhým domovom. Od banskobystrického primátora dostala darček v podobe detvianskeho kroja, prezident Slovenského zväzu biatlonu Ján Hyža jej udelil titul kráľovnej biatlonu, čo podčiarkol korunováciou priamo na Námestí SNP.

Počas svojho príhovoru sa Kuzminová vtipne zastala aj hokejistov. Zobrala na seba dokonca ich neúspech: “Chlapci mi fandili celé tri kolá, dali do toho toľko síl, že už potom nevládali, ale nehnevajte sa na nich,” povedala reprezentantka, ktorá niesla slovenskú zástavu na záverečnom ceremoniáli XXII. zimných olympijských hier v Soči. Od hokejovej reprezentácie dostala dres s jednotkou na chrbte.