Súčasný majiteľ bývalého areálu textilnej fabriky na Striebornom námestí v Banskej Bystrici avizuje, že s výstavbou multifunkčného komplexu by sa mohlo začať tento rok. Oficiálne stavebné konanie ale ešte nezačalo.

slovenka resort nerealizovane
Nerealizovaný projekt Slovenka Resort.

Po zrušení textilnej fabriky bolo zámerom pôvodného vlastníka, známeho tunajšieho podnikateľa Karola Konárika, prebudovať komplex na obchodno-kongresové centrum s hotelom a tiež apartmánovými či kancelárskymi priestormi.

Svoj zámer predstavila spoločnosť KK Company v roku 2010 a už začiatkom nasledujúceho roku sa malo začať s výstavbou. Projekt Slovenka Resort sa ale realizácie nedočkal. Naopak, v polovici roku 2011 došlo k predaju objektu a majiteľom areálu bývalého závodu sa stal levický podnikateľ s tureckými koreňmi Husniriza Kukuli a jeho spoločnosť Dituria. Tá vlastní rovnomenný hotel v Nitre a pod identickým názvom aktuálne buduje na základoch bývalého tradičného obchodného domu moderný obchodno-zábavný komplex v Leviciach.

Nový vlastník postupne v areáli vykonal búracie práce a z pôvodných budov Slovenky zostal len skelet novšej prednej časti bývalej textilky. Podľa internetového vydania denníka Hospodárske noviny by chcel investor začať s výstavbou Dituria City Parku do konca tohto roku. „Začali búracie práce. Do konca roka by sme chceli začať stavať,“ uviedol pre hnonline.sk obchodný riaditeľ spoločnosti Dituria Rami Kukuli s tým, že v komplexe počítajú aj s jedinečnou zábavnou atrakciou aká nemá na Slovensku obdobu.

Dituria City Park, Banská Bystrica

Levická spoločnosť Dituria priblížila svoje zámery s areálom bývalej Slovenky začiatkom minulého roka, keď svoje plány oznámila i mestu. Stavebné konanie pre stavbu ale zatiaľ nezačalo.

Dituria City Park, Banská BystricaPrezentovaný projekt z dielne banskobystrických architektov ponúka veľkorysé otvorené priestory, a to aj napriek tomu, že počíta s využitím existujúcich železobetónových skeletov pôvodnej fabriky. Jednou z hlavných línií je vytvorenie nábrežnej zóny okolo potoku Bystrica, ktorý preteká cez areál. Hlavnú funkciu polyfunkčného areálu majú mať obchod a služby. Súčasťou areálu by mala byť väčší outlet, viacúčelová hala, wellness, detský svet – zábavné centrum, krytá mestská tržnica a bytový komplex.

V rámci projektu je navrhovaných až 826 parkovacích miest v podzemných a tiež nadzemných garážach umiestnených v objekte. Predložený projekt počíta s automobilovým napojením nielen z ulice Jána Bottu, ale tiež ulice Cesta k amfiteátru. Hlavný prístup pre peších by mal byť priamo od Strieborného námestia.

Zaujímavosťou je, že levická spoločnosť Dituria v súčasnosti vlastní aj firmu Slovenka – Silver, ktorá zachováva tradíciu textilnej výroby tejto značky.