Počas minulého týždňa prebiehal v Bystrici Týždeň urbanizmu, ktorého hlavné témy boli amfiteáter a Slovenka, význam ich kultúrneho priestoru a ich okolia. Venovali sa mu pätnásti študenti a študentky architektúry z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

IMG_9336Celý predchádzajúci týždeň sa architekti zaoberali možnosťami priestoru, v ktorom sa nachádza amfiteáter a jeho blízkym okolím, ktorému dominuje najmä priestor niekdajšieho závodu Slovenka. Priniesli tak zaujímavé námety a návrhy na využitie týchto priestorov, ktoré je momentálne možné verejnosti vzhliadnuť v priestoroch Stredoslovenskej galérie na Dolnej ulici, do siedmeho marca.

Vznikli mnohé práce, ktoré priniesli nové možnosti celoročného využitia amfiteátra, nie iba sezónneho, a to napríklad navrhnutím prístavby sály za amfiteátrom, ktorá by sa dala využiť ako sála divadelná či prednášková. Na workshopoch sa zúčastnil aj architekt Tomáš Hanáček, ktorý predstavil iniciatívu Trenčín si Ty!, v ktorej poukazoval na systematickú spoluprácu verejnosti, akademickej pôdy, lokálnych odborníkov – urbanistov a vedenia mesta.

Či budú študentské vizualizácie podkladom pre reálny vzhľad tohto priestoru, ukáže až čas. Avizovaný zámer s areálom Slovenky má levická spoločnosť Dituria, amfiteáter dostala nedávno do prenájmu od mesta tunajšia spoločnosť KOLOTOČE s.r.o.