Rozprávka ovce.sk poúča mladých i starých o nástrahách internetu. V Banskej Bystrici sa spúšťa pilotný projekt, jazdiť budú tematické autobusy, v MHD bude možné pozrieť si rozprávku.

ovce_04Za prítomnosti štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Pelegríniho sa do ulíc Banskej Bystrice vydal prvý autobus s tématikou populárnej rozprávky ovce.sk. „Kým v minulosti sme učili deti ako majú prejsť cez cestu, aby ich nezrazilo auto, zdá sa, že dnes je vysoko aktuálne, aby sme ich popritom naučili, čo im hrozí na internetových cestách. Som rád, že môžem byť podporovateľom projektu ovce.sk, ktoré pútavou a hravou formou učí deti chovať sa na internete tak, aby sa im nič nestalo,“ povedal digitálny líder pre Slovenskú republiku Pelegrini.

Podľa animátora rozprávky je dôležité detí zaujať hravou formou, ktorá ich nestraší. „Hľadal som taký výtvarný formát, aby to bolo pre deti niečo milé. Aby bolo poučenie vnímané v podtexte. Ovečka je formát, aby dieťa vnímalo ten formát v pohode a v kľude,“ vysvetlil Jaroslav Baran.

Autorom myšlienky a scenára je Miroslav Drobný, ktorý bavil deti aj na Základnej škole Trieda SNP. „Prevencia je najlepšie urobená vtedy, keď sa spraví skôr ako príde k ohrozeniu. Dnes deti prichádzajú k internetu takmer v materskej škole. Hľadali sme nástroj, čím ich osloviť. V tomto veku animovaná tvorba funguje najlepšie,“ povedal Drobný, ktorý so seriálom získal niekoľko ocenení na medzinárodnom fóre.

ovce_03Rozprávku ovce.sk preložili do niekoľkých jazykov, v rómštine ju nadaboval populárny raper Rytmus. Naposledy sa seriál dočkal čínskej verzie. Teraz prichádza do ulíc Banskej Bystrice a Zvolena.

„Pilotne budeme v Banskej Bystrici a Zvolene vzdelávať deti o tom, že internet môže byť aj nebezpečný. Niektoré autobusy budú olepené, niektoré budú mať monitory, kde budú bežať rozprávky,“ priblížil Drobný.

Osveta by mala prebiehať v zhruba 50 vozidlách spoločnosti SAD Zvolen. „Možno sa v autobusoch vezú aj nejakí vlci, tak aby si uvedomili, že rozprávka je aj na nich mierená,“ odkázal na symboliku seriálu, kde vlk pripravuje ovečkám rôzne nástrahy, Adrián Polóny, predseda predstavenstva SAD Zvolen.