V sobotu podvečer sa už po druhýkrát v tomto roku stretli priaznivci myšlienky revitalizácie banskobystrického amfiteátra na koncerte za! amfiteáter.

BBO_2634Spolu s koncertom prebehla aj diskusia, ktorej sa zúčastnili: historička architektúry Klára Kubičková, riaditeľ martinského amfiteátra Michal Vanko, viceprimátorka Katarína Čižmárová (SDKÚ – DS), poslaneci MsZ Pavol Bielik (nezávislý) a Viera Dubačová (BBA). Diskusie sa napriek pozvaniu nezúčastnili poslanci z klubu SMER – SD, SNS, ĽS – HZDS a Klubu nezávislých poslancov. Organizátori však s nimi aj mimo tohto fóra vedú dialóg o mestskom amfiteátri. Prakticky všetci prítomní sa zhodli na potrebe oživenia amfiteátra a jeho pozitívnom prínose pre mesto. Podľa Michala Vanka by amfiteáter nemal problém s návštevnosťou, ako príklad uviedol Matičné slávnosti konané na martinskom amfiteátri, na ktoré bežne chodí okolo 3000 divákov. Do voľnej diskusie sa zapojil aj dramaturg banskobystrického filmového klubu Ivan Polóny, ktorý upozornil na potrebu kvalitnej dramaturgie, vďaka ktorej si na amfiteáter nájde cestu nezanedbateľný počet Banskobystričanov. Svojimi vystúpeniami podporili akciu kapely Humanoid a Zuzana Mikulcová Band. Viac o iniciatíve za! amfiteáter sa dozviete TU.

Mestskí poslanci schváli prebytočnosť amfiteátra ešte v marci tohto roku s tým, že peniaze získané z jeho potenciálneho odpredaja budú smerovať do kultúrnej infraštruktúry. Otvorene sa hovorí o podpore spätnej kúpy kina Urpín či vybudovaní nového menšieho amfiteátra. Primátor Peter Gogola ale v máji s aktivistami podpísal memorandum, že samospráva do 1. septembra nevyhlási verejnú obchodnú súťaž na odpredaj objektu a iniciatíve nechá priestor na nájdenie reálnych riešení pre záchranu amfiteátra.