Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja v piatok schválili rozpočet VÚC pre tento kalendárny rok. Návrh úradu ale výrazne pozmenili a predseda kraja Marian Kotleba avizoval, že takto prijatý rozpočet nepodpíše.

Marian Kotleba, predseda BBSK
Reálny boj o moc v kraji rozpútala poslanecká väčšina s novým županom pri schvaľovaní rozpočtu.

Aj keď portál BBonline.sk oslovoval viacerých krajských poslancov už počas dvoch týždňov pred rokovaním, všetci boli na slovo skúpi. K prioritám predloženému návrhu rozpočtu sa pritom nechcelo vyjadriť ani vedenie kraja, ktoré nás odkazovalo len na zverejnený materiál. Zmeny oproti predloženému návrhu sa ale napriek tomu dali očakávať.

Veľkú zmenu návrhu predstavil väčšinový klub Smer-SD, KDH. Návrh poslanca Jaroslava Demiana priniesol rozpočtovú zmenu za viac než milión eur. Takúto sumu škrtol návrh z výdavkov na fungovanie úradu BBSK: „Vzhľadom na prebiehajúcu redukciu pracovných pozícií na úrade, to považujem za dostatočný objem prostriedkov na riadne zabezpečenie úloh úradu BBSK,“ uviedol primátor Brezna a tiež poslanec NRSR Demian. Narážal pritom na prebiehajúce organizačné zmeny na Úrade BBSK, ktoré rušia viaceré odbory a oddelenia, čím dôjde k uvoľneniu pätnástky pracovných pozícií.

Návrh klubu Smer-SD, KDH prostriedky ušetrené na administratíve presunul napríklad na navýšenie financií určených na dotácie, na ktoré pridali poslanci 250-tisíc eur, a potom najmä investície. O viac než 207-tisíc eur viac vyčlenili na spolufinancovanie europrojektov na stredných školách. Zhruba 222-tisíc eur určili na projekty v domovoch sociálnych služieb a rozhodli tiež o plnom financovaní Rodinnej cyklocestičky medzi Zvolenom a Sliačom. Namiesto plánovaných 250-tisíc tak kraj vynaloží na túto investíciu 633-tisíc eur. Celkovú plánovanú výšku rozpočtu, na úrovni vyše 148 miliónov eur, zmeny neovplyvnili.

Takto veľkú zmenu kritizovali viacerí poslanci mimo väčšinového klubu, ktorí nemali dostatok času zoznámiť sa s navrhovanými zmenami. „Musím povedať pánu poslancovi Demianovi, že keď mi dal tento návrh na uznesenie, tak ma rozbolela hlava. Takýto veľký návrh na uznesenie sa nedá podporiť,“ povedal na margo návrhu poslanec Péter Csúsz zo Strany maďarskej komunity. Priestor na podrobnejšie preštudovanie materiálu, ale chceli aj viacerí nezávislí poslanci.

Marian Kotleba, predseda BBSKVäčšina prítomných hromadnú zmenu schválila. Za hlasovalo 29 poslancov, pričom na prelomenie avizovaného nepodpísania uznesenia predsedom kraja, je potrebných tridsať poslaneckých hlasov. Len klubu Smer-SD, KDH, v piatok chýbali dvaja poslanci.

Schválený návrh  okrem peňažných zmien obsahoval aj kompetenčné zmeny. Poslanci zaviazali využitie rozpočtových rezerv na predchádzajúce odsúhlasenie zastupiteľstva, ale najmä zbavili predsedu kraja možnosti vykonávať rozpočtové zmeny samostatne.

Županovi chcú obmedziť kompetencie i propagáciu

Zastupiteľstvo BBSK rozhodlo o zrušení uznesenia z roku 2012, ktoré dávalo predsedovi BBSK široké kompetencie v rámci možnosti úprav rozpočtu.

„Týmto uznesením mal predseda BBSK takmer neobmedzené kompetencie v nakladaní v rámci podprogramov a nemal vrchnú hranicu obmedzení. Dnes to chceme zrušiť a nenecháme žiadnu toleranciu. Mali by sme kompetenciu upraviť do istej výšky, lebo takto sa s rozpočtom pracovať nedá,“ povedala na margo návrhu nezávislá poslankyňa Lenka Balkovičová.

martin belusky a marian kotleba„Niekedy treba robiť presuny, ktoré je potrebné urobiť rýchlo, takže som za to, aby sme schválili mantinely. Nesúhlasím, aby predseda nemal žiadne kompetencie,“ doplnil župný poslanec a starosta obce Slaská Daniel Gelien.

Keďže tento bod bol napokon súčasťou celého schvaľovania zmeny návrhu rozpočtu z dielne väčšinového klubu Smer-SD, KDH, nekompromisné zrušenie právomocí župana bolo schválené hlasmi 29 prítomných poslancov.

Na základe rozhodnutia poslaneckej väčšiny tiež kraj nevyčlení žiadne prostriedky na tlač mesačníka BBSK – Náš kraj, predtým Župný hlásnik. Ten naposledy vyšiel ešte v novembri pod bývalým vedením samosprávneho kraja a úrad potom hľadal v súťaži nového dodávateľa tlače a distribúcie novín s nákladom až 240-tisíc kusov.

„Kým bol predseda kraja zo správnej strany, kompetencie mohli byť a mohol vychádzať aj krajský mesačník. Teraz keď prišla zmena, asi to niekto nevie predýchať,“ reagoval na rozhodnutie poslaneckej väčšiny predseda BBSK Marian Kotleba, ktorý v minuloročných voľbách získal dosiaľ najviac voličských hlasov spomedzi všetkých doterajších predsedov BBSK.