Pancierový vlak Štefánik, Barbakan, Thurzov dom, ale aj Eiffelova veža či Tádž Mahal. To všetko sa v týchto dňoch nachádza v mini podobe v Stredoslovenskom múzeu.

V Thurzovom dome otvorili vo štvrtok výstavu lega pod názvom Postavme si svet. V rámci nej môžu návštevníci vidieť 600 unikátnych modelov zo 6,5 milióna kociek.

Výstava Lego, Postavme si svet, Stredoslovenské múzeum, 15.8.2013Za ich tvorbou stoja nadšenci z fanklubu lega TatraLUG. Tí pripravili pre Banskobystričanov prekvapenie v podobe modelu mestského hradu Barbakan. „Začalo to v apríli prvotnou myšlienkou, či by som to vôbec bol schopný spraviť,“ približuje vznik zaujímavého diela jeho autor Michal Budinský. Samotná stavba mu zabrala približne štyri mesiace. „Jednotlivé dieliky musia na seba nadväzovať a musia mať súdržnosť.  Niečo sa dá spraviť hneď, niektorý detail treba skúšať a experimentovať,“ približuje zákutia Pezinčan, ktorý pripravil model banskobystrickej dominanty.

Na slávnostnom otvorení pripomenul Roman Hradecký, riaditeľ Stredoslovenského múzea, pararely múzea s Legom. Keď si v roku 1958 patentovalo Lego v Dánsku túto hračku, v rovnakom roku otvárali Stredoslovenské múzeum. Neskôr v roku 1991 zorganizovali v Banskej Bystrici prvú lego výstavu, na ktorú nadväzuje súčasná.

Výstava okrem svetových dominánt prináša technické modely, jedna časť je venovaná tématike Star Wars, ale nájsť je možné aj pancierový vlak, či spomínaný Barbakan. Exponáty je možné vidieť do 31. októbra, kedy výstava skončí.

Súťaž o vstupenky na výstavu Postavme si svet!

Pre troch z vás máme pripravené rodinné vstupenky (každá pre štyri osoby) na novú výstavu Stredoslovenského múzea. Stačí nám do nedele 18. augusta 22.00 h odpovedať na otázku: Ako sa volá vynálezca známej kocky Lego?

Súťaž je ukončená.  Výhercami lístkov sú Kristína Benková, Marcela Gudzová a Martin Cigler.