Fakulta humanitných vied Univerzity Mateja Bela sa od nového roka zmenila na Filozofickú fakultu.

filozoficka fakulta umbKeďže postupom rokov sa menilo zameranie fakulty Humanitných vied a znížil sa tiež pomer učiteľských odborov, mala univerzita záujem o premenovanie svojej fakulty so sídlom na Tajovského ulici už niekoľko rokov. Jej súčasťou sa už v minulosti stala aj Filologická fakulta zameraná na prekladateľstvo a tlmočníctvo. Filozofická fakulta UMB má v súčasnosti zhruba tritisíc študentov a je najväčšou v rámci banskobystrickej univerzity.

Univerzita Mateja Bela sa v poslednom období skloňuje ako jeden z adeptov na stratu štatútu univerzity, o čom rozhodne už tohtoročná komplexná akreditácia. Ako pre televíziu TA3 uviedla rektorka univerzity Beata Kosová, škola sa aj týmto krokom snaží vylepšiť svoj celkový profil.

Univerzita dlhodobo bojuje s poklesom záujmu študentov. Tých má v súčasnosti v dennej aj externej forme spolu okolo 12-tisíc. V aktuálnom školskom roku sa o štúdium na UMB zaujímalo 5453 študentov, z ktorých bolo prijatých 3818, no napokon sa zapísalo len 2 329 študentov.

Okrem filozofickej fakulty má UMB ešte ekonomickú fakultu, fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov, fakultu prírodných vied, pedagogickú a právnickú fakultu.