Téma „Banskobystrického mora“, ako znie pracovný názov projektu pre ktorý chcelo mesto už druhý rok vypracovať štúdiu, stále vyvoláva kontroverzné reakcie. Dokázal to aj prvoaprílový, čiastočne fiktívny, článok portálu BBonline.sk. Ten si si len za prvých sedem hodín otvorilo viac než jedenásť tisíc čitateľov. Či ešte niekedy jedinečný akvapark v Banskej Bystrici vznikne, je ale v skutočnosti otázne.

Mesto Banská Bystrica vyčlenilo na realizáciu štúdie uskutočniteľnosti rekonštrukcie plážového kúpaliska v rozpočte v roku 2013  sumu 30-tisíc eur a v roku 2014 počítal úrad s finančnými prostriedkami vo výške 20-tisíc eur. Malo ísť o jednu z podmienok potenciálnych investorov, poslancom sa to ani raz nepozdávalo a rozhodli o presune prostriedkov na iné účely.

kupalisko, more stiavnicky banska bystricaPlán banskobystrického magistrátu investovať do štúdie uskutočniteľnosti rekonštrukcie  kúpaliska vyvolal na začiatku minulého roka rozporuplné reakcie nielen v Banskej Bystrici, ale aj v rámci Slovenska. Keď ho poslanci odmietli, úrad z inej kapitoly vyčlenil prostriedky na prvotný ideový návrh, ktorý vlani v júni vypracovala architektonická kancelária FISCHER & PARTNERS. Už realistickejší projekt vtedy mesto prezentovalo pozvaným miestnym podnikateľom, ktorých sa snažilo presvedčiť o potrebe takéhoto produktu cestovného ruchu v našom regióne. Hovorilo sa aj o reálnom záujme viacerých potenciálnych investorov zo zahraničia.

Vedenie mesta, napriek opätovnému nesúhlasu poslancov, pokladá projekt akvaparku na plážovom kúpalisku za kľúčový z hľadiska rozvoja cestovného ruchu a voľnočasových aktivít v meste. „Z tohto dôvodu pripravuje mesto štúdiu aspoň  svojimi,  ľudskými zdrojmi. Záujem investorov stále pretrváva, no kvôli už spomínaným kráteniam prostriedkov poslancami MsZ stratil záujem konkrétny zahraničný investor, ktorý podľa dohody čakal na štúdiu uskutočniteľnosti,“ povedal pre BBonline.sk prednosta MsÚ Banská Bystrica Miroslav Rybár.

Vlaňajšia štúdia spoločnosti FISCHER & PARTNERS pre Mesto Banská Bystrica.

Pôvodný prvoaprílový, nie úplne seriózny…, príspevok:

1. apríl: V Bystrickom mori sa okúpeme už o rok

Napriek faktu, že mestskí poslanci vlani i tento rok odmietli v rozpočte vyčleniť prostriedky na štúdiu rekonštrukcie plážového kúpaliska, investor z Nemecka sa rozhodol urobiť z Banskej Bystrice skutočné centrum cestovného ruchu.

Nemecká investičná skupina stojaca za najväčšími vodnými zábavnými centrami v Európe má podľa informácií portálu BBonline.sk v areáli plážového kúpaliska na Štiavničkách preinvestovať predbežne 75 miliónov eur. Oživuje tak projekt banskobystrického mora, ktorý sa vedenie mesta snaží zreálniť od minulého roka. Ich podmienkou je ale bezodplatný vklad pozemkov pod plážovým kúpaliskom do spoločnej firmy s mestom. Samospráva bude musieť vysporiadať aj pozemky trávnatej plochy na západnej strane areálu a pokiaľ by sa to podarilo, investor počíta aj s využitím bývalého areálu ZAaRES-u.

Okrem objektu zahŕňajúceho bazén so slanou vodou, pieskovou plážou a umelými vlnami, by mal komplex POSEIDON Slovak Sea zahŕňať aj zábavný akvapark či najväčšie stredoeurópske akvárium. Na pozemkoch niekdajších skleníkov záhradníckych služieb by to zas mali byť až dva samostatné hotelové komplexy, z ktorých minimálne jeden by mal patriť do veľkej medzinárodnej hotelovej siete. Jednotlivé časti by sa mali budovať postupne a rovnako tak odovzdávať do prevádzky. Investor počíta, že všetky objekty by mali byť hotové do troch rokov, samotná časť „mora“ už do konca roka 2015.

Plán banskobystrického magistrátu investovať do štúdie uskutočniteľnosti rekonštrukcie plážového kúpaliska 30-tisíc eur vyvolal na začiatku minulého roka rozporuplné reakcie nielen v Banskej Bystrici ale aj v rámci Slovenska. Keď to poslanci odmietli, úrad z inej kapitoly vyčlenil prostriedky na prvotný ideový návrh, ktorý minulý rok v júni vypracovala architektonická kancelária FISCHER & PARTNERS. Už realistickejší projekt vtedy mesto prezentovalo pozvaným miestnym podnikateľom, ktorých sa snažilo presvedčiť o potrebe takéhoto produktu cestovného ruchu v našom regióne. Hovorilo sa aj o reálnom záujme viacerých potenciálnych investorov zo zahraničia. Tento rok mestský úrad rozpočtoval na komplexnú štúdiu rekonštrukcie kúpaliska 20-tisíc eur. V rámci zmien návrhu rozpočtu ale zastupiteľstvo tento návrh vyškrtlo.

Banskobystrický fisher aktuálne informácie, s ohľadom na prebiehajúce rokovania, odmietol komentovať. Nemecký investor je odhodlaný motivovať mestských radných doživotnými permanentkami či vybudovaním toboganu priamo z Belvederu, kde jeden z čelných predstaviteľov mestskej samosprávy býva. Pre samotných Banskobystričanov by mala byť po spustení prevádzky zľava z ceny vstupného vo výške 3,14%. Už teraz ale investor počíta so spustením pravidelných leteckých liniek z viacerých nemeckých a švajčiarskych miest na Sliač, za účelom príchodu turistov do nového areálu, ktorí by mali tvoriť hlavnú klientelu.