Krajské periodikum získalo nového šéfredaktora a po náznakoch jednostranných vyjadrení v prvom vydaní, sa v druhom objavujú príspevky o „Oslobodení Úradu BBSK od Európskej únie“ v súvislosti s odstránením zástavy EÚ z jeho budovy, úspechu prvého Slovenského štátu či komentár o obstarávaní soli bývalým vedením kraja.

Marian Kotleba, tlacova konferencia BBSK, 23.1.2014„100 dní boja proti politickej mafii“, tak hodnotí v aktuálnych župných novinách predseda BBSK Marian Kotleba úvodnú časť výkonu svojho mandátu. V rozhovore nešetrí kritikou na bývalé vedenie i úradníkov kraja. Na titulnej strane označujú noviny Náš kraj zvesenie „okupačnej vlajky EÚ“ zo strany predsedu BBSK za príklad slobodného názoru, ktorý je hodný nasledovania.

Krajské periodikum nedáva v príspevkoch priestor pre protistranu. Napríklad v článku o opätovnom zvolení Michala Kňažeka do funkcie hlavného kontrolóra kraja sa hovorí o tom, že predseda BBSK od tohto kandidáta na funkciu nedostal relevantnú odpoveď na otázku ohľadom možnej spolupráce s ŠtB. V skutočnosti na uvedenom zasadnutí Kňažek reagoval slovami: „Nie som si vedomý žiadnej vedomej spolupráce.“ Náš kraj článok dopĺňa printscreenom zo stránky Ústavu pamäti národa.

Podľa Transparency International Slovensko ide o prípad, ktorý nemá obdobu: „K tomu, ako si Marián Kotleba spravil zo župného mesačníka stranícky propagandistický plátok sa nikto z minulých županov ani len nepriblížil. K tradične početným fotkám župana a priestoru pre rozhovor s ním, pribudli osobné útoky na oponentov bez ich reakcií, ako aj oslava vojnovej Slovenskej republiky. Vyzývame vedenie BBSK, aby takýto mesačník prestalo financovať z peňazí občanov celého kraja,“ znie stanovisko organizácie.

Mestské zastupiteľstvo sa dištancovalo

Vydanie ďalšieho čísla krajského mesačníka bolo aj témou na utorňajšom zasadnutí banskobystrického mestského zastupiteľstva. „Občasník Náš kraj sa zoštíhlil na propagáciu strany, ktorého vedenie v súčasnosti sedí vo vedení kraja,“ povedal poslanec strany Smer-SD v mestskom i župnom zastupiteľstve Ján Šabo. Na základe návrhu nezávislej poslankyne Ľudmily Priehodovej (klub Banskobystrická alternatíva), prijali prítomní poslanci jednohlasne nasledovné uznesenie s textom: „Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici sa dištancuje od vyhlásení predsedu BBSK v mesačníku Náš kraj o oslobodení od Európskej únie a osláv 75. výročia slovenskej štátnosti.“

Krajskí poslanci chcú zastaviť vydávanie novín

Marian Kotleba, predseda BBSK, VUC BBPoslanecká väčšina vo VÚC chcela vydávanie periodika zrušiť v rámci balíka rozpočtových zmien, ktoré predložil väčšinový klub Smer-SD, KDH. Ten obsahoval aj viaceré obmedzenia kompetencií predsedu BBSK v oblasti rozpočtových zmien. Poslancami zmenený návrh rozpočtu Marian Kotleba nepodpísal. Prelomenie veta predsedu kraja je na programe na zasadnutí Zastupiteľstva BBSK už v piatok 11. apríla. Úrad BBSK ale ešte vo februári podpísal zmluvu s novým dodávateľom na päť vydaní, a tak sa Náš kraj v 240-tisíc poštových schránkach kraja objaví ešte minimálne ďalšie tri razy. Jedno vydanie stojí župu spolu s cenou tlače i distribúcie zhruba 7-tisíc eur.